| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Starostwo > Kiedy należy ponownie wybrać starostę

Kiedy należy ponownie wybrać starostę

Rada powiatu wybiera starostę ale również go odwołuje. Ustawa o samorządzie powiatowym wymienia sytuacje w których rada musi zadecydować o odwołaniu starosty z zajmowanego stanowiska. Sytuacje te są wymienione w ustawie. Podana jest tam również procedura wyboru nowego starosty.

Rada powiatu ma uprawnienia kontrolne względem starosty oraz zarządu powiatu. Może ona zatem kontrolować zgodność z prawem działań organu wykonawczego. Ma baczenie również na politykę finansową powiatu.

Starostę oraz cały zarząd powiatu może odwołać tylko rada powiatu. Jest to organ, który dokonuje wyboru osób wchodzących w skład tego gremium, dlatego też ma prawo je odwołać.

Rada powiatu nie ma jednak zupełnej dowolności przy dymisjonowaniu zarządu i starosty. Ustawa o samorządzie powiatowym wymienia bowiem sytuacje w których może dojść do skrócenia kadencji. Tylko w tych wypadkach rada może odwołać ciało wykonawcze.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Nie udzielenie absolutorium

Podstawową przyczyną odwołania członka zarządu jest nie udzielenie zarządowi absolutorium. Z wnioskiem o udzielenie absolutorium może wystąpić jedynie komisja rewizyjna. Wniosek ten oraz stosowną uchwałę podejmuje natomiast cała rada powiatu.

Uchwałę w sprawie absolutorium rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu.

Uchwała rady powiatu w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu, chyba że po zakończeniu roku budżetowego zarząd powiatu został odwołany z innej przyczyny.

Rada powiatu rozpoznaje sprawę odwołania zarządu z przyczyny nie udzielenia absolutorium na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium.

Rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Rada powiatu może odwołać starostę również z innej przyczyny niż nie udzielenie absolutorium. Wniosek takiej treści może postawić pod obrady co najmniej ¼ ustawowego składu rady.

Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Głosowanie w sprawie odwołania rada powiatu przeprowadza po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku.

Odwołanie starosty jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Powiat nie może działać bez organu wykonawczego. Dlatego też rada powiatu po odwołaniu zarządu musi wybrać nowego starostę oraz jego zastępców jak również pozostałych członków zarządu.

W przypadku odwołania albo rezygnacji całego zarządu rada powiatu dokonuje wyboru nowego zarządu w trybie takim samym w jakim nastąpił wybór pierwszego zarządu.

Rada ma na to 3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji.

W przypadku niedokonania wyboru nowego zarządu w terminie 3 miesięcy od dnia odwołania albo od dnia przyjęcia rezygnacji, rada ulega rozwiązaniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK