| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Jeszcze inną grupą są osoby bezdomne. Bezdomność także jest kojarzona pejoratywnie. I tak bezdomnym przypisuje się takie cechy jak brak odpowiedzialności, wiarygodności, zaradności, różnego rodzaju patologie społeczne jak skłonność do agresji, wulgarność, nałogi, brak umiejętności życia w grupie, dostosowania się społecznego itp. Pracodawcy często usprawiedliwiają negatywną decyzje o zatrudnieniu takiej osoby faktem, że nie mogą być pewni, czy ich pracownik nie zostawi pracy z dnia na dzień, ponieważ nie mają stabilnej sytuacji mieszkaniowej. 

Także długotrwale bezrobotni mają trudności z zatrudnieniem. Bardzo często wynika to z faktu, że wiele lat przerwy w pracy zawodowej powodują dezaktualizację nie tylko ich umiejętności i kwalifikacji zawodowych, lecz również zdolności odnalezienia się w środowisku pracowniczym, pracy w grupie, dostosowywanie się do wymagań stawianych przez inne osoby.

Zobacz również: Kto może mieć status bezrobotnego?

Osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych także nie są chętnie zatrudniani przez pracodawców. Zwłaszcza na obecnym rynku pracy, gdzie jest bardzo duża konkurencja związana z wykształceniem kandydatów do pracy, osoby bez wyuczonego zawodu bądź z niskim wykształceniem ogólnym mają zdecydowanie mniejsze szanse na zatrudnienie w porównaniu z tymi, którzy oprócz kształcenia w szkołach na różnych poziomach - coraz częściej wyższym - posiadają jeszcze dodatkowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami z ukończonych kursów czy szkoleń.

Należy pamiętać, że rynek pracy kieruje się zasadami popytu i podaży. Pracodawca jest podmiotem, dla którego liczy się zysk. Jeśli umiejętności, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe kandydata nie gwarantują takiego zysku dla firmy, wówczas jest mniejsza szansa na zatrudnienie. Dlatego tez tak ważne, aby swoją ścieżkę zawodową planować wcześnie z uwzględnieniem wszelkich możliwych barier i niepowodzeń. Im bardziej będziemy na to przygotowani, tym większe kroki poczynimy, by być w grupie osób, które mają większe szanse na odniesienie sukcesu na rynku pracy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK