reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Im wyższe wykształcenie, można wnioskować, że wyższy również potencjał nie tylko intelektualny oraz poznawczy, lecz przede wszystkim większa motywacja do nauki nowych rzeczy, kreatywność, elastyczność i inne kompetencje społeczne przydatne do pracy itd. 

Niestety na obecnym rynku pracy, pracodawcy – chociaż bardzo cenią dobre wykształcenie – biorą również pod uwagę doświadczenie zawodowe aplikującego kandydata. Wynika to w dużej mierze od specyfiki obecnego rynku i potrzeb pracodawcy.

Nie może on sobie pozwolić często na to, aby szkolić młodego człowieka do pracy na dane stanowisko, ponieważ ponosi to za sobą określone koszty – czas, pieniądze, wysiłek osoby szkolącej itp.

W momencie, kiedy zatrudni pracownika ze stażem zawodowym czyli osobę, która już doświadczenie zawodowe posiada, będzie potrzebny znacznie krótszy czas wdrażania pracownika w zakres obowiązków. Zatem, aby być atrakcyjnym pracownikiem tuż po skończonych studiach, należy się do tego przygotować już wcześniej.

Niektórzy bardzo buntują się przed tym, że pracodawcy oczekują doświadczenia zawodowego od człowieka, który dotychczasowe swoje życie koncentrował na nauce. Jednak takie są obecne realia rynku pracy i jeśli zależy nam na dobrym starcie zawodowym, to należy się do tego dostosować. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na dobrą pracę i możliwość dalszego rozwoju.

Niezwykle istotnym elementem jest właściwy wybór kształcenia. Jeśli mamy jasno określony cel, wówczas łatwiej do niego dążyć i wyznaczyć kroki, które do jego realizacji są potrzebne. Zatem warto się zastanowić, co tak naprawdę chcemy w życiu zawodowym robić.

Szkoła ponadgimnazjalną jest ostatnim dzwonkiem na to, aby takich wyborów dokonywać. Oczywiście jest to bardzo trudny wybór, gdyż przede wszystkim jest to okres, kiedy jeszcze młody człowiek może nie mieć sprecyzowanych planów bądź nie posiadać wiedzy, jakie ma możliwości związane z kształcenie.

Dlatego tak ważna jest informacja dotycząca poradnictwa zawodowego oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych na poziomu nauki szkolnej. Jeśli osoba już jest na studiach, które są zgodne z jego preferencjami, wówczas łatwiej znaleźć obszar, gdzie można zdobywać doświadczenie zawodowe, ponieważ będzie to wielokrotnie związane z zainteresowaniami.

Zobacz: Pierwsza praca

Jeśli na samym początku studiów nie ma możliwości podjęcia pracy, która chociaż w pewnym stopniu będzie zbliżona do kierunku kształcenia, to warto podejmować próby wolontariatu w miejscach, gdzie istnieje możliwość zdobycie doświadczenia. Firmy chętnie przyjmują na okres kilku miesięcy wolontariuszy, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, natomiast są to dodatkowe ręce do pracy, które zawsze mogą się przydać.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama