REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny u dentystów rosną w zawrotnym tempie! Dwucyfrowe podwyżki coraz bliżej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ceny u dentystów rosną w zawrotnym tempie! Dwucyfrowe podwyżki coraz bliżej
Ceny u dentystów rosną w zawrotnym tempie! Dwucyfrowe podwyżki coraz bliżej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny usług stomatologicznych w lutym tego roku wzrosły o 9% rdr, a eksperci przewidują niestety dalsze podwyżki. Coraz więcej pacjentów ogranicza leczenie ze względu na rosnące koszty. Czy stomatologia stanie się luksusem, dostępnym tylko dla wybranych?

Ceny usług stomatologicznych w Polsce rosną w szybkim tempie, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. W lutym 2025 roku zanotowano wzrost o 9% w porównaniu do roku poprzedniego, podczas gdy rok wcześniej wyniósł on 10,4%. Najbardziej drożeją popularne usługi, takie jak usunięcie zęba ze znieczuleniem, założenie korony z porcelany czy usuwanie kamienia nazębnego. Eksperci ostrzegają, że już w tym półroczu ceny mogą wzrosnąć dwucyfrowo. Problemem jest nie tylko wzrost kosztów materiałów czy energii, ale także fakt, że wielu pacjentów ogranicza leczenie z powodów finansowych. Coraz częściej wizyty u dentysty stają się koniecznością, a nie profilaktyką.

REKLAMA

Rosnące ceny u dentystów biją po kieszeni pacjentów. Dwucyfrowe podwyżki coraz bardziej realne

REKLAMA

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lutym br. ceny usług stomatologicznych rdr. poszły do góry o 9%, a dokładnie rok wcześniej – o 10,4%. W styczniu br. skok rdr. wyniósł 8,6%, a w analogicznym okresie 2024 r. – 10,3%. Wzrost cen tych usług wpłynął na wskaźnik ogólnej podwyżki cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunkowo niewielkim stopniu, ponieważ podniósł go jedynie o 0,08 punktu procentowego w lutym br. Dr n. med. Piotr Przybylski z kliniki Implant Medical w Gnieźnie uważa, że znowu zmierzamy do dwucyfrowego wzrostu cen usług stomatologicznych. W jego opinii, może dojść do tego jeszcze w tym półroczu.

– Tego typu scenariusz zapowiadałem już kilka miesięcy temu. Ceny cały czas idą w górę. Warto też dodać, że z poprzednio publikowanych danych GUS wynikało, iż ceny usług stomatologicznych w całym 2024 roku wzrosły średnio o 8,9% w porównaniu z 2023 rokiem. Już teraz widać więc, że tendencja dynamiki wzrostu cen w tej kwestii może być w tym roku nieco wyższa. Pacjenci z niepokojem patrzą na sytuację i zdarza się, że muszą ograniczać zakres leczenia – dodaje dr n. med. Przybylski.

Dlaczego stomatologia drożeje? Eksperci wyjaśniają

W comiesięcznym badaniu cen usług stomatologicznych obserwacją objęte są najpopularniejsze usługi. Wśród nich jest m.in.:

  • usunięcie jednego zęba ze znieczuleniem,
  • założenie korony z porcelany,
  • usuwanie kamienia nazębnego czy
  • zaplombowanie jednego zęba bez leczenia kanałowego.

GUS uwzględnia zmiany cen w przychodniach prywatnych i publicznych. W skali miesiąca średnia liczba notowań dla tych usług wynosi ponad 1200.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Analizując podniesienie cen usług stomatologicznych rdr. o 9%, warto dokonać porównania do wzrostu cen dla wszystkich towarów i usług związanych ze zdrowiem. W lutym 2025 roku zwiększyły się znacznie mniej, bo o 5,4%. Natomiast przed rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł 4,5%, czyli był niższy – opisuje Ewa Adach-Stankiewicz, Dyrektor Departamentu Handlu i Usług w Głównym Urzędzie Statystycznym.

Ponadto ekspertka wylicza, że w lutym tego roku wzrost cen usług związanych ze zdrowiem podwyższył wskaźnik inflacji ogółem o 0,31 punktu procentowego. W zakresie asortymentu z tego segmentu w lutym bieżącego roku większość towarów i usług mniej zdrożała niż usługi stomatologiczne.

Bardziej niż usługi stomatologiczne podrożały jedynie usługi szpitalne. Tu ceny wzrosły o 9,4%. Mniej poszły w górę natomiast usługi lekarskie, bo o 8,3%, a znacznie słabiej – wyroby farmaceutyczne i urządzenia oraz sprzęt terapeutyczny. Wzrosty cen w tych obszarach wyniosły odpowiednio 3,6% i 1,6% – wymienia Adach-Stankiewicz.

Temat wzrostu cen materiałów, utylizacji odpadów medycznych, który rzutuje na wyższe koszty dla pacjentów, dr n. med. Piotr Przybylski zna ze swojej codziennej pracy. Koszty działalności gabinetów zwiększają także droższe opłaty za prąd i gaz.

– Warto dodać, że w zeszłym roku ogólny wzrost cen ww. komponentów był dwucyfrowy rdr. W I kwartale tego roku niewiele się zmieniło. Widać więc, że jest różnica pomiędzy wzrostem cen usług stomatologów a rosnącymi kosztami ww. komponentów. Wynika z niej to, że dentyści wstrzymują się z kompensowaniem ponoszonych wydatków. I gdyby nie to, w gabinetach byłoby jeszcze drożej niż obecnie – wyjaśnia ekspert z Implant Medical.

Ważne

Co wpływa na ceny usług stomatologicznych?

  • Rosnące ceny materiałów stomatologicznych – w 2024 roku ich ceny wzrosły dwucyfrowo i trend ten utrzymuje się w 2025 roku.
  • Wyższe koszty utylizacji odpadów medycznych – konieczność bezpiecznej utylizacji wiąże się z rosnącymi opłatami.
  • Droższe media (prąd i gaz) – wysokie ceny energii wpływają na koszty działalności gabinetów.

Wysokie ceny ograniczają dostęp do leczenia

Z danych GUS wynika także, że przeciętne gospodarstwo domowe przeznaczyło w 2025 roku na usługi stomatologiczne 0,85% swojego budżetu. Udział ogólnych wydatków na zdrowie wyniósł 5,82%. Dla porównania, w 2024 roku wartości te sięgały odpowiednio 0,57% oraz 5,36%. Dr n. med. Piotr Przybylski nie chce wyciągać z tego wniosku, że odzwierciedla to zmianę stosunku Polaków do wizyt u stomatologa.

– Polacy robią z reguły to co zawsze, czyli idą do dentysty dopiero wtedy, gdy zaczyna się dziać coś niepokojącego, czyli doskwiera ostry ból. Natomiast odnosząc się jeszcze do tych danych, uważam, że tutaj raczej zadziałał czynnik samego wzrostu cen, który stricte dotknął pacjentów. I stąd ten wyżej wymieniony wzrost – wyjaśnia dr n. med. Przybylski.

Nieleczone choroby uzębienia prowadzą do innych chorób

Uważa on również, że podany przez GUS wynik dotyczący niewielkiego udziału wydatków na leczenie stomatologiczne w ogólnym budżecie jest niepojący, także w aspekcie społecznym. Nieleczone choroby uzębienia prowadzą do innych jednostek chorobowych, często wykraczających poza samą szczękę. Mogą też przyczynić się do powstania nowotworów. W ocenie eksperta, są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy.

– Po pierwsze, Polakom wciąż brakuje edukacji, przez co nie widzą oni większej potrzeby przeznaczania wyższych nakładów na tego typu usługi. Drugi powód jest taki, że jako społeczeństwo zbyt mało zarabiamy, aby leczyć się tylko prywatnie. To jest dość poważny problem, z którym stomatologia zmaga się właściwie od wielu lat. Państwo już dawno „zepchnęło” usługi stomatologiczne do sektora prywatnego, a to niestety jest duży problem dla pacjentów, często nie do przeskoczenia od strony finansowej – podsumowuje ekspert z kliniki Implant Medical.

Nierówności w dostępie do opieki stomatologicznej rosną

Rosnące ceny usług stomatologicznych w Polsce budzą uzasadniony niepokój zarówno pacjentów, jak i ekspertów. Wielu Polaków odkłada wizyty u dentysty do momentu, gdy dolegliwości stają się nie do zniesienia. To wynik nie tylko braku świadomości o konieczności profilaktyki, ale przede wszystkim wzrostu kosztów leczenia. Materiały stomatologiczne drożeją, podobnie jak media, a wyższe koszty utylizacji odpadów medycznych dodatkowo obciążają budżety gabinetów. Skutkiem tego są coraz wyższe ceny usług, które wielu pacjentów zmuszeni są ograniczać lub całkowicie z nich rezygnować.

Problem ten ma także wymiar społeczny, na co wskazuje ekspert z kliniki Implant Medical. Brak odpowiedniej edukacji w zakresie profilaktyki stomatologicznej, a także niskie zarobki społeczeństwa sprawiają, że stomatologia wciąż pozostaje poza zasięgiem finansowym znacznej części Polaków. Sytuację pogarsza fakt, że usługi te w dużej mierze zostały „zepchnięte” do sektora prywatnego, co dodatkowo ogranicza dostępność leczenia. Bez wprowadzenia skutecznych rozwiązań systemowych oraz zwiększenia świadomości pacjentów, różnice w dostępie do opieki stomatologicznej będą się pogłębiać.

Źródło: Na podstawie informacji MondayNews

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
„Pusty” staż pracy wreszcie do likwidacji. Rząd chce, by umowy zlecenia i działalność liczyły się do stażu! Zmiany w Kodeksie pracy dla tysięcy Polaków coraz bliżej

Dla tysięcy Polaków nadchodzą ważne zmiany. Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy, która ma zakończyć niesprawiedliwą sytuację, w której lata pracy na umowie zleceniu czy w jednoosobowej działalności gospodarczej nie liczą się do stażu pracy. Projekt zmian trafił już do komisji sejmowej, a poparcie polityczne jest szerokie. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Co się dokładnie zmieni w Kodeksie pracy?

Sąsiad może postawić płot bez Twojej zgody. Zabierze Ci światło, widok – a Ty jeszcze za to zapłacisz

Czy zdarzyło Ci się po powrocie z wakacji zastać nowy płot na działce? A może ktoś postawił ogrodzenie tuż obok Twojego? Co gorsza, nowy płot zasłania dostęp do światła, a jego „stylistyka” zupełnie Ci nie odpowiada? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wzniesienie ogrodzenia może wiązać się z koniecznością spełnienia szeregu obowiązków. W niektórych przypadkach działania sąsiada mogą zostać uznane za naruszenie prawa i stanowić podstawę do dochodzenia swoich roszczeń. Są jednak sytuacje, w których to my będziemy musieli się dołożyć.

Skarbówka na całego weszła do telefonów komórkowych. Możecie się zdziwić, kiedy to zobaczycie w swoim smartfonie

Czasy, kiedy trzeba stać w ogonku do okienka, odchodzą do przeszłości. Skarbówka zamienia się w supernowoczesny urząd, w którym podatkowe sprawy można załatwić online z dowolnego miejsca. Teraz da się to zrobić także przez smartfon. Blisko pół roku temu resort finansów udostępnił mobilną aplikację e-Urząd Skarbowy. Do tej pory z aplikacji mogły korzystać tylko osoby fizyczne. Teraz dostęp zyskały także organizacje, takie jak spółki, fundacje czy stowarzyszenia.

Jak dostać 40 000 zł dopłaty do elektryka w 2025 roku? Warunki, limity i ukryte koszty

Auto elektryczne za ułamek ceny brzmi kusząco, prawda? To gorący temat, szczególnie gdy rząd obiecuje nawet 40 000 zł w programie NaszEauto 2025. Jednak zanim zaczniesz planować zakup nowego EV, warto wiedzieć jedno: to nie zniżka przy kasie, tylko refundacja. Oznacza to, że najpierw musisz wyłożyć własne pieniądze – i to niemało. Co więcej, do tej pory wypłacono zaledwie 63 dopłaty, mimo tysięcy złożonych wniosków! Kto więc realnie zyska na tym programie, a kto tylko pomarzy o elektryku za ułamek ceny?

REKLAMA

Pułapka w prawie budowlanym, na którą „łapie” się wiele osób: Szopa ogrodowa w odległości mniejszej niż 1,5 m od granicy nieruchomości, to samowola budowlana, za którą trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł. Urzędnicy nie mają litości

Sezon na wypoczynek w przydomowym ogródku w pełni. Z posiadaniem ogrodu wiążą się jednak nie tylko przyjemności, ale również liczne obowiązki, których nie wykonamy bez niezbędnych narzędzi ogrodowych (często niemałych gabarytów, jak choćby – kosiarka). Narzędzia te, jak i rowery, zapasowe opony do samochodu i wiele innych rzeczy, których (z oczywistych przyczyn) nie chcemy trzymać w domu – trzeba gdzieś przechowywać, a najlepszym miejscem do tego jest – szopa ogrodowa (domek narzędziowy). Jego posadowienie, choć technicznie nieskomplikowane i łatwe do wykonania w kilka godzin, nawet dla „amatorów” – jeżeli zostanie dokonane niezgodnie z zawiłymi i pełnymi pułapek przepisami prawa budowlanego i bez wymaganych zgód administracyjnych – może jednak słono kosztować.

Taki wariant wdowiej renty bardziej się opłaca. Ujawnił to ZUS. Do kiedy najlepiej złożyć wniosek do ZUS

Wielu seniorów nie wie, że może zyskać więcej, wybierając odpowiednią formę renty wdowiej. A wybór nie jest wcale oczywisty. Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył, który wariant opłaca się bardziej. Większość emerytów już podjęła decyzję. Tymczasem warto sprawdzić co się bardziej opłaca i do kiedy trzeba złożyć wniosek, by nie stracić ani złotówki.

Czy dziś 27.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Jak zaplanować ten weekend, co zrobić z zakupami. Czy można liczyć na to, że 27 lipca jest niedziela handlowa i wtedy da się uzupełnić domowe zapasy bo wszystkie sklepy są czynne, a może odwrotnie - zakupy trzeba zaplanować na sobotę lub dopiero na poniedziałek, bo w niedzielę 27.07.2025 r. obowiązuje zakaz handlu.

Już ponad milion osób dostaje 215 zł co miesiąc z MOPS. Kto może dostać zasiłek pielęgnacyjny 2025 i czy potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności?

Zastanawiasz się, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny z MOPS i ile wynosi to świadczenie w 2025 roku? Sprawdzamy, kto może złożyć wniosek, czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz czy orzeczenie o niepełnosprawności jest wymagane. Dowiesz się też, kto wypłaca zasiłek (MOPS, GOPS czy ZUS), jak długo trwa procedura oraz czy planowana jest waloryzacja świadczenia w 2025 lub 2026 roku. Jeśli opiekujesz się osobą niepełnosprawną lub sam masz orzeczenie, sprawdź, czy należą Ci się pieniądze i jakie są zasady.

REKLAMA

Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Darmowy dentysta NFZ? Tak, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności. Sprawdź, co daje orzeczenie, jakie ulgi przysługują i co można zyskać w 2025 roku

Masz orzeczenie o niepełnosprawności i zastanawiasz się, czy leczenie zębów może być całkowicie darmowe w ramach NFZ? Publiczne gabinety stomatologiczne oferują więcej, niż myślisz – od usuwania bólu zęba po wypełnienia bez dodatkowych opłat. Czy dentysta ma obowiązek przyjąć Cię z bólem zęba? Czy trzeba dopłacać za plombę? A może plomba światłoutwardzalna jest refundowana na NFZ? Sprawdź, jakie świadczenia stomatologiczne przysługują Ci w 2025 roku i kiedy naprawdę nie musisz płacić ani złotówki.

REKLAMA