REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucyjne zmiany w uldze podatkowej. Nie uwierzycie, że teraz można to sobie odliczyć od PIT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
podatek, podatki, PIT
podatek, podatki, PIT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

To jak mała rewolucja. Czy szykuje się zwolnienie z PIT na nowych zasadach? Okazuje się, że ci, którzy sprzedali mieszkania lub domy mogą uniknąć płacenia podatku, w sytuacji, kiedy pieniądze zarobione na transakcji przeznaczą na "własne cele mieszkaniowe".

REKLAMA

Jak to możliwe? Chodzi o zmianę w interpretacji przepisów. Jak podaje „Rzeczpospolita” Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał istotną, z prawnego punktu widzenia, decyzję, która była konsekwencją… kobiecego uporu.

Gdzie diabeł nie może tam babę pośle

REKLAMA

To stare porzekadło jak ulał pasuje do opisanej przez dziennik historii kobiety, która chcąc uniknąć płacenia podatku PIT, sięgnęła po ulgę mieszkaniową. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostały przez nią wydane między innymi na zakup suszarki do ubrań i mikrofali. Problem w tym, że wyposażenie nowego domu aprobaty fiskusa nie zyskało. Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej skarbówka odrzuciła. To było nieco ponad dwa lata temu. Kobieta jednak nie odpuściła. Wystąpiła do szefa Krajowej Administracji Skarbowej z prośbą o interpretację indywidualną. 

Jej determinacja okazała się skuteczna. Wydana przez urzędnika decyzja w znaczący sposób, zmienia wykaz tego, co w ramach ulgi mieszkaniowej można odliczyć. Jaka padła argumentacja? Ulga jest na rzeczy zapewniające możliwość zamieszkiwania i funkcjonowania w danym lokalu, czyli normalną ludzką egzystencję. Zalicza się do nich także sprzęt AGD umożliwiający realizację podstawowych potrzeb życiowych - wskazał w dokumencie urzędnik, podaje „Rzeczpospolita”. Jak przekonuje Szef KAS , suszarka do ubrań zalicza się do "dużego AGD" i zakup ten kwalifikuje się do ulgi mieszkaniowej, a więc zwolnienia z PIT. W wyjaśnieniu pada stwierdzenie, że samo suszenie ubrań to nic innego, jak kolejny etap prania.

Polecamy: KOMPLET PODATKI 2025

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co z mikrofalówką i ekspresem do kawy?

REKLAMA

Czy można pójść za ciosem i w ramach ulgi mieszkaniowej odliczyć pieniądze wydane na kuchenkę mikrofalową? Fiskus nie okazał się aż tak łaskawy. W opinii szefa KAS to "małe AGD", które nie jest "przedmiotem elementarnym" , a więc nie jest niezbędne. Urzędnik wyjaśnia, że mikrofalówka, ekspres do kawy, czy toster nie są przedmiotami wyposażenia "bez których pomieszczenie kuchenne utraciłoby częściowo swą funkcjonalność". Właśnie ten podział stoi za częściowym uznaniem odwołania się kobiety od odrzucenia przez fiskusa możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej. 

Warto podkreślić, że z tego rodzaju ulgi mogą skorzystać wyłącznie ci podatnicy, którzy nabyli lub otrzymali nieruchomość nie dłużej niż pięć lat przed jej sprzedażą. Aby uwzględnić tę ulgę, należy złożyć deklarację PIT-39.

Zgodnie z przytoczoną interpretacją ogólną, pojęcie sprzętu umożliwiającego realizację podstawowych potrzeb życiowych nie obejmuje małego AGD, takiego jak ekspres do kawy, toster czy kuchenka mikrofalowa. Warto podkreślić, że z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy nabyli lub otrzymali nieruchomość nie dłużej niż pięć lat przed jej sprzedażą. Aby uwzględnić tę ulgę, należy złożyć deklarację PIT-39.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

154 tys. zł z PFRON na samochód dla opiekuna osoby niepełnosprawnej! Od 1 sierpnia 2025 rusza nowy nabór. Nie przegap terminu

Dofinansowanie z PFRON na samochód dla opiekuna osoby niepełnosprawnej w 2025 roku to realna szansa nawet na 125 500 zł wsparcia. Już 1 sierpnia rusza VI tura naboru wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” PFRON. Jeśli opiekujesz się osobą z niepełnosprawnością, która nie może samodzielnie przesiąść się z wózka na fotel samochodu, sprawdź, jak dostać auto z dofinansowaniem. Wyjaśniamy, ile pieniędzy można otrzymać w ramach programu PFRON w 2025 roku, kto może skorzystać i jakie warunki trzeba spełnić.

REKLAMA

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koszt budowy domu 2025 - jaki jest koszt budowy domu 150 m² pod klucz w 2025 roku?

Budowa domu w 2025 roku znów staje się bardziej przewidywalna, choć tanio już było. Jak podają eksperci Extradom.pl, po latach dynamicznych wzrostów cen rynek budowlany stabilizuje się. Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Jakie są prognozy na 2026 rok? Jakie są koszty budowy domu pod klucz? Odpowiadamy na najważniejsze pytania inwestorów.

REKLAMA