REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura rolnicza z KRUS

Aleksandra Pajewska
Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i ubezpieczeniowej.
Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i ubezpieczeniowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura rolnicza to świadczenie pieniężne, wypłacane z Funduszu emerytalno – rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na zasadach określonych w ustawie.

KRUS

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest instytucją , której rola polega na obsłudze rolników i ich spraw, związanych z ubezpieczeniem społecznym. Zakres jej działalności rozciąga się na obejmowanie rolników ubezpieczeniem społecznym, opłacanie składek na to ubezpieczenie oraz przyznawanie i wypłatę świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń (emerytalno – rentowego, wypadkowego, chorobowego, macierzyńskiego).

REKLAMA

W niniejszym artykule zajmiemy się świadczeniami emerytalnymi wypłacanymi z KRUS.

Emerytura rolnicza

REKLAMA

Przysługuje ona osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat -  gdy chodzi o mężczyzn) oraz podlegała ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu przez czas co najmniej 100 kwartałów (25 lat). Warunki te muszą być spełnione łącznie.

Do okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu wlicza się także podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracę w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r. oraz okresy, od których zależy prawo do emerytury.

Emerytura składa się z dwóch części:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • składkowej -  wypłacanej zawsze, gdy rolnik uzyska uprawnienie do świadczeń emerytalno – rentowych; nie ulega zawieszeniu,
 • ubezpieczeniowej - wypłacanej tylko, gdy rolnik zaprzestał działalności gospodarczej. W innej sytuacji może być zawieszona w całości lub części.

Podleganie ubezpieczeniu rolniczemu można, a w niektórych sytuacjach nawet trzeba potwierdzić. Jest to możliwe poprzez kilka sposobów. Można przedstawić tytuł władania gospodarstwem- akt notarialny, akt własności, umowę dzierżawy; można złożyć oświadczenie o pracy, a następnie przejęciu w gospodarstwie rolnym rodziców.

Zobacz też: Ubezpieczenie społeczne rolników

Wcześniejsza emerytura

KRUS umożliwia także przejście na emeryturę wcześniejszą. Jest to możliwe w przypadku osoby, która ukończyła 55 lat – kobieta, 60 lat – mężczyzna, podlegała ubezpieczeniu przez okres co najmniej 120 kwartałów (30 lat) i zaprzestała działalności rolniczej. Oznacza to, że ani ona ani współmałżonek nie jest właścicielem lub posiadaczem gospodarstwa rolnego przekraczającego 1 ha lub nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej. Aby warunek ten został uznany za spełniony, zainteresowana osoba powinna przenieść własność i posiadanie gospodarstwa na inną osobę. Forma przeniesienia nie ma znaczenia. Może to nastąpić w drodze umowy darowizny, umowy o dożywocie lub umowy sprzedaży. Za spełnienie wymogu zostanie uznane także: przekazanie gospodarstwa Agencji Nieruchomości Rolnych na Skarb Państwa, wydzierżawienie gospodarstwa osobie fizycznej lub prawnej.

Można korzystać z dwóch świadczeń. Po uzyskaniu wieku emerytalnemu i uprawnień do emerytury rolniczej – z KRUS oraz jednocześnie uprawnień do emerytury pracowniczej – z ZUS.

Podstawa prawna

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zobacz serwis: Emerytura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

  Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśnia możliwości, jakie ma opiekun osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  REKLAMA

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  REKLAMA

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  REKLAMA