reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek rodzinny 2014

Zasiłek rodzinny 2014

Zasiłek rodzinny to świadczenie, którego celem jest (częściowe) pokrycie wydatków związanych z wychowaniem i utrzymaniem dziecka. Komu i w jakiej wysokości będzie przysługiwał zasiłek rodzinny od 1 listopada 2014 roku?

Zasiłek rodzinny należy do katalogu świadczeń rodzinnych, których ustalenie i wypłata następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Ze stosownym pismem wystąpić należy do urzędu gminy/miasta (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się/pobierającej świadczenie). O przyznanie zasiłku rodzinnego ubiegać się mogą tylko podmioty wskazane przez ustawodawcę, tj.: rodzice/jeden z nich, opiekun prawny/ faktyczny oraz osoba ucząca się.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Kryterium dochodowe zasiłku rodzinnego 2014

Fakt otrzymywania zasiłku rodzinnego uzależniony jest od spełnienia kryterium dochodowego. Dochód rodziny w przeliczeniu na jednego jej członka nie może więc przekraczać ustawowo określonego limitu. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego – wyrok z dnia 14 lutego 2012 r., sygnatura akt I OSK 1709/11 – stan relacji faktycznych między małżonkami nie ma wpływu na uprawnienie do świadczeń rodzinnych. Zatem członkiem rodziny jest małżonek a uzyskiwany przez niego dochód składa się na dochód rodziny, od którego zależy prawo do zasiłku rodzinnego. Dopiero separacja orzeczona prawomocnym wyrokiem może mieć wpływ na te uprawnienia.

Z dniem 31 października 2014 roku zmieni się wysokość kryterium dochodowego. Od 1 listopada 2014 roku zasiłek rodzinny przyznawany będzie według nowego kryterium, które wyniesie 574 zł miesięcznie (dotychczas 539 zł). Odrębne progi występują w przypadku wychowywania dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wówczas nowe kryterium dochodowe to 664 zł miesięcznie (obecnie 623 zł).

Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dzieci?

Okres zasiłkowy

Ważnym pojęciem w kontekście świadczeń rodzinnych jest „okres zasiłkowy”. Jest to czas na jaki przyznawany jest zasiłek. Okres zasiłkowy trwa rok, rozpoczyna się 1 listopada danego roku i kończy 31 października roku następnego. Pod uwagę brane są dochody za rok kalendarzowy poprzedzający okres zasiłkowy, czyli w 2014 roku za rok 2013 – okres zasiłkowy od 1 listopada 2013 do 31 października 2014 roku. Zasiłek rodzinny przyznaje się do końca okresu zasiłkowego (czyli do końca października) licząc od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożono wniosek (po spełnieniu ustawowych kryteriów).

Komu przysługuje zasiłek rodzinny w 2014 roku?

Celem omawianego świadczenia jest przynajmniej częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 19.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek rodzinny 2014/ Fot. Fotolia
Zasiłek rodzinny 2014/ Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama