| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Od 2012 roku gminy częściej przyznają zasiłki na dziecko

Od 2012 roku gminy częściej przyznają zasiłki na dziecko

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zmienia sposób obliczania dochodu rodziny. Zmiany zaczną obowiązywać od 2012 r.

Nowelizacja doprecyzowuje też przepisy dotyczące przyznawania becikowego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, gdy występuje o nie rodzic adopcyjny.

Niejasności dotyczyły konieczności przedstawiania przez niego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego objęcie ciężarnej opieką lekarza lub położnej.

Nowe brzmienie art. 9 i 15b ustawy jednoznacznie wskazuje, że zwolnienie obejmie też osoby, które przysposobiły dziecko.

Ponieważ ten sam sposób ustalania dochodu co w świadczeniach rodzinnych jest stosowany przy ubieganiu się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego, znowelizowana została ustawa z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 7 z późn. zm.). Zawiera więc dokładnie te same zmiany co opisane wyżej. Ponadto dostosowuje ona procedurę odbierania prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Samorządy nadal będą mogły więc stosować taką sankcję wobec rodziców niepłacących na dzieci.

Pełny tekst: Więcej rodzin otrzyma zasiłek na dziecko

Zobacz również serwis: Fundusz Alimentacyjny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK