| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Czy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Czy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Mój tata był zatrudniony na umowę o pracę od 26.08.1968 do 31.03.2007, kiedy to został zwolniony w związku z likwidacją stanowiska pracy, z przyczyn ekonomicznych. Następnie korzystał z zasiłku chorobowego w dniach 01.04.2007-13.08.2007. Później korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego w dniach 14.08.2007-10.01.2008. Od 28.01.2008 do dnia dzisiejszego jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Mój tata ma obecnie 58 lat (urodzony 14.09.1950). W związku z powyższym czy mojemu tacie przysługuje świadczenie przedemerytalne? 

Świadczenie przedemerytalne może być przyznane mężczyźnie bez względu na wiek, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 40 lat.

Jednakże istotne jest również to, że świadczenie przedemerytalne może być przyznane po upływie co najmniej 6 miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • osoba nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Z przekazanych informacji wynika, że Pani tata przepracował od 26.08.1968r. do dnia utraty pracy tj. do 31.03.2007 r. łącznie 38 lat i 7 m-cy - jest to zatem okres niewystarczający do przyznania świadczenia przedemerytalnego

Należy dodać, że przy ustalaniu okresu wymaganych 40 lat pracy, uwzględnia się te same okresy co przy ustalaniu prawa do emerytury, czyli oprócz okresów zatrudnienia (składkowych) również okresy nieskładkowe (studia wyższe, opieka nad małym dzieckiem, jeżeli tej opieki nie sprawowała matka dziecka), a także okresy pracy w gospodarstwie rolnym (np. rodziców) po 16 roku życia. Uwzględnia się również okres czynnej służby wojskowej – jako okres składkowy. Jeżeli tata oprócz okresu pracy od 26.08.1968 r. do 31.03.2007 r. posiada też te inne okresy, które wymieniłam, powinien je uwzględnić w stażu uprawniającym do świadczenia przedemerytalnego.

Podstawa prawna: Art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych ( Dz. U. nr 120, poz. 1252 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »