REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe regulacje prawne dotyczące recyklingu baterii

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W połowie czerwca weszła w życie ustawa o bateriach i akumulatorach. Zawarte w niej przepisy dotyczące utworzenia rejestru podmiotów sprzedających i przetwarzających baterie i akumulatory zaczęły obowiązywać 1 października 2009 roku.

Dokładnie 12 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa o bateriach i akumulatorach, która jest odpowiedzią na dyrektywę (2006/66/WE) Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego. Natomiast 1 października tego roku zaczęły obowiązywać przepisy ustawy zawarte w części dotyczącej utworzenia rejestru podmiotów wprowadzających baterie lub akumulatory oraz kierujących zakładami przetwarzania ich zużytych odpowiedników. Rejestr taki ma być prowadzony przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Za brak wpisu do rejestru wskazanym firmom obracającym bateriami i akumulatorami grożą kary pieniężne.

REKLAMA

„Przyjęte w powyższej ustawie regulacje nałożyły na podmioty wprowadzające na rynek baterie i akumulatory obowiązek organizowania i finansowania systemu zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych odpowiedników tych produktów. Dlatego tak ważne było stworzenie odpowiedniego rejestru firm działających w tej branży” – wyjaśnia Mec. Lidia Szczesna-Jędrych z kancelarii prawnej LSJ.

„W oparciu o dyrektywę unijną ustalono wymagany poziom zbierania baterii i akumulatorów przenośnych przez przedsiębiorców wprowadzających te produkty na rynek. Na podmioty, które nie spełnią wymagań, zostanie nałożona opłata produktowa” – dodaje Mec. Lidia Szczesna-Jędrych.

Uzyskane w ten sposób pieniądze będą przeznaczane na akcje edukacyjne dotyczące zbierania i recyklingu baterii i akumulatorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadrzędnym celem ustawy o bateriach i akumulatorach jest ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez redukcję ilości niebezpiecznych substancji zawartych w tych produktach oraz przez właściwe zbieranie i recykling powstających z nich odpadów.

REKLAMA

Zmiany w polskim prawie są konieczne ze względu na postępującą integrację europejską. Chodzi również o, jak podano w ustawie, „zharmonizowanie wymogów dotyczących zawartości metali ciężkich w bateriach i akumulatorach oraz wymogów dotyczących ich oznakowania”.

Wprowadzona w połowie czerwca 2009 r. ustawa to kolejny akt normatywny dotyczący kwestii gospodarki odpadami poużytkowymi, który ma na celu zapewnienie ochrony środowiska naturalnego oraz zdrowia i życia ludzi. Wcześniej – w lipcu 2005 r. – przyjęto ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, a od września 2009 r. producentów i importerów tradycyjnych żarówek o mocy 100 W i wyższej obowiązuje rozporządzenie unijne o zakazie sprzedaży tych produktów na obszarze UE. Tradycyjne żarówki, także te o niższych mocach, które w kolejnych latach będą systematycznie wycofywane z rynku, mają być zastąpione świetlówkami energooszczędnymi lub lampami halogenowymi. „Ponieważ zużytych lub uszkodzonych żarówek energooszczędnych nie wolno wyrzucać do śmietnika, dlatego istnieje możliwość ich oddania przy zakupie nowych świetlówek (w stosunku 1:1). A sprzedawca ma obowiązek ich przyjęcia” – mówi Lidia Szczesna-Jędrych. „Wspomniane powyżej regulacje nakładają na podmioty obracające określonymi produktami obowiązek odbioru ich zużytych odpowiedników. Ma to na celu stworzenie warunków sprzyjających osiągnięciu odpowiedniego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i akumulatorów oraz żarówek” – dodaje Lidia Szczesna-Jędrych.


Lidia Szczesna-Jędrych
Radca Prawny
LSJ Kancelaria Prawna Szczesna-Jędrych Olejnik-Roszkowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

REKLAMA

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

REKLAMA

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA