REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od kosztów sądowych

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zwolnienie od kosztów sądowych jest gwarancją dostępu do postępowania sądowego każdej osobie bez względu na status majątkowy.
Zwolnienie od kosztów sądowych jest gwarancją dostępu do postępowania sądowego każdej osobie bez względu na status majątkowy.

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych należy wnieść wraz z pozwem. Do niego należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, które wnosi się na specjalnym formularzu. Od decyzji odmownej sądu przysługuje zażalenie.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o zwolnienie od kosztów

REKLAMA

Zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych to instytucja, której zamierzeniem jest zapewnienie dostępu do postępowania sądowego każdej osobie bez względu na status majątkowy. Z racji tego, iż proces sądowy jest co do zasady płatny, zwolnienie od tego obowiązku jest przewidziane dla podmiotów, które nie będą w stanie ponieść ciężarów finansowych.

Wniesienie pozwu do sądu wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty sądowej. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie podejmie żadnej czynności w odniesieniu do pisma procesowego, które nie zostało należycie opłacone.

Od pozwu rozwodowego pobiera się opłatę stałą w wysokości 600 zł. Pozew odszkodowawczy podlega opłacie stosunkowej w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu.

REKLAMA

Opłacenie wpisu sądowe nie będzie jednak konieczne przy wniesieniu pozwu w sytuacji, gdy strona wraz z pozwem złoży wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Zgodnie z art. 102 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie od kosztów sądowych może być przyznane również osobie prawnej (np. spółce) lub innej jednostce organizacyjnej jeżeli wykaże ona, że nie ma środków na uiszczenie opłaty.

Zobacz również serwis: W sądzie

Odmowa zwolnienia od kosztów

Wniosek o zwolnienie będzie podlegał rozpatrzeniu przez sąd, który rozważy go oparciu o stan majątkowy przedstawiony przez osobę w oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

W sytuacji, gdy poniesienie ciężarów finansowych procesu nie będzie prowadzić do uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny, wtedy też wniosek zostanie oddalony, a strona wezwana do uiszczenia opłaty.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty

Zażalenie

W przypadku decyzji odmownej stronie będzie przysługiwać zażalenie (na podstawie art. 394 ust. 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). W przypadku, gdy postanowienie w przedmiocie zwolnienia wyda referendarz sądowy wtedy też należy wnieść skargę na orzeczenie referendarza sądowego.

Obydwa środki zaskarżenia wnosi się w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia, a gdy postanowienie zapadło na rozprawie – od dnia ogłoszenia.

Odwołać będzie się można również od postanowienia, które co prawda przyznaje zwolnienie ale nie w rozmiarach, których się domagaliśmy.

Powód złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Po rozpatrzeniu wniosku, sąd zdecydował się zwolnić powoda od kosztów w części. Po zbadaniu stanu majątkowego zobowiązał powoda do uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 2 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA