reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jak zawiesić działalność gospodarczą

Jak zawiesić działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, któremu prowadzenie działalności gospodarczej nie przynosi zysku, może w pewnych przypadkach ją zawiesić. Instytucja zawieszenia pozwala na okresowe przerwanie działalności, a następnie jej wznowienie bez potrzeby jej zakończenia.

Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą

Zawiesić działalność może przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, czyli który nie nawiązał z pracownikami stosunku pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

Na jaki okres można zawiesić działalność gospodarczą

Przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.

Przywileju zawieszenia przedsiębiorca nie musi wykorzystać jednorazowo, może z niego skorzystać kilka razy. Nie ma również obowiązku zawieszać działalności na pełen okres 24 miesięcy.

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Okres zawieszenia nie może rozpocząć się wcześniej niż w dniu złożenia wniosku.

Zawieszenie trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Procedura zawieszenia

Zawieszenie działalności gospodarczej następuje zawsze na wniosek przedsiębiorcy.

Osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych składają wniosek do Ewidencja Działalności Gospodarczej, przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców składają wniosek w sądzie rejestrowym.

Po złożeniu wniosku właściwy organ wydaje zaświadczenia o dokonaniu wpisu o zawieszeniu działalności gospodarczej bądź decyzję o odmowie wpisu informacji o zawieszeniu.

Decyzja o odmowie wpisu jest zaskarżalna w postępowaniu administracyjnym, a następnie istnieje możliwość zaskarżenia decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Jakie czynności może wykonywać przedsiębiorca w okresie zawieszenia

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może przede wszystkim:

  • uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
  • ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  • ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Przedsiębiorca nie może w okresie trwania zawieszenia wykonywać działalności gospodarczej osiągać bieżących przychodów z działalności pozarolniczej.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca ma prawo wykonywać tylko czynności niezbędne do zachowania oraz zabezpieczenia źródła jego dochodów.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama