reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Emerytura rolnicza z KRUS

Emerytura rolnicza z KRUS

Emerytura rolnicza to świadczenie pieniężne, wypłacane z Funduszu emerytalno – rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na zasadach określonych w ustawie.

KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest instytucją , której rola polega na obsłudze rolników i ich spraw, związanych z ubezpieczeniem społecznym. Zakres jej działalności rozciąga się na obejmowanie rolników ubezpieczeniem społecznym, opłacanie składek na to ubezpieczenie oraz przyznawanie i wypłatę świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń (emerytalno – rentowego, wypadkowego, chorobowego, macierzyńskiego).

W niniejszym artykule zajmiemy się świadczeniami emerytalnymi wypłacanymi z KRUS.

Emerytura rolnicza

Przysługuje ona osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat -  gdy chodzi o mężczyzn) oraz podlegała ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu przez czas co najmniej 100 kwartałów (25 lat). Warunki te muszą być spełnione łącznie.

Do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu wlicza się także podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracę w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r. oraz okresy, od których zależy prawo do emerytury.

Emerytura składa się z dwóch części:

  • składkowej -  wypłacanej zawsze, gdy rolnik uzyska uprawnienie do świadczeń emerytalno – rentowych; nie ulega zawieszeniu,
  • ubezpieczeniowej - wypłacanej tylko, gdy rolnik zaprzestał działalności gospodarczej. W innej sytuacji może być zawieszona w całości lub części.

Podleganie ubezpieczeniu rolniczemu można, a w niektórych sytuacjach nawet trzeba potwierdzić. Jest to możliwe poprzez kilka sposobów. Można przedstawić tytuł władania gospodarstwem- akt notarialny, akt własności, umowę dzierżawy; można złożyć oświadczenie o pracy, a następnie przejęciu w gospodarstwie rolnym rodziców.

Zobacz też: Ubezpieczenie społeczne rolników

Wcześniejsza emerytura

KRUS umożliwia także przejście na emeryturę wcześniejszą. Jest to możliwe w przypadku osoby, która ukończyła 55 lat – kobieta, 60 lat – mężczyzna, podlegała ubezpieczeniu przez okres co najmniej 120 kwartałów (30 lat) i zaprzestała działalności rolniczej. Oznacza to, że ani ona ani współmałżonek nie jest właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego przekraczającego 1 ha lub nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej. Aby warunek ten został uznany za spełniony, zainteresowana osoba powinna przenieść własność i posiadanie gospodarstwa na inną osobę. Forma przeniesienia nie ma znaczenia. Może to nastąpić w drodze umowy darowizny, umowy o dożywocie lub umowy sprzedaży. Za spełnienie wymogu zostanie uznane także: przekazanie gospodarstwa Agencji Nieruchomości Rolnych na Skarb Państwa, wydzierżawienie gospodarstwa osobie fizycznej lub prawnej.

Można korzystać z dwóch świadczeń. Po uzyskaniu wieku emerytalnemu i uprawnień do emerytury rolniczej – z KRUS oraz jednocześnie uprawnień do emerytury pracowniczej – z ZUS.

Podstawa prawna

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zobacz serwis: Emerytura

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i ubezpieczeniowej.
Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i ubezpieczeniowej.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama