| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Starostwo > Kiedy należy ponownie wybrać starostę

Kiedy należy ponownie wybrać starostę

Rada powiatu wybiera starostę ale również go odwołuje. Ustawa o samorządzie powiatowym wymienia sytuacje w których rada musi zadecydować o odwołaniu starosty z zajmowanego stanowiska. Sytuacje te są wymienione w ustawie. Podana jest tam również procedura wyboru nowego starosty.

Rada powiatu ma uprawnienia kontrolne względem starosty oraz zarządu powiatu. Może ona zatem kontrolować zgodność z prawem działań organu wykonawczego. Ma baczenie również na politykę finansową powiatu.

Starostę oraz cały zarząd powiatu może odwołać tylko rada powiatu. Jest to organ, który dokonuje wyboru osób wchodzących w skład tego gremium, dlatego też ma prawo je odwołać.

19.90 złEmerytury - Raporty INFOR - PDF

Rada powiatu nie ma jednak zupełnej dowolności przy dymisjonowaniu zarządu i starosty. Ustawa o samorządzie powiatowym wymienia bowiem sytuacje w których może dojść do skrócenia kadencji. Tylko w tych wypadkach rada może odwołać ciało wykonawcze.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Nie udzielenie absolutorium

Podstawową przyczyną odwołania członka zarządu jest nie udzielenie zarządowi absolutorium. Z wnioskiem o udzielenie absolutorium może wystąpić jedynie komisja rewizyjna. Wniosek ten oraz stosowną uchwałę podejmuje natomiast cała rada powiatu.

Uchwałę w sprawie absolutorium rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu.

Uchwała rady powiatu w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu, chyba że po zakończeniu roku budżetowego zarząd powiatu został odwołany z innej przyczyny.

Rada powiatu rozpoznaje sprawę odwołania zarządu z przyczyny nie udzielenia absolutorium na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium.

Rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Rada powiatu może odwołać starostę również z innej przyczyny niż nie udzielenie absolutorium. Wniosek takiej treści może postawić pod obrady co najmniej ¼ ustawowego składu rady.

Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Głosowanie w sprawie odwołania rada powiatu przeprowadza po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku.

Odwołanie starosty jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Powiat nie może działać bez organu wykonawczego. Dlatego też rada powiatu po odwołaniu zarządu musi wybrać nowego starostę oraz jego zastępców jak również pozostałych członków zarządu.

W przypadku odwołania albo rezygnacji całego zarządu rada powiatu dokonuje wyboru nowego zarządu w trybie takim samym w jakim nastąpił wybór pierwszego zarządu.

Rada ma na to 3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji.

W przypadku niedokonania wyboru nowego zarządu w terminie 3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji, rada ulega rozwiązaniu.

Aktualizacja: 14.01.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rada powiatu wybiera starostę oraz go odwołuje.
Rada powiatu wybiera starostę oraz go odwołuje.

Monitor Księgowego225.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS26
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem Infor.pl »