| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2012 > Waloryzacja emerytur w 2012 roku

Waloryzacja emerytur w 2012 roku

Waloryzacja emerytur, która zwana jest również indeksacją to jedyny najpewniejszy sposób na podwyższenie świadczenia emerytalnego. Waloryzacja odbywa się co roku, co oznacza że co roku emeryci mogą liczyć na podwyżkę swoich emerytur. Przyjmuje się, że w 2012 roku emerytury zostaną zwaloryzowane o wskaźnik.

Czym jest waloryzacja emerytur

Waloryzacja emerytur polega na zwiększeniu świadczenia emerytalnego, ze względu na spadek wartości realnej emerytury. Co ważne wzrostowi podlega zarówno wysokość emerytury, jak i podstawa wymiaru emerytury. Waloryzacja jest przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. Co oznacza, że emeryty nie musi w tej sprawie składać żadnego wniosku.

Wysokość emerytur na początku 2012 roku

Waloryzacja emerytury odbywa się co roku, od dnia 1 marca. Oznacza to, że do końca lutego 2012 roku emerytury będą przysługiwać w starej wysokości. W związku z propozycjami zmian, zaproponowanymi przez premiera Donalda Tuska nastąpi zmiana w systemie waloryzacji emerytury. Pytanie, czy nadal emerytury będą waloryzowane od dnia 1 marca każdego roku.

Zobacz także: Co jaki czas odbywa się waloryzacja emerytur

Waloryzacja emerytur w marcu 2012 roku

Emerytury zostają przeliczone przez wskaźnik waloryzacji. Czym jest wskaźnik waloryzacji i od czego zależy? Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, który zwiększony jest o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Pierwszym elementem wskaźnika waloryzacji jest średnioroczny wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, czyli średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów. Wskaźnikiem tym może być także średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, w przypadku, jeśli  jest wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów.

Drugiem elementem wskaźnika waloryzacji jest zwiększenie o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Jest to przedmiotem corocznych negocjacji, w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację. W przypadku niepowodzenia negocjacji zwiększenie o 20 proc. realnego wzrostu określa Rada Ministrów w rozporządzeniu.

Takie zasady obowiązują obecnie, jednak od 2012 roku ma nastąpić na kilka lat zmiana w sposobie waloryzacji emerytur. Emerytury będą od 2012 roku waloryzowane nie procentowo, ale kwotowo. Co roku ma być proponowana kwota waloryzacji.

Jakie emerytury podlegną waloryzacji w 2012 roku

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych waloryzacji w 2012 roku podlegną emerytury przysługującej ostatniego dnia lutego 2012 roku. Dzieje się tak ponieważ przeliczeniu o wskaźnik waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację. Waloryzacja obejmuje emerytury przyznane przed terminem waloryzacji.

Zobacz także: Czy pieniądze z ZUS są waloryzowane

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )

Zobacz również: Waloryzacja emerytur w 2013 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK