REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykształcony ale bezrobotny

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Wykształcenie jest jednym z podstawowych elementów, na które zwraca się uwagę podczas procesu rekrutacji. Wiedza teoretyczna jest niezwykle ważna, ponieważ dopiero na jej bazie można budować inny potencjał jakim jest doświadczenie zawodowe. Jest to również informacja dla pracodawcy o danym człowieku.

Im wyższe wykształcenie, można wnioskować, że wyższy również potencjał nie tylko intelektualny oraz poznawczy, lecz przede wszystkim większa motywacja do nauki nowych rzeczy, kreatywność, elastyczność i inne kompetencje społeczne przydatne do pracy itd. 

REKLAMA

Doświadczenie zawodowe

Niestety na obecnym rynku pracy, pracodawcy – chociaż bardzo cenią dobre wykształcenie – biorą również pod uwagę doświadczenie zawodowe aplikującego kandydata. Wynika to w dużej mierze od specyfiki obecnego rynku i potrzeb pracodawcy.

Nie może on sobie pozwolić często na to, aby szkolić młodego człowieka do pracy na dane stanowisko, ponieważ ponosi to za sobą określone koszty – czas, pieniądze, wysiłek osoby szkolącej itp.

REKLAMA

W momencie, kiedy zatrudni pracownika ze stażem zawodowym czyli osobę, która już doświadczenie zawodowe posiada, będzie potrzebny znacznie krótszy czas wdrażania pracownika w zakres obowiązków. Zatem, aby być atrakcyjnym pracownikiem tuż po skończonych studiach, należy się do tego przygotować już wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektórzy bardzo buntują się przed tym, że pracodawcy oczekują doświadczenia zawodowego od człowieka, który dotychczasowe swoje życie koncentrował na nauce. Jednak takie są obecne realia rynku pracy i jeśli zależy nam na dobrym starcie zawodowym, to należy się do tego dostosować. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na dobrą pracę i możliwość dalszego rozwoju.

Wybór kształcenia

Niezwykle istotnym elementem jest właściwy wybór kształcenia. Jeśli mamy jasno określony cel, wówczas łatwiej do niego dążyć i wyznaczyć kroki, które do jego realizacji są potrzebne. Zatem warto się zastanowić, co tak naprawdę chcemy w życiu zawodowym robić.

Szkoła ponadgimnazjalną jest ostatnim dzwonkiem na to, aby takich wyborów dokonywać. Oczywiście jest to bardzo trudny wybór, gdyż przede wszystkim jest to okres, kiedy jeszcze młody człowiek może nie mieć sprecyzowanych planów bądź nie posiadać wiedzy, jakie ma możliwości związane z kształcenie.

Dlatego tak ważna jest informacja dotycząca poradnictwa zawodowego oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych na poziomu nauki szkolnej. Jeśli osoba już jest na studiach, które są zgodne z jego preferencjami, wówczas łatwiej znaleźć obszar, gdzie można zdobywać doświadczenie zawodowe, ponieważ będzie to wielokrotnie związane z zainteresowaniami.

Zobacz: Pierwsza praca

Wolontariat

REKLAMA

Jeśli na samym początku studiów nie ma możliwości podjęcia pracy, która chociaż w pewnym stopniu będzie zbliżona do kierunku kształcenia, to warto podejmować próby wolontariatu w miejscach, gdzie istnieje możliwość zdobycie doświadczenia. Firmy chętnie przyjmują na okres kilku miesięcy wolontariuszy, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów, natomiast są to dodatkowe ręce do pracy, które zawsze mogą się przydać.

Dla wolontariusza z kolei jest to bardzo dobra okazja, aby obserwować i zapoznawać się ze specyfiką branży, nawiązywać kontakty z innymi itp. Po kilku miesiącach pracy w ramach wolontariatu, łatwiej znaleźć zatrudnienie przy kolejnych próbach.

Dlatego też warto starać się o możliwość wolontariatu w firmach prestiżowych, dużych, znanych. Dzięki temu istnieje większa szansa na zatrudnienie w tym miejscu czy też lepsze rekomendacje do pracy gdzie indziej. Jest to również znacznie lepsza szansa na poznanie pracy.

Staż

Studenci studiów zaocznych czy wieczorowych mają możliwość odbycia stażu. Ważne, aby ten staż był jak najbardziej zgodny z przyszłym zawodem, ponieważ będzie to inwestycja w doświadczenie zawodowe.

Możliwość taką posiadają studenci studiów niestacjonarnych, ponieważ warunkiem koniecznym jest zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy. W urzędzie można korzystać z zamieszczonych tam przez pracodawców ofert stażowych, lecz również warto samodzielnie poszukać firmy, która zgodzi się na przyjęcie stażysty.

Pracodawcy są raczej chętni w przyjmowaniu stażystów, ponieważ nie ponoszą z tego tytułu kosztów – stypendium stażowe wypłaca Powiatowy Urząd Pracy. I tutaj też, przy wyborze, należy się kierować prestiżem i wielkością firmy, ponieważ znaczący pracodawca może przynieść większe korzyści na przyszłość – zatrudnienie w tym miejscu czy zdobycie bogatego doświadczenia zawodowego, które ułatwi szansę na zatrudnienie w danym zawodzie. 

Inne formy aktywności zawodowej

Jeśli nie ma możliwości odbywania stażu ani uczestniczenie w wolontariacie, wówczas warto pomyśleć o innych formach aktywności zawodowych. Mogą to być np. praktyki studenckie. Oprócz tych, które są w programie kształcenia wyższego na uczelni, warto samodzielnie próbować odbyć praktyki w większy zakresie.

Okres studiów jest bardzo dobry momentem, aby tego typu doświadczenie zdobyć. Jeśli student napisze prośbę o odbycie praktyk, a prośba ta zostanie podpisana przez dziekana uczelni, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca przychylnie zareaguje na możliwość odbycia takich praktyk.

Jest to więc szansa, by zdobyć doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonowania branży w kilku firmach.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Stypendia

Warto także walczyć o zagraniczne stypendia fundowane przez uczelnie czy wymiany studenckie w ramach toku kształcenia. Jest to nie tylko świetna okazja do poznania nowych, ciekawych miejsc, lecz przede wszystkim szansa na doświadczenie życiowe i zawodowe, możliwość sprawdzenia się w nowych sytuacjach.

W momencie, kiedy osoba nie ma jeszcze żadnych zobowiązań rodzinnych, wówczas łatwiej jest zdecydować się na tego typu wyjazd. Mogą one być pomocne wtedy, kiedy trzeba będzie szukać pracy w miejscu zamieszkania i nie będzie możliwości przemieszczania się. 

Aby być skutecznym na rynku pracy, należy przede wszytki mieć świadomość, jakie oczekiwania wobec kandydatów maja pracodawcy. W im większym stopniu spełnimy te wymogi, tym łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie, które w sposób satysfakcjonujący będziemy wykonywać.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

REKLAMA

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

REKLAMA

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

REKLAMA