| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Senat przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Senat przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Senat 10 lipca przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Ustawa zakłada utworzenie Rady, jako forum trójstronnej współpracy strony pracowniczej, pracodawców oraz strony rządowej.

 Rada ma zastąpić funkcjonującą obecnie Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

- Ustawa była wypracowywana w dyskusji, w dialogu autonomicznym, najpierw pomiędzy związkowcami a pracodawcami – mówił w Senacie minister Kosiniak-Kamysz.  - Chciałbym podziękować partnerom społecznym, ekspertom, wszystkim, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych – bo omawiany projekt został później poddany klasycznym konsultacjom społecznym z różnymi środowiskami – za wkład pracy w powstanie wspomnianej ustawy. To jest najlepszy przykład tworzenia prawa: właśnie w porozumieniu, w dyskusji, w ścieraniu się stanowisk, które na początku nie zawsze są takie same. Chodzi o dojście do najlepszego możliwego rozwiązania.

Do zadań Rady należeć będzie w szczególności: wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk, opiniowanie projektów założeń projektów aktów prawnych oraz inicjowanie procesu legislacyjnego. Ponadto Rada będzie wspierać prowadzenie dialogu na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.

- Ustawa o dialogu społecznym jest obecnie najbardziej innowacyjną w Europie, bo daje niezwykłą podmiotowość partnerom społecznym – oceniał minister Kosiniak-Kamysz. - Daje możliwość przedstawiania własnych projektów, skierowania zapytania do Sądu Najwyższego i rotacyjnego przewodnictwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wzmocnienie działań opiniodawczych poprzez powstanie Biura Rady Dialogu Społecznego.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. /fot. Fotolia
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK