| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty w formie aktu notarialnego?

Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty w formie aktu notarialnego?

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego, w której dłużnik poddaje się egzekucji po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stanowi tak samo ważny tytuł wykonawczy jak wyrok sądu zasądzający alimenty. Umowę warto zawrzeć, gdy dłużnik dobrowolnie chce płacić świadczenia, a obie strony są w stanie dojść do porozumienia w kwestii wysokości alimentów.

Zgodnie z art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego tytułami egzekucyjnymi są poza orzeczeniami sądów m. in. ugody zawarte przed sądem, a także ugody przed mediatorem. Wreszcie tytułem egzekucyjnym jest również akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany.

Taki akt notarialny stanowi zatem tytuł egzekucyjny. Oznacza to, że po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności stanowi tytuł wykonawczy i na jego podstawie może zostać wszczęta egzekucja.

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Zadaj pytanie: Forum

Zatem jeżeli dłużnik pomimo zawarcia umowy nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, akt notarialny można złożyć w sądzie rejonowym wraz z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności.

Zaopatrzoną w klauzulę wykonalności umowę należy złożyć u komornika, który przystąpi do egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Aby umowa mogła stanowić tytuł egzekucyjny musi znaleźć się w niej oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji.

Pan Adam zadeklarował swojej byłej żonie, że będzie dobrowolnie płacił co miesiąc alimenty w wysokości 800 zł na rzecz ich małoletniej córki.

W takiej sytuacji warto pomyśleć o spisaniu aktu notarialnego, który w momencie niewywiązywania się Pana Adama z umowy będzie stanowił tytuł egzekucyjny.

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych w postępowaniu egzekucyjnym zwolniona jest od ponoszenia opłat egzekucyjnych.

Zobacz również: Egzekucja alimentów krok po kroku

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O umowie warto pomyśleć, gdy rodzic dobrowolnie chce płacić świadczenia.
O umowie warto pomyśleć, gdy rodzic dobrowolnie chce płacić świadczenia.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)128.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »