REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzina zastępcza- vademecum

Justyna Jakubczyk
Rodzinę zastępczą ustanawia się dla dziecka pozbawionego całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej.
Rodzinę zastępczą ustanawia się dla dziecka pozbawionego całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Rodzinę zastępczą ustanawia się dla dziecka pozbawionego całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Jakie trzeba spełnić warunki, aby zostać rodziną zastępczą? Jakie prawa przysługują rodzicom zastępczym? Jakie rodzaje rodzin wyróżniamy? W 2012 r. zmieniają się również przepisy dotyczące typów rodzin zastępczych i wysokości wynagrodzenia, które przysługuje na dziecko. Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań w poniższym artykule.

Kto może zostać rodziną zastępczą?

Rodzicami zastępczymi mogą zostać małżeństwa, jak i osoby samotne, które spełniają następujące warunki:
1) mają stałe miejsce zamieszkania na terenie RP,
2) korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
3) dają rękojmię należytego wykonania zadań rodziny zastępczej,
4) nie są pozbawione władzy rodzicielskiej ani władza rodzicielska nie została im ograniczona,
5) wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa,
6) nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem,
7) mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania
8) uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

REKLAMA

Zobacz również: Kto i jak może zostać rodziną zastępczą

Zobacz: Rodzina zastępcza

Rodzaje rodzin zastępczych

Zasadniczo wyróżnia się trzy typy rodzin zastępczych:
1) spokrewnione,
2) niespokrewnione,
3) niespokrewnione zawodowe:
• wielodzietne,
• specjalistyczne,
• o charakterze pogotowia rodzinnego.

Zobacz również: Rodziny zastępcze 2012- czyli piecza zastępcza po nowemu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór rodziny zastępczej

REKLAMA

Przy wyborze odpowiedniej rodziny zastępczej uwzględnia się w pierwszej kolejności osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem, które dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka. Do kwestii mających wpływ na wybór należą także: przygotowanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz odpowiednia różnica wieku między przyszłymi rodzicami zastępczymi a dzieckiem. Ponadto, sąd przydzielając określone dziecko danej rodzinie kieruje się zasadą nierozłączania rodzeństwa.

Jeżeli w rodzinie dziecka nie ma osoby, która mogłaby sprawować nad nim pieczę rodzicielską, sąd kieruje dziecko do rodziny, która nie jest z nim spokrewniona. Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej przechodzą odpowiednie szkolenie w ośrodku adopcyjno- opiekuńczym.

Zobacz: Podział kompetencji między rodziną zastępczą a rodzicami

Aby  zostać rodziną zastępczą zawodową trzeba uzyskać pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata oraz odbyć szkolenie i uzyskać stosowne zaświadczenie.
Wyróżniamy wielodzietne zawodowe rodziny zastępcze: Przyjmują one do swojego domu od 3 do 6 dzieci i zapewniają im opiekę.

Specjalistyczne zawodowe rodziny zastępcze sprawują opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym lub z problemami wychowawczymi. W takiej rodzinie nie może przebywać więcej niż 3 dzieci naraz.

W rodzinach zastępczych o charakterze pogotowia rodzinnego umieszcza się dziecko na okres do 12 miesięcy; jednocześnie w takiej rodzinie nie może przebywać więcej niż 3 dzieci.

Zobacz również: Jakie są rodzaje rodzin zastępczych

Różnice między adopcją a rodziną zastępczą

Choć między rodzicami zastępczymi a dziećmi bardzo często powstaje silny związek emocjonalny, podobny do tego jak w rodzinie adopcyjnej, kwestie formalne są regulowane zupełnie odmiennie.
Podstawową różnicą jest to, iż dziecko pozostaje przy swoim nazwisku (dziecko adoptowane przyjmuje nazwisko przybranych rodziców).
Biologiczni rodzice dziecka, które przebywa w rodzinie zastępczej posiadają nadal władzę rodzicielską, natomiast przy adopcji dotychczasowa władza rodzicielska ustaje.

Zobacz: Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012

Zobacz także: Prawa rodziców zastępczych

Podstawa prawna:
Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA