| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Czy otrzymam emeryturę zagraniczną

Czy otrzymam emeryturę zagraniczną

Otrzymuję po moim zmarłym mężu emeryturę z Kanady czekiem rządowym w dolarach kanadyjskich. Bank pobiera prowizję i składkę na ubezpieczenia zdrowotne do ZUS. Ja jestem obywatelem polskim mam polską emeryturę i zapewnioną z tej racji podstawowa opiekę zdrowotną. Dlaczego mam dopłacać ZUS-owi i co będę miała z tego za korzyść? Rozumiem, że mój mąż kiedy zamieszkiwał na stałe w Polsce i pozbawiony został opieki zdrowotnej w Kanadzie tę składkę miał opłacać.

Poruszaną przez panią sprawę regulują przepisy ustawy z dnia 27.08.2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – zgodnie z którymi obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają m.in. osoby pobierające emeryturę lub rentę.

Przepisy tej ustawy stanowią również, że w przypadku, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego – składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Osoby pobierające emeryturę lub rentę zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS, albo bank dokonujący wypłaty emerytury lub renty z zagranicy.

Powyższe oznacza, że jeżeli pani jest uprawniona do emerytury ( renty rodzinnej) po mężu, wypłacanej przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową oraz do polskiej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie potrącona od obu tych świadczeń, z tym że w pierwszym przypadku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i potrącenia tej składki dokonuje bank, który wypłaca świadczenie z zagranicy, a w drugim przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłacający pani polską własną emeryturę.

Podstawa prawna: Art. 66 ust. 1 pkt 16, art. 75 ust. 1 art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »