| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Co zmieni się w systemie pieczy zastępczej w 2014 roku?

Co zmieni się w systemie pieczy zastępczej w 2014 roku?

25 lipca 2014 roku Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o wspieraniu rodzin i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Jakie zatem zmiany wprowadzono odnośnie systemu pieczy zastępczej?

Kontrola samorządu wojewódzkiego nad systemem sprawowania pieczy zastępczej

Nowelizacja ustawy nakłada na wojewodę obowiązek kontroli systemu sprawowania pieczy zastępczej. Obok takich zadań jak prowadzenie rejestrów, wydawanie i cofanie zezwoleń na prowadzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, nadzoru nad działalnością placówek czy gromadzenia sprawozdań, dodana została kontrola nad realizacją zadań z zakresu wspierania rodziny, pieczy zastępczej, usamodzielnień pełnoletnich wychowanków i adopcji wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego czy jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz kontrola nad zgodnością zatrudnienia pracowników jednostek organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej z wymaganymi kwalifikacjami.

Wojewoda w związku z przeprowadzanym postępowaniem kontrolnym może żądać informacji, dokumentów i danych niezbędnych do sprawowania kontroli. Ma prawo wstępu w ciągu doby do obiektów i pomieszczeń kontrolowanej jednostki i przeprowadzania oględzin obiektów, składników majątku oraz przebiegu określonych czynności objętych obowiązującym standardem. Ponadto wojewoda może żądać od pracowników kontrolowanej jednostki udzielenia informacji w formie ustnej i pisemnej w zakresie przeprowadzanej kontroli. W celu dokonania kontroli może wezwać i przesłuchać świadków, czy nawet zwrócić się o wydanie opinii biegłych.

Podstawą kontroli powinna być obserwacja dzieci umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej lub przebywających w placówkach wsparcia dziennego i przeprowadzenie indywidualnych rozmów oraz zasięgania opinii dzieci, z uwzględnieniem ich wieku, możliwości intelektualnych oraz stopnia dojrzałości poznawczej. Przy przeprowadzaniu postępowania kontrolnego wojewoda może korzystać z pomocy osób posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu przedmiotu kontroli.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (nr 2532) – uchwalony 25 lipca 2014 r.

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. 2011 nr 149 poz. 887 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.).

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 października 2013 r., sygn. II SA/Po 742/13.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK