| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Urlop wypoczynkowy młodocianego

Urlop wypoczynkowy młodocianego

Urlop wypoczynkowy udzielany jest pracownikowi młodocianemu na odmiennych zasadach niż w przypadku dorosłych pracowników. Bardziej liberalne kodeksowe uregulowania urlopowe wynikają z potrzeby wzmożonej ochrony psychicznego rozwoju i zdrowia zatrudnionych osób młodocianych.

Prace wzbronione młodocianym

Do prac wzbronionych rozporządzeniem można zaliczyć prace:

  • związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym/ wymuszoną pozycją ciała,
  • zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu,
  • narażające na działanie szkodliwych czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych,
  • stwarzające zagrożenia wypadkowe.

Przerwa w pracy pracownika młodocianego (obejmująca porę nocną) powinna trwać nieprzerwanie co najmniej 14 godzin, a w każdym tygodniu co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Prawa pracownika młodocianego

Urlop wypoczynkowy i jego wymiar

Po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy, młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, a po upływie roku uzyskuje tych dni aż 26.

Młodociana pracownica porzuciła naukę i przygotowanie zawodowe, w wyniku czego, umowa o pracę została rozwiązana po 4 miesiącach pierwszego roku nauki zawodu. Młodociana nie przepracowała 6 miesięcy w związku z czym w ogóle nie nabyła prawa do urlopu. Gdyby przepracowała od 6 do 12 miesięcy, nabyłaby prawo do 12 dni urlopu wypoczynkowego. Uzyskanie pełnych 26 dni następuje po przepracowaniu pełnych 12 miesięcy.

W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, przysługuje mu prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli uzyskał je przed uzyskaniem pełnoletności.

W dniu 1 października 2012 r. zatrudniono młodocianego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Nabył on prawo do 12 dni urlopu z dniem 29 marca 2013 r. (wraz z upływem 6 miesięcy zatrudnienia), a prawo do 26 dni urlopu nabędzie z upływem roku pracy, tj. z dniem 30 września 2013r. Gdyby przed tym dniem ukończył 18 lat, po roku pracy przysługiwałby mu urlop w wymiarze 20 dni. W przypadku kontynuacji przygotowania zawodowego wraz z rozpoczęciem kolejnego roku, młodociany zależnie od wieku nabywa prawo do kolejnego urlopu w wymiarze 26 dni (tyle wynosi wymiar urlopu w każdym następnym roku) lub 20 dni (tyle wynosi wymiar urlopu, jeśli ukończył 18 lat).

Obydwa wymiary sumują się i wraz z upływem pierwszego roku młodociany ma prawo łącznie do 38 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (12 dni + 26 dni). Przy czym pierwszy urlop jest nabywany z dołu po przepracowaniu wymaganego okresu (6 miesięcy i 1 roku). W następnych latach w każdym roku kalendarzowego aż do ukończenia 18 lat, urlop ten wyniesie 26 dni roboczych.

Polecamy serwis: Praca małoletnich

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK