| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Urlop wypoczynkowy młodocianego

Urlop wypoczynkowy młodocianego

Urlop wypoczynkowy udzielany jest pracownikowi młodocianemu na odmiennych zasadach niż w przypadku dorosłych pracowników. Bardziej liberalne kodeksowe uregulowania urlopowe wynikają z potrzeby wzmożonej ochrony psychicznego rozwoju i zdrowia zatrudnionych osób młodocianych.

Urlop młodocianego w czasie ferii

Jeżeli młodociany uczy się w szkole, wówczas urlopu należy mu udzielić w okresie ferii szkolnych (zimowych i letnich). Obowiązkiem jest udzielenie urlopu w okresie ferii szkolnych, jednak nie podczas przerw świątecznych (np. 23-31 grudnia), gdyż przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. (w sprawie organizacji roku szkolnego) wyraźnie odróżniają przerwy świąteczne od ferii zimowych i letnich. Jeśli jednak małoletni nie nabył prawa do urlopu, pracodawca może, na jego wniosek, udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych (decyzja uznaniowa). Pracodawca jest również zobowiązany na wniosek młodocianego (ucznia szkoły dla pracujących), udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (w przeciwieństwie do urlopów bezpłatnych udzielanych na ogólnych zasadach).

Udzielenie urlopu wypoczynkowego młodocianemu jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy, a jego naruszenie powoduje powstanie po stronie pracodawcy odpowiedzialności w postaci wykroczenia.

Wynagrodzenie za okres urlopu

Za czas urlopu wypoczynkowego młodocianemu przysługuje wynagrodzenie albo ekwiwalent pieniężny w razie niemożności wykorzystania go w naturze (czyli poprzez dni wolne od pracy), które należy obliczyć na podobnych zasadach jak w przypadku pozostałych pracowników.

Młodociana podjęła pracę od 1 sierpnia 2012 r. w celu nauki zawodu. Umowa została z nią rozwiązana z przyczyn zdrowotnych z dniem 28 lutego 2013 r. Po upływie 6 miesięcy zatrudnienia, tj. z dniem 31 stycznia 2013 r. młodociana nabyła prawo do pierwszego urlopu w wymiarze 12 dni. W okresie ferii zimowych wykorzystała 3 dni urlopu (udzielonego zaliczkowo). Zatem przysługiwało jej prawo do ekwiwalentu za 9 dni urlopu wypoczynkowego (12 dni - 5 dni).

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 208 z późn. zm.).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. 2004 nr 200 poz. 2047).

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób nie mających 16 lat, które ukończyły gimnazjum oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz.U. 2002 nr 214 poz. 1808).

Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. 2002 nr 46 poz. 432).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK