reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Otwieram własną działalność gospodarczą, mam jednak wątpliwość, jaki jest minimalny wiek dla pracowników, których chciałbym zatrudnić.

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła lat 18. Zatem ten przedział wiekowy jest dość klarowny. W prawie polskim co do zasady zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat z wyjątkiem zatrudniania takich osób w celu przygotowania zawodowego.

Zatrudnianie młodocianych, czyli osób, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, dozwolone jest tylko pod warunkiem, iż ukończyły one co najmniej gimnazjum oraz przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

Przepisy prawa pracy przewidują jednak wyjątkowe sytuacje, w których dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych, którzy nie spełniają wymagań dotyczących wieku lub wykształcenia, a także osób które nie ukończyły 16 lat. Określa je rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób nie mających 16 lat, które ukończyły gimnazjum oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.

Zobacz również: Czym jest umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego?

Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia z młodocianym (czyli z osobą która ukończyła 16 lat), który nie ukończył gimnazjum, może być, na wniosek jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, jeżeli:

  • został on przyjęty do oddziału przysposabiającego do pracy utworzonego w gimnazjum oraz uzyskał pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej albo
  • uzyskał zezwolenie dyrektora gimnazjum, w którego obwodzie mieszka, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą oraz uzyskał pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.

W trakcie trwania stosunku pracy pracodawca ma obowiązek przestrzegać przepisów szczególnych Kodeksu pracy, które odnoszą się do pracowników młodocianych. Dotyczy to zarówno kwestii czasu pracy, urlopów, jak również zapewnienia odpowiednich warunków bhp oraz innych przepisów szczególnych.

Zobacz również: serwis: Praca małoletnich

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama