| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Jakie prawa ma ojciec dziecka?

Jakie prawa ma ojciec dziecka?

Pytanie o prawa przysługujące w stosunku do własnego dziecka zadaje sobie wielu ojców. W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze aspekty prawne związane z byciem tatą.

Nazwisko dziecka, co do którego zachodzi domniemanie, że pochodzi od męża matki

Zasady wyboru nazwisk dzieci odpowiadają zasadom wyboru nazwisk przez przyszłych małżonków. Dziecko pochodzące z małżeństwa, nosi nazwisko obojga małżonków. Gdy małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wybrać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka (w dowolnej kolejności).

Oświadczenie składane jest jednocześnie z oświadczeniami o nazwiskach, które będą nosić małżonkowie. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca (zawsze w tej kolejności).

Jeśli małżonkowie zmienią zdanie co do nazwiska dziecka, przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka. Jeżeli wcześniej rodzice nie złożyli oświadczeń w kwestii nazwiska dziecka, składają je przy sporządzaniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka.

Nazwisko dziecka, co do którego ojcostwo zostało ustalone przez uznanie

W tej sytuacji w pierwszej kolejności ważne jest zgodne oświadczenie rodziców, które składa się równocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Mogą wybrać jedną z dwóch opcji: nazwisko matki lub ojca dziecka albo nazwisko utworzone przez połączenie (w dowolnej kolejności) nazwiska matki i ojca. W braku zgodnego oświadczenia rodziców dziecko otrzymuje nazwisko matki połączone z nazwiskiem ojca (zawsze w tej kolejności).

Nazwisko dziecka, co do którego ojcostwo zostało ustalone sądownie

Także w tym przypadku w pierwszej kolejności o nazwisku decyduje zgodne oświadczenie woli. Decydującą chwilą jest moment uprawomocnienia się orzeczenia. Sąd jest związany zgodną wolą stron, chyba że wybrały nazwisko nieprzewidziane w ustawie. Strony mogą wybrać nazwisko jednej z nich albo utworzone przez połączenie (w dowolnej kolejności) nazwiska matki z nazwiskiem ojca. W przypadku braku porozumienia dziecko otrzymuje nazwisko matki i dołączonego nazwiska ojca (zawsze w tej kolejności).

W trzech wyżej opisanych sytuacjach jeśli dziecko ukończyło 13 lat, można zmienić jego nazwisko tylko za zgodą małoletniego.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2012 r., Nr 98, poz. 579);
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2012 r., poz. 611);
Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1264).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK