| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2014 > Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza jest świadczeniem wypłacanym z KRUSu osobom, które spełniły łącznie dwa warunki, tj. osiągnęły wiek emerytalny oraz podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany okres. Jak ubiegać się o emeryturę rolniczą oraz w jaki sposób potwierdzić fakt podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu?

Okresy podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu (składkowe i nieskładkowe) na obszarze Polski, przypadające przed dniem 1 stycznia 1999 r. (przed wejściem w życie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) można zaś wykazać przedstawiając pisemne zaświadczenie zakładu pracy (pracodawcy), świadectwo pracy lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy (datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, pieczątkę zakładu pracy oraz podpis i pieczątkę służbową pracodawcy lub upoważnionego pracownika) czy też orzeczenie sądu.

Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik

Prawo do emerytury rolniczej a przepisy unijne

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura rolnicza?

O wskazane powyżej świadczenie może ubiegać się osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek (55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna), podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat (120 kwartałów) oraz zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej. Aby mówić o zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej, rolnik musi przenieść własność i posiadanie gospodarstwa rolnego na inną osobę. Zrobić to może zaś na kilka sposobów, przykładowo poprzez zawarcie umowy darowizny, o dożywocie czy też sprzedaży.

Wskazane powyżej warunki muszą być spełnione łącznie oraz do dnia 31 grudnia 2017 r. (po tej dacie nie będzie już można skorzystać z przedmiotowego świadczenia).

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Źródło:

Inne

Zdjęcia

Emerytura rolnicza/ Fot. Fotolia
Emerytura rolnicza/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK