REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pensja minimalna - ile na rękę od 1 lipca 2024 roku? Wypłata nieco wyższa

Pensja minimalna - ile na rękę od 1 lipca 2024 r.?
Pensja minimalna - ile na rękę od 1 lipca 2024 r.?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejna podwyżka pensji minimalnej w 2024 roku będzie miała miejsce już od 1 lipcu. Zobaczmy, jaka będzie wartość najniższego wynagrodzenie za pracę "na rękę", czyli w rzeczywistej wartości jaką otrzyma pracownik. Jaka będzie pensja netto przy kosztach podwyższonych?

Najniższa pensja w 2024 roku wzrasta dwukrotnie. Wynika to z rozporządzeniem w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku, wydanym przez Radę Ministrów. Pierwsza podwyższa już za nami, tj. kwota najniższe wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2024 roku wzrosła do poziomu 4242 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych została ustalona na 27,70 zł brutto. Od 1 lipca 2024 roku pensja minimalna wzrośnie do kwoty 4300 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa podskoczy do kwoty 28,10 zł brutto.

REKLAMA

Ile będzie wynosić najniższa pensja od lipca 2024 roku "na rękę"?

REKLAMA

Przeliczmy teraz kwoty brutto najniższej krajowej na kwoty netto, czyli "na rękę". W celu dokonania tej operacji należy odliczyć koszty, czyli składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe), składkę zdrowotną, zaliczkę na podatek dochodowy (PIT). Po odjęciu tych kosztów płaca minimalna za pracę "na rękę" od 1 stycznia 2024 roku wynosi 3 221,98 zł netto, natomiast najniższa pensja krajowa od 1 lipca 2024 roku wyniesie 3 261,53 zł netto.

Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku umowy zlecenia na obliczanie najniższej krajowej netto mają wpływ czynniki, takie jak zatrudnienie u innego pracodawcy, status studenta, wiek poniżej 26 lat, opłacanie dobrowolnie ubezpieczenia chorobowego.
Natomiast minimalna stawka godzinowa netto (na rękę) od lipca 2024 roku, w przypadku umów zlecenie, wyniesie 22,07 zł z dobrowolną składkę chorobową. Bez składki chorobowej będzie to 22,70 zł.

Wynagrodzenie nie może być niższe od pensji minimalnej, takie mówią przepisy

REKLAMA

Wyjaśnijmy, że wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na cały etat, nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia (najniższej krajowej). Wysokość płacy minimalnej, która jest corocznie ogłaszana przez Radę Ministrów, określa dolną granicę wynagrodzenia, jakie powinien otrzymywać każdy pracownik zatrudniony w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Wysokość wynagrodzenia minimalnego jest jednakowa dla wszystkich pracujących na etacie i nie zależy do stażu pracy.

Czy zmiana wynagrodzenia minimalnego wymaga zmiany (aneksowania) umowy z pracodawcą? Należy wyjaśnić, że zgodnie z prawem pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. W tej formie umowa stanowi dokument, który potwierdza wolę stron. W związku z tym, jak wynika z przepisów art. 29 § 4 Kodeksu pracy, zmiana warunków umowy o pracę wymaga również formy pisemnej, a co za tym idzie, jeżeli zmienia się minimalna krajowa za pracę, pracodawca powinien dokonać tej zmiany w formie pisemnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najniższa pensja krajowa a składniki wynagrodzenia - co warto wiedzieć?

Prawo pracy nie wskazuje wszystkich składników, które mogą być doliczane do wynagrodzenia za pracę. Wobec czego pracodawca ma możliwość uzupełnienia wynagrodzenie za pracę m.in. premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych. Przy czym, nie uwzględnia się:

  • nagrody jubileuszowej;
  • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
  • dodatku za staż pracy;
  • dodatku za szczególne warunki pracy.
 

Pensja minimalna w wartości netto 2024 lipiec, przy kosztach podwyższonych

Najniższa pensja krajowa od lipca 2024 roku będzie wynosiła 4300 zł brutto. Ile to jest netto przy kosztach podwyższonych? Tabela poniżej zawiera wysokość najniższej krajowej netto, obowiązującej od lipca do grudnia 2024 roku, przy obliczeniu została zastosowana kwota zmniejszająca podatek (PIT-2). Wyliczenia pokazują kwotę netto ("na rękę") pensji minimalnej przy podstawowych i podwyższonych kosztach uzyskania przychodów.

Najniższa krajowa brutto

Koszty uzyskania przychodów

Najniższa krajowa na rękę (netto)

Koszty podstawowe

Koszty podwyższone

4300 zł

250 zł

 

3261,53 zł

 

300 zł

3267,53 zł

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA