reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Opłaty i koszty > Zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych

Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych należy wnieść wraz z pozwem. Do niego należy dołączyć oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, które wnosi się na specjalnym formularzu. Od decyzji odmownej sądu przysługuje zażalenie.

POBIERZ WZÓR: Wniosek o zwolnienie od kosztów

Zwolnienie od kosztów sądowych

Zwolnienie od kosztów sądowych to instytucja, której zamierzeniem jest zapewnienie dostępu do postępowania sądowego każdej osobie bez względu na status majątkowy. Z racji tego, iż proces sądowy jest co do zasady płatny, zwolnienie od tego obowiązku jest przewidziane dla podmiotów, które nie będą w stanie ponieść ciężarów finansowych.

Wniesienie pozwu do sądu wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty sądowej. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie podejmie żadnej czynności w odniesieniu do pisma procesowego, które nie zostało należycie opłacone.

Od pozwu rozwodowego pobiera się opłatę stałą w wysokości 600 zł. Pozew odszkodowawczy podlega opłacie stosunkowej w wysokości 5 proc. wartości przedmiotu sporu.

Opłacenie wpisu sądowe nie będzie jednak konieczne przy wniesieniu pozwu w sytuacji, gdy strona wraz z pozwem złoży wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Zgodnie z art. 102 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Zwolnienie od kosztów sądowych może być przyznane również osobie prawnej (np. spółce) lub innej jednostce organizacyjnej jeżeli wykaże ona, że nie ma środków na uiszczenie opłaty.

Zobacz również serwis: W sądzie

Odmowa zwolnienia od kosztów

Wniosek o zwolnienie będzie podlegał rozpatrzeniu przez sąd, który rozważy go oparciu o stan majątkowy przedstawiony przez osobę w oświadczeniu o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

W sytuacji, gdy poniesienie ciężarów finansowych procesu nie będzie prowadzić do uszczerbku koniecznego utrzymania siebie i rodziny, wtedy też wniosek zostanie oddalony, a strona wezwana do uiszczenia opłaty.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty

Zażalenie

W przypadku decyzji odmownej stronie będzie przysługiwać zażalenie (na podstawie art. 394 ust. 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania cywilnego). W przypadku, gdy postanowienie w przedmiocie zwolnienia wyda referendarz sądowy wtedy też należy wnieść skargę na orzeczenie referendarza sądowego.

Obydwa środki zaskarżenia wnosi się w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia, a gdy postanowienie zapadło na rozprawie – od dnia ogłoszenia.

Odwołać będzie się można również od postanowienia, które co prawda przyznaje zwolnienie ale nie w rozmiarach, których się domagaliśmy.

Powód złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Po rozpatrzeniu wniosku, sąd zdecydował się zwolnić powoda od kosztów w części. Po zbadaniu stanu majątkowego zobowiązał powoda do uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 2 tys. zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama