| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Co to są koszty sądowe?

Co to są koszty sądowe?

Sąd ma prawo nie podejmować żadnych działań w Twojej sprawie jeśli skarga czy zażalenie nie zostaną przez Ciebie opłacone w sposób wskazany w ustawie (por. art. 220 p.s.a.).

Na koszty sądowe składają się opłaty i wydatki. Mówiąc o opłatach mamy na myśli:

wpis – to opłata pobierana od każdego pisma rozpoczynającego postępowanie przed sądem administracyjnym (chodzi tu o skargę, skargę kasacyjną, zażalenie, skargę o wznowienie postępowania), np. wpis od skargi na bezczynność organu administracji publicznej, czy zażalenia na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego wynosi 100 zł;

opłatę kancelaryjną – pobierana jest ona za wydanie na podstawie akt sprawy odpisów i zaświadczeń; opłata za jedną stronę kopii lub wydruku z akt sądowych wynosi 2 zł, a za stronę odpisu, zaświadczenia, wyciągu lub innego dokumentu z akt oraz za stwierdzenie prawomocności – 10 zł.

Na wydatki składają się m.in. wynagrodzenia biorących udział w procesie tłumaczy, kuratorów, koszty podróży sędziów i pracowników sądu, którzy muszą w ramach prowadzonej sprawy dokonać jakichś czynności poza budynkiem sądu. Jeśli wnioskujesz o przeprowadzenie przez sąd czynności wiążących się z pewnymi kosztami, powinieneś uiścić zaliczkę na ich pokrycie. Wysokość zaliczki określi sąd (por. art. 211, 230, 234, 237 p.s.a.).

Zobacz również: Zwolnienie od kosztów sądowych

Rodzice Czesława złożyli do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na ostateczną decyzję o wywłaszczeniu ich działki położonej za miastem. Przez ten teren miała przebiegać autostrada budowana na EURO 2012. Przed rozpoczęciem procesu musieli uiścić wpis oraz zaliczkę na wydatki, ponieważ wnioskowali o dokonanie przez sąd oględzin na miejscu, co wiązało się z koniecznością pokrycia kosztów dojazdu sądu. Po rozpatrzeniu sprawy i wydaniu wyroku rodzice Czesława chcieli otrzymać odpis wyroku i dlatego musieli wpłacić opłatę kancelaryjną.

Opłaty sądowe powinieneś uiścić składając w sądzie pismo, które podlega takim opłatom (np. skarga, zażalenie). Odpowiednią kwotę należy wpłacić do kasy znajdującej się w sądzie lub na rachunek bankowy sądu, który rozpozna Twoją sprawę. Składając w sądzie skargę czy zażalenie, powinieneś jednocześnie dokonać opłat sądowych (por. art. 219 p.s.a.).

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na koszty sądowe składają się opłaty (wpis, opłata kancelaryjna) i wydatki (m.in. wynagrodzenia biorących udział w procesie tłumaczy, kuratorów, koszty podróży sędziów i pracowników sądu, którzy muszą w ramach prowadzonej sprawy dokonać jakichś czynności poza budynkiem sądu).
Na koszty sądowe składają się opłaty (wpis, opłata kancelaryjna) i wydatki (m.in. wynagrodzenia biorących udział w procesie tłumaczy, kuratorów, koszty podróży sędziów i pracowników sądu, którzy muszą w ramach prowadzonej sprawy dokonać jakichś czynności poza budynkiem sądu).

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK