REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Austria zakazuje trzymania dzikich zwierząt w cyrkach

REKLAMA

REKLAMA

Skarżący, dyrektor generalny stowarzyszenia cyrkowego, złożył skargę do Komisji Europejskiej przeciwko austriackiej ustawie o ochronie zwierząt, która nakłada całkowity zakaz trzymania dzikich zwierząt w cyrkach.

Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Austrii w sprawie naruszenia prawa, zgodnie z art. 258 TFUE, ale zakończyła je krótko potem, argumentując, że państwa członkowskie są bardziej kompetentne w sprawie decyzji o odpowiednich środkach, jakie należy zastosować w tak delikatnej kwestii jak ochrona zwierząt.

REKLAMA

Zobacz: Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka

REKLAMA


Skarżący zwrócił się do Rzecznika, zarzucając Komisji, że jej decyzja nie była odpowiednio uzasadniona i że postępowanie w sprawie naruszenia prawa nie zostało właściwie rozpatrzone. Skarżący uważał, że jego sprawę należy ponownie rozpatrzyć.
W projekcie zalecenia Rzecznik zachęcił Komisję do przekazania skarżącemu jasnego i jednoznacznego przedstawienia jej opinii odnośnie do tego, czy Austria wykazała czy nie wykazała, że jej ustawa o ochronie zwierząt była zgodna z traktatem. Rzecznik uznał, że Komisja – wykorzystując szeroki margines swobody decyzyjnej – może postanowić o niekontynuowaniu postępowania w sprawie naruszenia prawa, nawet jeśli uważa, że państwo członkowskie nie wykazało, że jego polityka jest zgodna z traktatem. Rzecznik argumentował ponadto, że kiedy Komisja uzna za stosowne korzystać ze swobody decyzyjnej w taki sposób, powinna podać uzasadnione argumenty wyjaśniające motywy stanowiące podstawę jej decyzji.


Komisja nie przyjęła projektu zalecenia i stwierdziła, że zamykając postępowanie w sprawie naruszenia prawa, skorzystała ze swojej swobody decyzyjnej. Komisja argumentowała również, że o kwestiach dotyczących dobra zwierząt nie należy decydować na poziomie UE, ale raczej na poziomie państw członkowskich. Rzecznik zrozumiał, że decyzję Komisji o zakończeniu postępowania, niezależnie od możliwego występowania przypadku naruszenia prawa UE, podjęto z powodów politycznych i zgodził się z tym, że Komisja może korzystać ze swobody decyzyjnej, decydując o zaprzestaniu prowadzenia postępowania przed jego ukończeniem i przez podjęciem decyzji co do tego, czy państwo członkowskie naruszyło prawo UE. W świetle tych rozważań Rzecznik nie uznał za uzasadnione dalszego prowadzenia dochodzenia w sprawie wniosku skarżącego o ponowne zbadanie jego skargi o naruszenie prawa przez Komisję.

Zobacz: SN: Sprawa Gucwińskiego wraca do wrocławskiego sądu

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Rzecznik uznał jednak za konieczne zamknięcie dochodzenia uwagą krytyczną odnośnie do argumentacji, jaką przedstawiła Komisja w powodach zakończenia postępowania. Jego zdaniem stanowisko Komisji, zgodnie z którym „kwestie dotyczące dobra zwierząt należy pozostawić w gestii państw członkowskich”, wydaje się równoznaczne ze zrzeczeniem się przez Komisję roli strażnika traktatów we wszystkich sprawach dotyczących dobra zwierząt, a nie tylko w sprawach odnoszących się do niniejszego przypadku. Komisja nie przedstawiła zatem prawidłowej, jasnej i zrozumiałej argumentacji na rzecz wykorzystania swojej swobody decyzyjnej w celu zakończenia postępowania. Rzecznik uznał, że tym samym wystąpił przypadek niewłaściwego administrowania przez Komisję.


Komisja Europejska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

REKLAMA

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

REKLAMA

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA