| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Kiedy można otrzymać emeryturę za pracę w Grecji

Kiedy można otrzymać emeryturę za pracę w Grecji

Grecja, szczególnie panujący w niej klimat może przyciągnąć emigrantów na stałe. I nie ma w tym nic dziwnego, w Grecji emerytura jest bowiem wyższa niż w Polsce.

W Grecji istnieją dwa rodzaje obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych, które gwarantują zarówno świadczenie podstawowe, jak i dodatkowe. Pracownicy najemni należą przeważnie do systemu podstawowego, chociaż pracownicy bankowości, prasy czy urzędnicy państwowi mają własne systemy oszczędzania na emeryturę. Podobnie jak rolnicy, osoby zatrudnione na morzu oraz pracujące na własny rachunek, które także mają odrębne systemy ubezpieczeniowe.

W Grecji osoby, które przystąpiły do ubezpieczenia przed 31 grudnia 1992 r. płacą składkę w wysokości 20% rocznego wynagrodzenia, z czego pracodawca opłaca 13,33%, zaś pracownik 6,67%. W przypadku osób ubezpieczonych po 1 stycznia 1993 r. – państwo ze swojej kieszeni dodatkowo opłaca 10%. W systemach dodatkowych, które obejmują pracowników najemnych, składka wynosi 6% i jest opłacana w równych częściach przez pracodawcę i pracownika.

W przypadku przejścia na emeryturę, wysokość świadczenia bazowego dla osób ubezpieczonych przed grudniem 1992 r. waha się od 30 do 70% zarobków. Przy ustalaniu świadczenia emerytalnego brane są pod uwagę zarobki uzyskane z ostatnich 5 lat zatrudnienia. Świadczenie emerytalne dla osób, które po 1 stycznia 1993 r. przystąpiły do ubezpieczenia, uzależnione jest wyłącznie od stażu ubezpieczeniowego.

W celu nabycia pełnych świadczeń emerytalnych należy udokumentować odpowiedni staż zawodowy w wymiarze 35 lat. Minimalny wiek przejścia na pełną, standardową emeryturę wynosi 57 dla kobiet oraz 62 lat dla mężczyzn. W przypadku zajścia określonych okoliczności jest możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Źródło: www.eures.praca.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK