| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

Alimenty na dziecko pochodzące z konkubinatu

O tym, że konkubinat istotnie różni się od małżeństwa pisaliśmy już wielokrotnie. Partnerzy raz są traktowani niemalże jak małżeństwo, raz wręcz przeciwnie- jak dwoje obcych sobie ludzi. A czy dziecko również w świetle prawa jest „obce” dla ojca – partnera?

Na całe szczęście polski ustawodawca uznał, że dziecko nie może odpowiadać za wybory swoich rodziców i jeżeli już się urodzi, to w zasadzie traktowane jest ono tak, jakby pochodziło z małżeństwa. Ściślej mówiąc, ma podobne uprawnienia w stosunku do ojca jak dziecko pochodzące z legalnego związku. Na całe szczęście.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku rozstania partnerów, alimenty należą się z urzędu. Tak dobrze nie jest nawet w małżeństwie. I niestety, droga do uzyskania alimentów jest często bardzo długa i wyboista. Oczywiście może się zdarzyć, że partner zobowiąże się dobrowolnie do płacenia alimentów, warto wtedy zadbać o podpisanie stosownej umowy cywilno-prawnej, która w razie czego ułatwi uzyskanie zaległych alimentów. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.

Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania alimentów jest ustalenie ojcostwa (chyba że partner dobrowolnie uznał dziecko). Sądowe ustalenie ojcostwa pozamałżeńskiego następuje na mocy orzeczenia sądu . Założeniem tego sposobu ustalenia pochodzenia dziecka jest sytuacja, w której nie nastąpiło ustalenie pochodzenia dziecka w inny sposób, np. poprzez uznanie. Powództwo o ustalenie ojcostwa nie podlega żadnym ograniczeniom w czasie, gdy chodzi zarówno o matkę, jak i dziecko.

Kiedy już zostanie ustalone ojcostwo partnera, należy złożyć pozew o alimenty. Należy określić potrzeby finansowe dziecka i wskazać dowody świadczące o tych potrzebach.

Można też od razu złożyć pozew o alimenty i skorzystać z domniemania prawnego, że ojcem dziecka jest mężczyzna, z którym kobieta obcowała w okresie od 180 do 300 dnia przed urodzeniem się dziecka. Wtedy partner będzie musiał obalić to domniemanie.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz także; Konkubinat

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »