| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty w formie aktu notarialnego?

Kiedy warto zawrzeć umowę o alimenty w formie aktu notarialnego?

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego, w której dłużnik poddaje się egzekucji po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stanowi tak samo ważny tytuł wykonawczy jak wyrok sądu zasądzający alimenty. Umowę warto zawrzeć, gdy dłużnik dobrowolnie chce płacić świadczenia, a obie strony są w stanie dojść do porozumienia w kwestii wysokości alimentów.

Zgodnie z art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego tytułami egzekucyjnymi są poza orzeczeniami sądów m. in. ugody zawarte przed sądem, a także ugody przed mediatorem. Wreszcie tytułem egzekucyjnym jest również akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany.

Taki akt notarialny stanowi zatem tytuł egzekucyjny. Oznacza to, że po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności stanowi tytuł wykonawczy i na jego podstawie może zostać wszczęta egzekucja.

Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Zadaj pytanie: Forum

Zatem jeżeli dłużnik pomimo zawarcia umowy nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, akt notarialny można złożyć w sądzie rejonowym wraz z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności.

Zaopatrzoną w klauzulę wykonalności umowę należy złożyć u komornika, który przystąpi do egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Aby umowa mogła stanowić tytuł egzekucyjny musi znaleźć się w niej oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji.

Pan Adam zadeklarował swojej byłej żonie, że będzie dobrowolnie płacił co miesiąc alimenty w wysokości 800 zł na rzecz ich małoletniej córki.

W takiej sytuacji warto pomyśleć o spisaniu aktu notarialnego, który w momencie niewywiązywania się Pana Adama z umowy będzie stanowił tytuł egzekucyjny.

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych w postępowaniu egzekucyjnym zwolniona jest od ponoszenia opłat egzekucyjnych.

Zobacz również: Egzekucja alimentów krok po kroku

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O umowie warto pomyśleć, gdy rodzic dobrowolnie chce płacić świadczenia.
O umowie warto pomyśleć, gdy rodzic dobrowolnie chce płacić świadczenia.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK