| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Czy otrzymam emeryturę zagraniczną

Czy otrzymam emeryturę zagraniczną

Otrzymuję po moim zmarłym mężu emeryturę z Kanady czekiem rządowym w dolarach kanadyjskich. Bank pobiera prowizję i składkę na ubezpieczenia zdrowotne do ZUS. Ja jestem obywatelem polskim mam polską emeryturę i zapewnioną z tej racji podstawowa opiekę zdrowotną. Dlaczego mam dopłacać ZUS-owi i co będę miała z tego za korzyść? Rozumiem, że mój mąż kiedy zamieszkiwał na stałe w Polsce i pozbawiony został opieki zdrowotnej w Kanadzie tę składkę miał opłacać.

Poruszaną przez panią sprawę regulują przepisy ustawy z dnia 27.08.2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – zgodnie z którymi obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają m.in. osoby pobierające emeryturę lub rentę.

Przepisy tej ustawy stanowią również, że w przypadku, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego – składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Osoby pobierające emeryturę lub rentę zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS, albo bank dokonujący wypłaty emerytury lub renty z zagranicy.

Powyższe oznacza, że jeżeli pani jest uprawniona do emerytury ( renty rodzinnej) po mężu, wypłacanej przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową oraz do polskiej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie potrącona od obu tych świadczeń, z tym że w pierwszym przypadku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i potrącenia tej składki dokonuje bank, który wypłaca świadczenie z zagranicy, a w drugim przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłacający pani polską własną emeryturę.

Podstawa prawna: Art. 66 ust. 1 pkt 16, art. 75 ust. 1 art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK