REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Staż czy praca

REKLAMA

REKLAMA

Obecny rynek pracy jest dość specyficzny. Coraz więcej młodych osób ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Zwłaszcza, kiedy jest to osoba, która dopiero niedawno zakończyła edukację szkolną czy ukończyła studia. Zazwyczaj te osoby nie mają doświadczenia zawodowego w zawodzie, który chciałyby wykonywać, a właśnie taką pracę chciałyby podjąć. Jak zatem pogodzić te dwie, wydawałoby się, bardzo rozbieżne sytuacje. Rozwiązaniem jest staż absolwencki.

Na czym polega staż

REKLAMA

Staż jest to forma aktywizacji zawodowej, która polega na zapoznaniu osoby, która nie posiada doświadczenia zawodowego z obowiązkami, jakie należy wykonywać na danym stanowisku czy w danej firmie, instytucji. Staż jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla pracodawcy, jak i stażysty.

Dla pracodawcy jest to ogromne wsparcie, ponieważ koszty utrzymania stażysty pokrywa urząd pracy, w którym zarejestrowany jest stażysta. Dlatego też pracodawcy chętnie przyjmują osoby chcące odbyć staż, gdyż jest to dodatkowy pracownik, który pomaga w danej firmie.

Zanim jeszcze wdroży się w specyfikę funkcjonowania firmy i będzie wykonywał obowiązki, które będą do niego należały, to zawsze może pomagać w prostych pracach, które nie wymagają kwalifikacji zawodowych. W miarę upływu czasu stażysta zapoznaje się w konkretnymi działaniami w firmie i jest w stanie wykonywać więcej prac bardziej odpowiedzialnych.

Ważne jest to, że każdy stażysta przez cały czas ma swojego opiekuna stażu i to on ponosi odpowiedzialności za działania swojego podwładnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaniem stażysty jest się uczyć zawodu i funkcjonowania w środowisku pracowniczym, dlatego też nie są oni odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji pracownikami, a jedynie pracują na zasadach ucznia.

Zobacz: Wykształcony ale bezrobotny

Korzyści płynące z odbywania stażu

REKLAMA

Dla stażysty również są rozliczne korzyści z odbywania takiej formy przygotowania zawodowego. Przede wszystkim osoba, która jeszcze nie posiada żadnego doświadczenia ma szansę, aby tę praktykę zdobyć. Pracodawcy rzadko kiedy decydują się na przyjęcie pracownika zupełnie bez przygotowania, ponieważ zwiększa to czas i koszty wdrożenia go do wykonywania danych obowiązków.

Osoba, która już posiada pewne umiejętności ma szansę na szybsze znalezienie zatrudnienia. Natomiast osoba, która dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę zawodową ma duże szanse na rozpoczęcie stażu.

Są dwie możliwości poszukiwania ofert stażowych. Jedną z nich jest zapoznawania się z tymi ogłoszeniami, które zamieszczone są w urzędzie pracy, gdzie osoba bezrobotna jest zarejestrowana, a druga jest to samodzielne poszukiwanie pracodawcy, który zgodzi się na przyjęcie nas do okres nauki.

Ważne jest to, że każda osoba, która zamierza odbyć staż musi widnieć w rejestrze osób bezrobotnych w urzędzie właściwym do swojego miejsca zamieszkania. Jest to bardzo ważne, ponieważ to urząd ponosi koszty związane z odbywaniem stażu.

Jest wówczas wypłacane tak zwane stypendium stażowe, które jest wynagrodzeniem dla stażysty. Płatny staż absolwencki jest to forma przeciwdziałaniu bezrobociu, który wynika z ustawy o promocji zatrudnienia, dlatego niezbędnym warunkiem jest zarejestrowanie w urzędzie pracy.

Kolejną korzyścią jest fakt, że łatwiej jest znaleźć zatrudnienie jako stażysta zgodnie ze swoim wykształceniem niż pracę zawodową.

Niestety bardzo często się zdarza, że osoba po ukończeniu szkoły ma trudności z zatrudnieniem w swoim zawodzie i podejmuje pracę, która odbiega od oczekiwań, ale jest to szansa na zdobywanie wynagrodzenia.

Staż natomiast w większym stopniu może spełniać wymogi związane z potrzebami kandydata do pracy. Dlatego też warto szukać stażu w swoim zawodzie, ponieważ jest to inwestycja na przyszłość. Kiedy osoba będzie poszukiwała zatrudnienia, wówczas okres odbywania stażu zgodnie z wykształceniem będzie doświadczeniem zawodowym, którego wymagają pracodawcy.

Samodzielne poszukiwania

Jeśli w urzędzie pracy nie możemy znaleźć oferty, która nas interesuje, to zawsze jest możliwość poszukania samodzielnie pracodawcy, który zechce nas przyjąć. O ile trudniej znaleźć zatrudnienie, o tyle osobę, która zgodzi się na odbywanie stażu w jej firmie znacznie łatwiej.

Tak jak już wspomniano, pracodawca nie ponosi kosztów utrzymania stażysty.

Dlatego warto zrobić sobie listę instytucji czy firm prywatnych, które wyłyby dobrym miejscem na zdobycie doświadczenia zawodowego. Ważne, aby ci pracodawcy byli dużą firmą, gdzie można się zapoznać z pracą na różnych stanowiskach i w różnych obszarach. Im większe miejsce, tym lepsze doświadczenie zawodowe oraz większy zakres umiejętności, jakie osoba może nabyć.

Status osoby bezrobotnej

Przez cały okres odbywania stażu osoba posiada status bezrobotnej, co daje szansę na to, aby przez ten czas poszukiwać zatrudnienia. Jeśli okaże się, że jest okazja na zatrudnienie i chcemy zrezygnować ze stażu, to można to zrobić.

Wówczas należy tylko napisać podanie do pracodawcy, że chcemy przerwać staż z powodu podjęcia pracy. Bez żadnych konsekwencji finansowych można także przerwać staż w sytuacjach losowych czy zdrowotnych, które muszą zostać odpowiednio udokumentowane. W innym przypadku przerwanie stażu może nieść za sobą skutki finansowe.

Długość stażu

REKLAMA

Długość stażu może być różna i trwa od 3 do 12 miesięcy. Jest to czas, kiedy osoba zupełnie nieprzygotowana do pracy w zawodzie może zapoznać się z podstawowymi informacjami stosowanymi w praktyce, a przede wszystkim mieć okazję do obserwowania całego środowiska pracowniczego i innych osób, które w danym zawodzie funkcjonują już przez długi czas.

Jest to bardzo dobry moment na nawiązywanie relacji interpersonalnych i budowanie własnej sieci kontaktów. Ważne, aby przedstawić się w miejscu odbywania stażu w jak najlepszym świetle nie tylko pracodawcy, lecz także innym pracownikom.

Wakat

Jeśli po zakończeniu stażu okaże się, że w firmie jest wolne miejsce, wówczas są duże szanse na to, że pracodawca będzie skłonny brać naszą kandydaturę pod uwagę.

Po pierwsze znamy zakres obowiązków, jakie będą obowiązywać w tej pracy, a po drugie posiadamy wiedzę na temat specyfiki działania firmy jej założeń i polityki, a co za tym idzie nie będziemy w tym zakresie potrzebowali przeszkolenia, co znacznie ograniczy czas wdrażania nas w obowiązki.

Nawet jeśli nie będzie możliwości, abyśmy zostali zatrudnieni przez pracodawcę, u którego odbywaliśmy staż to zawsze jest szansa, że kontaktując się z innymi osobami pracującymi w danym miejscu, posiadamy większy zakres wiedzy na temat ewentualnych miejsc pracy, jakie mogą być dostępne w innych firmach.

Jedną z najskuteczniejszych metod poszukiwania zatrudnienia jest informacja o wolnych miejscach poprzez sieć kontaktów z osobami pracującymi. Mają oni bowiem większe możliwości, aby taką wiedzę zdobyć.

Zobacz również serwis: Praca

Podsumowanie

Jeśli osoba, która rozpoczyna dopiero swoją ścieżkę zawodową ma do wyboru – staż czy praca, to z pewnością warto zdecydować się na stałe zatrudnienie, ponieważ daje ono zdecydowanie lepsze możliwości finansowe czy rozwoju zawodowego. Jednak warunkiem jest, aby było to zatrudnienie zgodne z wykształceniem osoby.

Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości i jedyną szansą na zdobycie doświadczenia jest praca poniżej kwalifikacji czy w zupełnie innej branży niż oczekiwana przez kandydata do pracy, to wówczas może lepszą inwestycją w przyszłość będzie staż. Ale taki, który te warunki spełni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Google schowa nasz adres IP. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

REKLAMA

2150,00 zł miesięcznie na usługi dla seniora. Na jakich warunkach będzie przyznawany bon senioralny?

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

PFRON: Stawka w programie "Rehabilitacja 25 plus” wynosi 3200 zł miesięcznie. Wnioski tylko do 7 czerwca 2024 r.

PFRON przyjmuje wnioski do programu "Rehabilitacja 25 plus” (od 29 kwietnia 2024 r.)

Sejm uchwalił: 1000 zł dodatku brutto do pensji [Wykaz zawodów z dodatkiem]

REKLAMA

Mobbing - czym jest, jak udowodnić. Czym różni się od dyskryminacji, molestowania, naruszenia dóbr osobistych? Jaką ochronę ma pracownik? Co powinien zrobić pracodawca?

O mobbingu mówi i pisze się wiele. Ale nie każdy wie, czym mobbing faktycznie jest i jak odróżnić mobbing od dyskryminacji, molestowania czy stalkingu, a także jednorazowego naruszenia dóbr osobistych. Mobberami wobec pracownika mogą być pracodawca lub inni pracownicy, w tym jego przełożeni, choć również przełożony może doznawać mobbingu ze strony podwładnych. Jaka ochrona przysługuje pracownikowi w razie mobbingu i jak powinien zachować się pracodawca? Wyjaśniamy te kwestie.

Dlaczego warto złożyć wniosek o 800 do końca kwietnia?

Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku o 800 plus do ZUS, jeśli chce się zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego. Czy można złożyć wniosek również w weekend? 

REKLAMA