Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykształcony ale bezrobotny

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Im wyższe wykształcenie, można wnioskować, że wyższy również potencjał nie tylko intelektualny oraz poznawczy, lecz przede wszystkim większa motywacja do nauki nowych rzeczy, kreatywność, elastyczność i inne kompetencje społeczne przydatne do pracy itd. 

Doświadczenie zawodowe

Niestety na obecnym rynku pracy, pracodawcy – chociaż bardzo cenią dobre wykształcenie – biorą również pod uwagę doświadczenie zawodowe aplikującego kandydata. Wynika to w dużej mierze od specyfiki obecnego rynku i potrzeb pracodawcy.

Nie może on sobie pozwolić często na to, aby szkolić młodego człowieka do pracy na dane stanowisko, ponieważ ponosi to za sobą określone koszty – czas, pieniądze, wysiłek osoby szkolącej itp.

W momencie, kiedy zatrudni pracownika ze stażem zawodowym czyli osobę, która już doświadczenie zawodowe posiada, będzie potrzebny znacznie krótszy czas wdrażania pracownika w zakres obowiązków. Zatem, aby być atrakcyjnym pracownikiem tuż po skończonych studiach, należy się do tego przygotować już wcześniej.

Niektórzy bardzo buntują się przed tym, że pracodawcy oczekują doświadczenia zawodowego od człowieka, który dotychczasowe swoje życie koncentrował na nauce. Jednak takie są obecne realia rynku pracy i jeśli zależy nam na dobrym starcie zawodowym, to należy się do tego dostosować. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na dobrą pracę i możliwość dalszego rozwoju.

Wybór kształcenia

Niezwykle istotnym elementem jest właściwy wybór kształcenia. Jeśli mamy jasno określony cel, wówczas łatwiej do niego dążyć i wyznaczyć kroki, które do jego realizacji są potrzebne. Zatem warto się zastanowić, co tak naprawdę chcemy w życiu zawodowym robić.

Szkoła ponadgimnazjalną jest ostatnim dzwonkiem na to, aby takich wyborów dokonywać. Oczywiście jest to bardzo trudny wybór, gdyż przede wszystkim jest to okres, kiedy jeszcze młody człowiek może nie mieć sprecyzowanych planów bądź nie posiadać wiedzy, jakie ma możliwości związane z kształcenie.

Dlatego tak ważna jest informacja dotycząca poradnictwa zawodowego oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych na poziomu nauki szkolnej. Jeśli osoba już jest na studiach, które są zgodne z jego preferencjami, wówczas łatwiej znaleźć obszar, gdzie można zdobywać doświadczenie zawodowe, ponieważ będzie to wielokrotnie związane z zainteresowaniami.

Zobacz: Pierwsza praca

Wolontariat

Jeśli na samym początku studiów nie ma możliwości podjęcia pracy, która chociaż w pewnym stopniu będzie zbliżona do kierunku kształcenia, to warto podejmować próby wolontariatu w miejscach, gdzie istnieje możliwość zdobycie doświadczenia. Firmy chętnie przyjmują na okres kilku miesięcy wolontariuszy, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, natomiast są to dodatkowe ręce do pracy, które zawsze mogą się przydać.

Dla wolontariusza z kolei jest to bardzo dobra okazja, aby obserwować i zapoznawać się ze specyfiką branży, nawiązywać kontakty z innymi itp. Po kilku miesiącach pracy w ramach wolontariatu, łatwiej znaleźć zatrudnienie przy kolejnych próbach.

Dlatego też warto starać się o możliwość wolontariatu w firmach prestiżowych, dużych, znanych. Dzięki temu istnieje większa szansa na zatrudnienie w tym miejscu czy też lepsze rekomendacje do pracy gdzie indziej. Jest to również znacznie lepsza szansa na poznanie pracy.

Staż

Studenci studiów zaocznych czy wieczorowych mają możliwość odbycia stażu. Ważne, aby ten staż był jak najbardziej zgodny z przyszłym zawodem, ponieważ będzie to inwestycja w doświadczenie zawodowe.

Możliwość taką posiadają studenci studiów niestacjonarnych, ponieważ warunkiem koniecznym jest zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy. W urzędzie można korzystać z zamieszczonych tam przez pracodawców ofert stażowych, lecz również warto samodzielnie poszukać firmy, która zgodzi się na przyjęcie stażysty.

Pracodawcy są raczej chętni w przyjmowaniu stażystów, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu kosztów – stypendium stażowe wypłaca Powiatowy Urząd Pracy. I tutaj też, przy wyborze, należy się kierować prestiżem i wielkością firmy, ponieważ znaczący pracodawca może przynieść większe korzyści na przyszłość – zatrudnienie w tym miejscu czy zdobycie bogatego doświadczenia zawodowego, które ułatwi szansę na zatrudnienie w danym zawodzie. 

Inne formy aktywności zawodowej

Jeśli nie ma możliwości odbywania stażu ani uczestniczenie w wolontariacie, wówczas warto pomyśleć o innych formach aktywności zawodowych. Mogą to być np. praktyki studenckie. Oprócz tych, które są w programie kształcenia wyższego na uczelni, warto samodzielnie próbować odbyć praktyki w większy zakresie.

Okres studiów jest bardzo dobry momentem, aby tego typu doświadczenie zdobyć. Jeśli student napisze prośbę o odbycie praktyk, a prośba ta zostanie podpisana przez dziekana uczelni, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca przychylnie zareaguje na możliwość odbycia takich praktyk.

Jest to więc szansa, by zdobyć doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonowania branży w kilku firmach.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Stypendia

Warto także walczyć o zagraniczne stypendia fundowane przez uczelnie czy wymiany studenckie w ramach toku kształcenia. Jest to nie tylko świetna okazja do poznania nowych, ciekawych miejsc, lecz przede wszystkim szansa na doświadczenie życiowe i zawodowe, możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach.

W momencie, kiedy osoba nie ma jeszcze żadnych zobowiązań rodzinnych, wówczas łatwiej jest zdecydować się na tego typu wyjazd. Mogą one być pomocne wtedy, kiedy trzeba będzie szukać pracy w miejscu zamieszkania i nie będzie możliwości przemieszczania się. 

Aby być skutecznym na rynku pracy, należy przede wszytki mieć świadomość, jakie oczekiwania wobec kandydatów maja pracodawcy. W im większym stopniu spełnimy te wymogi, tym łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie, które w sposób satysfakcjonujący będziemy wykonywać.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i czy warto?
  Mieszkanie bez wkładu własnego jest programem umożliwiającym wzięcie kredytu hipotecznego, jak sama nazwa wskazuje, bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jakie są jego zasady? Kto może z niego skorzystać i czy w ogóle warto? A także, na co zwrócić uwagę, jeśli rozważamy kredyt z gwarancją wkładu własnego?
  Ukrywanie pedofilii karalne, nawet jeśli nabyto wiedzę o przestępstwie przed lipcem 2017 r. – wyrok SN
  Ukrywanie pedofilii i niezgłoszenie jej do organów ścigania podlega karze. Również wtedy, gdy osoba dowiedziała się o takim czynie pedofilskim przed lipcem 2017 r., czyli terminem zaktualizowania obowiązku denuncjacji - wynika z piątkowej uchwały Sądu Najwyższego.
  Sołtys
  Sołtys jest jednym z organów w sołectwie. Kto wybiera sołtysa? Jakie przepisy regulują kwestie tworzenia sołectw?
  Większe kary za zaśmiecanie. 5 tys. zł. mandatu za zaśmiecanie pól, łąk i lasów
  W lipcu Sejm będzie głosował nad zmianami w przepisach kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń za umyślne przestępstwa przeciwko środowisku; zero tolerancji dla tych, którzy niszczą środowisko - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w Studiu PAP w piątek.
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.
  Skargi nadzwyczajne RPO dotyczące kredytów frankowych oddalone
  Sąd Najwyższy oddalił skargi nadzwyczajne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące kredytów frankowych. Sądy uwzględniły konsumencki status strony powodowej i weryfikowały umowy kredytu pod kątem obecności w nich klauzul abuzywnych.
  Zakaz przebywania w strefie przy granicy z Białorusią przestaje obowiązywać
  Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny a pozycja konsumentów
  Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.
  Inwentaryzacja
  Inwentaryzacja to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości. Ustawa o rachunkowości określa zasady, metody i terminy inwentaryzacji ale nie wskazuje jej legalnej definicji. W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, w ślad za piśmiennictwem z zakresu rachunkowości można przyjąć, że inwentaryzacja to zespół działań podejmowanych w celu ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki (tj. podmiotu stosującego przepisy ustawy o rachunkowości) na określony dzień (co do zasady na ostatni dzień roku obrotowego).
  Rok obrotowy
  Rok obrotowy, to jedno z podstawowych pojęć w rachunkowości.
  Błędy medyczne - odpowiedzialność karna pozostaje
  Resort zdrowia ustąpił Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie błędów medycznych – dowiedział się DGP. Będzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary zamiast zniesienia odpowiedzialności.
  Podlaskie: Od 1 lipca zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią
  Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.
  Nie będzie podwyżki 500+
  Podwyżka świadczenia 500+ była tematem rozważeń w ostatnich tygodniach. Przedstawiciele Rządu nie zajmowali jednak ostatecznego stanowiska w tej kwestii. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabrała w końcu głos i zaprzeczyła, aby miłałoby ono zwiększone w tym, bądź przyszłym roku.
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.