REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Osoby młode

REKLAMA

Jedną z nich są osoby młode - do 25 roku życia. Wielu pracodawców widzi ogromny potencjał w zatrudnianiu absolwentów, którzy nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia. Z tego tytułu można mieć pewne korzyści, np. można zaproponować kandydatowi staż, a nie pełnoetatowe zatrudnienie. Z pewnością osoba młoda jest bardziej skłonna skorzystać z tego typu możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego, jak również pozyskania środków na utrzymanie niż osoba, która już pewne doświadczenie w pracy ma, a dodatkowo posiada zobowiązania rodzinne, a tym samym finansowe. 

Ponadto pracodawca może takiemu młodemu pracownikowi zaproponować niższe wynagrodzenie. Większa cześć młodych osób zgodzi się z taką propozycją tłumacząc sobie, że od czegoś należy zacząć, że nie wolno mieć wysokich oczekiwań w pierwszej pracy itp. 

Zobacz również: Pierwsza praca

REKLAMA

Jest jeszcze wiele korzyści płynących z zatrudniania absolwentów, jednak można ostatnio zauważyć tendencję pracodawców do odchodzenia od polityki firmy, którą jest przyjmowanie do pracy tylko i wyłącznie osób młodych. Zwłaszcza ostatnio, kiedy firmy borykają się z problemami finansowymi i walczą o utrzymanie się na rynku, można zaobserwować, że pracodawcy poszukują pracowników, których już nie trzeba będzie wdrażać w obowiązki i szkolić w zakresie prac na danym stanowisku, ale takich, którzy dobrze znają swój zawód, a wręcz swoją wiedzą pomogą w korzystnym funkcjonowaniu firmy. Dlatego też pracodawcom zależy na tym, aby kandydat do pracy posiadał co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Młoda osoba, nawet jeśli jest bardzo chętna i zmotywowana do pracy, potrzebuje pewnego określonego czasu, kiedy nabędzie umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Stąd też swoje zadania w początkowej fazie wykonuje wolniej, mniej dokładnie, jest więcej pomyłek. Pracodawca, dla którego liczą się szybkie, wymierne efekty pracy, często nie dają szansy młodym, niedoświadczonym pracownikom.

Kobiety

REKLAMA

Kolejną grupą osób niechętnie zatrudnianych są kobiety. Są one dyskryminowane jako pracownicy ze względu na pełnioną rolę społeczną jaką jest macierzyństwo. Niechęć pracodawców jest skierowana do kobiet w różnej sytuacji życiowej. Problemy mają te, które jeszcze dzieci nie posiadają, te, które są w ciąży i te, które już są matkami. Niestety pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych osobiste pytania na temat stanu posiadanej rodziny czy planach związanych z macierzyństwem. Młode kobiety, które są pannami pytane są o stałego partnera, o plany dotyczące złożenia rodziny.

Jeśli chodzi o zatrudnianie kobiet w ciąży to jest to naprawdę bardzo duży problem, ponieważ - choć pracodawcy często nie mówią o tym wprost - zdają sobie sprawę, że kobieta w każdej chwili może zostać przez lekarza skierowana na zwolnienie. Oczywiście sam poród czy urlop macierzyński (ewentualnie wychowawczy) także są związane z nieobecnością kobiety w pracy, a co za tym idzie brakiem możliwości wypełniania obowiązków pracowniczych. 

Zobacz również: Kiedy pracownica musi powiadomić pracodawcę, że jest w ciąży?

Kobiety, które mają dzieci - zwłaszcza bardzo małe, są postrzegane jako pracownik niedyspozycyjny i problemowy ze względu na opiekę nad dzieckiem, a tym samym możliwości zwolnienia lekarskiego spowodowane chorobą dziecka. Zdecydowanie chętniej są przyjmowane do pracy kobiety, które posiadają dzieci w wieku szkolnym, ponieważ to powoduje znaczne zmniejszenie absencji w pracy, gdyż dzieci są już w miarę samodzielne.

Osoby w wieku przedemerytalnym

Osoby, które są w wieku przedemerytalnym również bardzo często mają trudności w znalezieniu zatrudnienia. Pracodawcy postrzegają takie osoby jako mniej wydajne, skłonne do różnego rodzaju chorób związanych z wiekiem i naturalnym procesem starzenia. Nie bez znaczenia są również zdolności intelektualne, czyli obniżona koncentracja, obniżona zdolność szybkiego uczenia się i zapamiętywania, zmniejsza kreatywność itp. Często u tych osób występuje także mniejsza motywacja do pracy - nie liczą już bowiem, jak młodzi, na rozwój zawodowy i wyznaczanie sobie kolejnych celów na ścieżce kariery, a jedynie dopracowanie kilku lat do emerytury. Często dla pracodawców są to wystarczające powody, aby mając do wyboru kandydata starszego i młodszego, wybierają tych drugich.

Zobacz również: Wiek przedemerytalny a ochrona przez zwolnieniem

Osoby karane

Kolejną grupą defaworyzowaną w procesie rekrutacji są osoby, które były karane. I wcale nie chodzi tu o ograniczenia prawne. Rzeczywiście jest część zawodów, które wymagają zaświadczeniu o niekaralności i jest to wymóg niezbędny, jednak wielu pracodawców takich dokumentów nie wymaga. Jednak sama informacja o problemach z prawem w przeszłości rzuca bardzo niekorzystne światło na wizerunek kandydata do pracy. I często dla pracodawcy nie ma znaczenia rodzaj przewinienia, choćby był on zupełnie nie związany z wykonywanym zawodem.

Schematy myślowe związane z osobami karanymi kojarzą się jednoznacznie z brakiem wiarygodności, niekompetencją, nierzetelnością. Dlatego też pracodawcy nie chcą mieć w swoim zespole pracownika, na którego bezustannie trzeba będzie "mieć oko".

Osoby bezdomne

Jeszcze inną grupą są osoby bezdomne. Bezdomność także jest kojarzona pejoratywnie. I tak bezdomnym przypisuje się takie cechy jak brak odpowiedzialności, wiarygodności, zaradności, różnego rodzaju patologie społeczne jak skłonność do agresji, wulgarność, nałogi, brak umiejętności życia w grupie, dostosowania się społecznego itp. Pracodawcy często usprawiedliwiają negatywną decyzje o zatrudnieniu takiej osoby faktem, że nie mogą być pewni, czy ich pracownik nie zostawi pracy z dnia na dzień, ponieważ nie mają stabilnej sytuacji mieszkaniowej. 

Osoby długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach

Także długotrwale bezrobotni mają trudności z zatrudnieniem. Bardzo często wynika to z faktu, że wiele lat przerwy w pracy zawodowej powodują dezaktualizację nie tylko ich umiejętności i kwalifikacji zawodowych, lecz również zdolności odnalezienia się w środowisku pracowniczym, pracy w grupie, dostosowywanie się do wymagań stawianych przez inne osoby.

Zobacz również: Kto może mieć status bezrobotnego?

Osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych także nie są chętnie zatrudniani przez pracodawców. Zwłaszcza na obecnym rynku pracy, gdzie jest bardzo duża konkurencja związana z wykształceniem kandydatów do pracy, osoby bez wyuczonego zawodu bądź z niskim wykształceniem ogólnym mają zdecydowanie mniejsze szanse na zatrudnienie w porównaniu z tymi, którzy oprócz kształcenia w szkołach na różnych poziomach - coraz częściej wyższym - posiadają jeszcze dodatkowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami z ukończonych kursów czy szkoleń.

Należy pamiętać, że rynek pracy kieruje się zasadami popytu i podaży. Pracodawca jest podmiotem, dla którego liczy się zysk. Jeśli umiejętności, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe kandydata nie gwarantują takiego zysku dla firmy, wówczas jest mniejsza szansa na zatrudnienie. Dlatego tez tak ważne, aby swoją ścieżkę zawodową planować wcześnie z uwzględnieniem wszelkich możliwych barier i niepowodzeń. Im bardziej będziemy na to przygotowani, tym większe kroki poczynimy, by być w grupie osób, które mają większe szanse na odniesienie sukcesu na rynku pracy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

PFRON: Stawka w programie "Rehabilitacja 25 plus” wynosi 3200 zł miesięcznie. Wnioski tylko do 7 czerwca 2024 r.

PFRON przyjmuje wnioski do programu "Rehabilitacja 25 plus” (od 29 kwietnia 2024 r.)

Sejm uchwalił: 1000 zł dodatku brutto do pensji [Wykaz zawodów z dodatkiem]
Mobbing - czym jest, jak udowodnić. Czym różni się od dyskryminacji, molestowania, naruszenia dóbr osobistych? Jaką ochronę ma pracownik? Co powinien zrobić pracodawca?

O mobbingu mówi i pisze się wiele. Ale nie każdy wie, czym mobbing faktycznie jest i jak odróżnić mobbing od dyskryminacji, molestowania czy stalkingu, a także jednorazowego naruszenia dóbr osobistych. Mobberami wobec pracownika mogą być pracodawca lub inni pracownicy, w tym jego przełożeni, choć również przełożony może doznawać mobbingu ze strony podwładnych. Jaka ochrona przysługuje pracownikowi w razie mobbingu i jak powinien zachować się pracodawca? Wyjaśniamy te kwestie.

REKLAMA

Dlaczego warto złożyć wniosek o 800 do końca kwietnia?

Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku o 800 plus do ZUS, jeśli chce się zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego. Czy można złożyć wniosek również w weekend? 

Sejm uchwalił ustawę uznającą drugi język regionalny

Język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi język regionalny. Tak uchwalił w piątek 26 kwietnia Sejm RP. 

Casual friday to już prawie weekend. Ale czy na pewno szef może decydować o stroju pracownika? Sprawdź, gdzie kończy się służbowe podporządkowanie.

Casual Friday, czyli idziemy do biura w T-shircie. Dress code towarzyszy nam od najmłodszych lat. Ale czy na pewno szef może decydować o tym, jak ubiera się pracownik? Sprawdź, gdzie kończy się podporządkowanie, a zaczynają dobra osobiste.

Babciowe to konkretne pieniądze na dziecko [1500-1900 zł miesięcznie]. Co warto wiedzieć już teraz o programie Aktywny rodzic w pracy

Babciowe, czyli świadczenie „aktywny rodzic w pracy” będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia. Ustawodawca szczegółowo określił wymagania dotyczące nowego świadczenia. Babciowe w tym programie może wynosić 1500 zł lub 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

Zasiłek rodzinny 95 zł i dochód 674 zł na osobę. Waloryzacja do 15 maja 2024 r.?

Szokuje, że trzeba zarabiać mniej niż 674 zł na osobę, by dostać zasiłek rodzinny. Jednak do 15 maja rząd powinien otrzymać propozycję waloryzacji tego zasiłku. 

Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

REKLAMA