| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Zakaz reklamy notariuszy

Zakaz reklamy notariuszy

Notariusz jest osobą zaufania publicznego zobowiązaną do przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej. Osobista reklama notariusza w jakiejkolwiek postaci jest zabroniona i uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. Jednakże dozwolone jest zakładanie stron internetowych kancelarii notarialnych oraz umieszczanie tablic informujących o miejscu znajdowania się kancelarii.

Regulamin wewnętrzny określa również sposoby umieszczania tablic informujących o nazwie kancelarii. Tablica powinna być wykonana w kolorze białym lub stalowym z literami w kolorze czarnym i umieszczona przy wejściu do budynku, w którym znajduje się lokal. Na podstawie § 3 regulaminy wraz z tablicą powinna zostać zamieszczona informacja o dniach i godzinach przyjęć interesantów. Dodatkowo można umieścić w pobliżu budynku tablicę informującą o tym, że w pobliżu znajduje się kancelaria notarialna. Ważne jest, aby każda tablica miała odpowiednie wymiary oraz aby nie zawierała imion i nazwiska notariusza oraz firmy spółki partnerskiej. Tablice notarialne nie mogą być traktowane jako forma reklamy, gdyż nie zawierają treści związanych z promowaniem usług i zachęcaniem do korzystania z nich. Przede wszystkim mają charakter informacyjny i wskazują jedynie na miejsce, w którym znajduje się kancelaria notarialna. Ze względu na specyficzny charakter zawodu notariusza i zakaz reklamy indywidualnej, o miejscach urzędowania notariuszy informują rady izb notarialnych.

Uchybienie zakazowi prowadzenie reklamy osobistej bądź kryptoreklamy, czyli reklamy ukrytej  niesie za sobą konsekwencje w postaci odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza, w tym kary pieniężnej, upomnienia, nagany bądź pozbawienia prawa do prowadzenia kancelarii.

Zobacz też: Zakaz reklamy adwokatów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »