REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek rodzinny 2014

Aleksandra Pajewska
Zasiłek rodzinny 2014/ Fot. Fotolia
Zasiłek rodzinny 2014/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek rodzinny to świadczenie, którego celem jest (częściowe) pokrycie wydatków związanych z wychowaniem i utrzymaniem dziecka. Komu i w jakiej wysokości będzie przysługiwał zasiłek rodzinny od 1 listopada 2014 roku?

Zasiłek rodzinny należy do katalogu świadczeń rodzinnych, których ustalenie i wypłata następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Ze stosownym pismem wystąpić należy do urzędu gminy/miasta (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się/pobierającej świadczenie). O przyznanie zasiłku rodzinnego ubiegać się mogą tylko podmioty wskazane przez ustawodawcę, tj.: rodzice/jeden z nich, opiekun prawny/ faktyczny oraz osoba ucząca się.

REKLAMA

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Kryterium dochodowe zasiłku rodzinnego 2014

REKLAMA

Fakt otrzymywania zasiłku rodzinnego uzależniony jest od spełnienia kryterium dochodowego. Dochód rodziny w przeliczeniu na jednego jej członka nie może więc przekraczać ustawowo określonego limitu. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego – wyrok z dnia 14 lutego 2012 r., sygnatura akt I OSK 1709/11 – stan relacji faktycznych między małżonkami nie ma wpływu na uprawnienie do świadczeń rodzinnych. Zatem członkiem rodziny jest małżonek a uzyskiwany przez niego dochód składa się na dochód rodziny, od którego zależy prawo do zasiłku rodzinnego. Dopiero separacja orzeczona prawomocnym wyrokiem może mieć wpływ na te uprawnienia.

Z dniem 31 października 2014 roku zmieni się wysokość kryterium dochodowego. Od 1 listopada 2014 roku zasiłek rodzinny przyznawany będzie według nowego kryterium, które wyniesie 574 zł miesięcznie (dotychczas 539 zł). Odrębne progi występują w przypadku wychowywania dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wówczas nowe kryterium dochodowe to 664 zł miesięcznie (obecnie 623 zł).

Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dzieci?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres zasiłkowy

Ważnym pojęciem w kontekście świadczeń rodzinnych jest „okres zasiłkowy”. Jest to czas na jaki przyznawany jest zasiłek. Okres zasiłkowy trwa rok, rozpoczyna się 1 listopada danego roku i kończy 31 października roku następnego. Pod uwagę brane są dochody za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy, czyli w 2014 roku za rok 2013 – okres zasiłkowy od 1 listopada 2013 do 31 października 2014 roku. Zasiłek rodzinny przyznaje się do końca okresu zasiłkowego (czyli do końca października) licząc od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożono wniosek (po spełnieniu ustawowych kryteriów).

Komu przysługuje zasiłek rodzinny w 2014 roku?

Celem omawianego świadczenia jest przynajmniej częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka.

Zadaj pytanie na FORUM

Stąd też przysługuje on tylko do czasu ukończenia przez dziecko określonego wieku, tj:

 • 18 lat,
 • nauki w szkole (jednak nie dłużej niż do czasu ukończenia 21 roku życia),
 • 24 roku życia (w sytuacji, gdy dziecko kontynuuje naukę w szkole/szkole wyższej i jednocześnie legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności – stopień umiarkowany lub znaczny),
 • 24 roku życia (w przypadku dziecka pełnoletniego, uczącego się i niepozostającego na utrzymaniu rodziców z uwagi na fakt ich śmierci lub zasądzenia od nich alimentów na rzecz dziecka).

Zgodnie z art. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek nie przysługuje w sytuacji, gdy:

 • dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;
 • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
 • osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
 • pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko;
 • osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:
 1. rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
 2. ojciec dziecka jest nieznany,
 3. powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
 4. sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
 • członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Wysokość zasiłku rodzinnego 2014

Od wieku dziecka uzależniona jest wysokość, w jakiej przyznawany jest zasiłek. Wysokość zasiłku rodzinnego w 2014 roku wynosi odpowiednio:

 • 77 na dziecko do ukończenia przez nie 5 roku życia,
 • 106 zł na dziecko powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
 • 115 na dziecko powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Świadczenia rodzinne (czyli zarówno sam zasiłek jak i dodatki do niego) finansowane są z budżetu państwa.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Ustawodawca przewiduje także szereg dodatków do zasiłku rodzinnego, wśród których wskazać należy:

 • dodatek z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe) – 1000 zł,
 • dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego – 400 zł,
 • dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka – 170 zł miesięcznie, nie więcej niż 340 zł (powiększone o 80 zł w przypadku niepełnosprawności, nie więcej niż o 160 zł),
 • dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej – 80 zł miesięcznie na trzecie i kolejne dziecko,
 • dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego – 60 zł miesięcznie (dziecko do 5 lat) i 80 zł (powyżej 5 lat, maksymalnie do ukończenia 24 roku życia),
 • dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania – 90 zł (10 miesięcy w roku, gdy dziecko zamieszkuje w innej miejscowości) lub 50 zł (gdy dziecko dojeżdża do szkoły),
 • dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – 100 zł.

Karta Dużej Rodziny – wniosek

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 nr 228 poz. 2255 z późn. zm).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 959).

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 lutego 2012 r., sygnatura akt I OSK 1709/11.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA