| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Czas pracy > Kiedy praca w święta jest zakazana?

Kiedy praca w święta jest zakazana?

Praca w święta dotyczy wielu pracowników, którzy muszą wykonywać swoją pracę również w czasie świąt. Kiedy praca w święta jest dozwolona, a kiedy zakazana?

Dni wolne od pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Zakaz pracy w święta

Praca w święta jest zakazana w placówkach handlowych. W przypadku, gdy święto przypada w niedzielę, praca w takich placówkach również jest zakazana. Należy jednak wskazać, że praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Zobacz: Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Prace dozwolone w święta

W art. 15110 Kodeksu pracy określono wykaz prac dopuszczalnych w niedziele i święta.

Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

  1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  2. w ruchu ciągłym,
  3. przy pracy zmianowej,
  4. przy niezbędnych remontach,
  5. w transporcie i w komunikacji,
  6. w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
  7. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
  8. w rolnictwie i hodowli,
  9. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
    1. zakładach świadczących usługi dla ludności,
    2. gastronomii,
    3. zakładach hotelarskich,
    4. jednostkach gospodarki komunalnej,
    5. zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
    6. jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,
    7. zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
  10. w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Zobacz serwis: Czas pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »