REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To już koniec dawania w kościołach na tacę? Będą zmiany? Rewolucja w polskich parafiach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
taca kościół pieniądze
taca kościół pieniądze
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany  podczas mszy w polskich kościołach.  Czy wierni to zaakceptują?. Czy dawanie na tacę odejdzie w przeszłość? 

Nadchodzi koniec dawania na tacę? Ta rewolucja przyszła do polskich parafii w 2019 roku. To wtedy w kościele pod wezwaniem świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach w archidiecezji krakowskiej stanął pierwszy ofiaromat. To urządzenie, dzięki którym wierni mogą złożyć ofiarę w formie bezgotówkowej, czyli kartą lub blikiem. 

REKLAMA

Zamiast tacy ofiaromat. Coraz więcej parafii decyduje się na takie rozwiązanie

REKLAMA

Pomysłodawcą bezgotówkowej formy wpłaty był Karol Sobczyk, świecki lider wspólnoty Głos na Pustyni w Krakowie. – Chcieliśmy im pomóc tak, żeby odbywało się to prosto i bez potrzeby angażowania dodatkowej osoby, która musiałaby trzymać terminal w ręce – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową i przyznaje, że pierwsze reakcje parafian były różne.

Teraz, po czterech latach, już wiadomo, że novum się przyjmuje. Do tej pory ofiaromaty wprowadziło już kilkaset kościołów w całej Polsce. Zdaniem Sobczyka zastąpienie tradycyjnej tacy ofiarami bezgotówkowymi czeka większość parafii.

Czy rzeczywiście tak się stanie. Jedną z parafii, w której proboszcz postanowił całkowicie zrezygnować z tradycyjnego zbierania pieniędzy na tacę, jest parafia Imienia Jezus w Poznaniu, popularnie zwana Łaciną. 

Proboszcz zrezygnował z tacy: od 40 lat nie używam gotówki

Jak przekonuje proboszcz poznańskiej parafii, ksiądz Radek Rakowski, to nie tylko przystosowanie się do współczesności. W ten sposób finanse parafii są bardziej transparentne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Od czterdziestu lat nie używam gotówki i wiem, że podobnie ma większość ludzi. Dlatego nie sądzę, by przestawienie się z tacy na transakcję bezgotówkową mogło być dla wiernych problemem. To raczej wcześniej musieli się przestawiać, że w kościele muszą wyjątkowo używać gotówki, a nie karty, jak w większości miejsc, do których chodzą – wskazał w wypowiedzi dla PAP i podkreślił, że parafianie są na bieżąco informowani o tym, ile pieniędzy zebrano, na jaki cel zostały wydane i na co ich wciąż brakuje. Kapłan poinformował, że wspólnota wypłaca mu miesięcznie 4 tys. zł pensji.

Niektóre parafie nowoczesność łączą z tradycją

REKLAMA

 Na takie rozwiązanie zdecydowała się archidiecezja lubelska. Pierwszy ofiaromat został zainstalowany w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Urządzenie nie zastąpiło jednak tradycyjnej tacy, ale stało się jej uzupełnieniem. W kolejnych latach ofiaromaty stanęły między innymi Jak w kościele św. Wojciecha w Wąwolnicy i w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym.

Jak podaje PAP, w Warszawie podobne urządzenia pojawiły się w 2021 roku. Pierwszy stanął w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, kolejny w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie i w kościele ojców dominikanów przy ulicy Freta.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WZON i 43 punkty dla osoby niepełnosprawnej na wózku. Za test samodzielności. Bez świadczeń. Sprawne ciało powyżej pasa [stopień znaczny]

Do redakcji wpłynął list od osoby niepełnosprawnej, która ma przerwany rdzeń kręgowy od 25 lat. Stopień znaczny niepełnosprawności. Orzeczenie stałe. Otrzymała niezwykle niską liczbę punktów w WZON od komisji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Nie ma żadnej szansy na świadczenie wspierające (co do zasady 70 punktów, w okresie przejściowym dla 2025 r. 78 punkty). Nie ma też starego świadczenia pielęgnacyjnego. Jest to kolejny list od czytelników z informacją o bardzo niskich wartościach punktów dla ciężko doświadczonych. Kilka dni temu opublikowaliśmy list czytelniczki, która jako osoba niewidoma otrzymała 61 punktów (czyli nie będzie świadczenia wspierającego.

Rewolucja dla palaczy i zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych. Prezydent RP podpisał ustawę: wejście w życie 17 kwietnia 2025 r.

To prawdziwa rewolucja dla palaczy. Jest już podpisana ustawa przez Prezydenta, która wchodzi w życie, w połowie kwietnia 2025 r., tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie kryją radości. Podkreślają: mniej dymu, więcej zdrowia. Prawda jest jednak taka, że kto chce palić, to i tak palić będzie.

1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? Byłby długi weekend bo to piątek. MRPiPS zdecyduje

Sceptycy powiedzą po co generować kolejne koszty dla skarbu państwa i pogrążać gospodarkę kolejnym dniem wolnym od pracy, a optymiści ucieszą się, że 1 sierpnia byłoby świętem i dniem wolnym od pracy. Szczególnie, że w 2025 r. byłby to długi weekend, bo 1 sierpnia to piątek.

W rządzie projekt: 5 lat pracy da 2 dni urlopu, 10 lat pracy 4 dni, 15 lat pracy 6 dni, 20 lat pracy 8 dni, 25 lat pracy 10 dni. Przywilej dla opiekunek

Rok temu (4 kwietnia 2024 r.) Ministerstwo Rodziny na konferencji prasowej zapowiedziało wprowadzenie nowego typu urlopu. To była rewolucja. Za każde 5 lat pracy pracownik miał otrzymywać dodatkowe 2 dni urlopu. Za 25 lat pracy przysługiwało więc aż 10 dni dodatkowego, płatnego urlopu wypoczynkowego. To bardzo hojny przywilej pracowniczy. Nie dziwi więc, że prawo do tego urlopu mają tylko przebywanie pracownicy. W tym wypadku opiekunki opiekunowie dzieci do lat 3 pracujący w żłobkach. Po roku (także 4 kwietnia tym razem 2025 r.) okazuje się, że urlop ten ma szansę na wejście w życie - trwają konsultacje społeczne odpowiedniego projektu nowelizacji przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w opłatach za parkowanie. Sejm: wjeżdżasz do miasta, masz zapłacić. Ile? Tyle, ile zechcą radni

Rewolucja w opłatach za parkowanie. Sejm: wjeżdżasz do miasta, masz zapłacić. Ile? Tyle, ile zechcą radni

Całkiem nieoczekiwanie Sejm uchwalił zmiany w ustawie o drogach publicznych. Oznacza ona nie notowaną do tej pory rewolucję w opłatach za parkowanie. Kierowców będzie ona kosztowała krocie. I to niezależnie czy wjeżdżają do centrum stolicy lub innej metropolii, czy w wyznaczoną strefę na wsi.

Jeżeli masz to w swoim rowerze – możesz Cię to kosztować nawet 3560 zł, a jazda na nim po drogach publicznych jest nielegalna. Niewiele osób jest tego świadomych

Coraz popularniejsze rowery elektryczne – bo o nie chodzi, mogą przysporzyć ich nieświadomym właścicielom niemałych problemów. Określone parametry pojazdu, mogą bowiem przesądzić o tym, że tak naprawdę ma się do czynienia z motorowerem, a nie z rowerem wyposażonym w pomocniczy napęd elektryczny. Z tymi pierwszymi natomiast – wiąże się cały szereg obowiązków formalno-prawnych, za których niedopełnienie grożą surowe konsekwencje.

Tak za połowę ceny kupuje się mieszkania. Ten sposób na własne M to już hit wśród Polaków?

- Należę do tych szczęśliwców, którzy po trzech latach harówki w Warszawie dorobili się własnego mieszkania – mówi Aleksander z Nowego Sącza, który rok temu kupił kawalerkę. Ile kosztowała? - Majątek odpowiada. - Rzutem na taśmę załapałem się na rządowy program "Bezpieczny kredyt 2 proc." , pomogli też rodzice – dodaje. Co z tymi, których nie stać na kredyt, a na wsparcie rodziny liczyć nie mogą? Niektórzy decydują się na inny sposób zdobycia własnego, wymarzonego M.  Czy hitem mogą się okazać licytacje komornicze? 

Ci, którzy mają mieszkania z balkonem będą za to słono płacić. I nie ma uproś

Dni stają się coraz dłuższe, słupki rtęci wędrują w górę. Wiosna rozkręca się na całego, a razem z nią fani roślin ozdobnych i grillowania. Nie wszystkich stać na dom z ogrodem, czy choćby własna, niewielką działkę. Niektórzy swoim kwiatowym i kulinarnym pasjom oddają się na balkonach blokowisk. I tu zaczyna się problem, który może się skończyć zapłaceniem słonej kary.  

REKLAMA

Tablice GUS 2025. Jest nowa tabela średniego dalszego trwania życia

Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązują nowe tablice trwania życia. GUS przedstawił je 25 marca. Tablice trwania życia GUS wpływają na wysokość emerytury. Jak czytać dalsze trwanie życia z tablic?

Kara więzienia za mobbing? "Powinna być odpowiedzialność karna"

Czym jest mobbing? Kogo na cel obierają mobberzy? Jak powinniśmy reagować, gdy doznajemy przemocy w miejscu pracy? W programie Gość Infor.pl rozmawiali Katarzyna Bednarczykówna, autorka książki "Masz się łasić" oraz Piotr Nowak (Infor.pl)

REKLAMA