reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Jak sprzedać mieszkanie należące do dziecka

Jak sprzedać mieszkanie należące do dziecka

Mój 11-letni synek jest właścicielem mieszkania, które otrzymał w darowiźnie od dziadka. Razem z mężem chcemy sprzedać to mieszkanie i za uzyskane pieniądze kupić nieruchomość w innej miejscowości. Czy potrzebujemy zgody sądu? Jak wygląda ewentualne postępowanie w takich sprawach?

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zarząd majątkiem dziecka sprawują jego rodzice. Jednak do dokonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu rodzice muszą uzyskać zgodę sądu.

Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka

Należy podkreślić, iż nie istnieje katalog czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Bierze się tu pod uwagę wartość czynności oraz skutek, jaki w majątku dziecka wywoła jej dokonanie. Trzeba również pamiętać o szeroko pojętym dobru dziecka.

W praktyce do takich czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka należą: sprzedaż nieruchomości, której właścicielem jest dziecko, zaciągnięcie kredytu, odrzucenie spadku przez dziecko czy zrzeczenie się roszczeń odszkodowawczych.

Jak wygląda postępowanie

Wniosek do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka może złożyć każdy z rodziców. Jeżeli wniosek składają rodzice wspólnie, wówczas obydwoje są wnioskodawcami. Gdy wnioskodawcą jest tylko jeden z rodziców, wówczas drugi jest uczestnikiem postępowania. We wniosku należy dokładnie określić, o jaką czynność chodzi.

Opłata sądowa od wniosku wynosi 40 złotych.

Sąd może wyznaczyć rozprawę i przesłuchać rodziców. Może również odebrać oświadczenia złożone na piśmie.

Zobacz również: Jak uzyskać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem

Dziecko nie jest uczestnikiem postępowania, jednak sąd może wysłuchać je, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwalają. Sąd w miarę możliwości uwzględnia też rozsądne życzenia takiego dziecka.

Postanowienie jest skuteczne dopiero z chwilą uprawomocnienia się. Nie może być ono zmienione ani uchylone, jeżeli na jego podstawie powstały skutki prawne względem osób trzecich.

Zobacz również: Bezpłatny wzór wniosku o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż mieszkania należącego do dziecka należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.
Sprzedaż mieszkania należącego do dziecka należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama