| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Czy można zwolnić z pracy chorego pracownika?

Przepisy gwarantują ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy ze względu na chorobę. Jednak długotrwała choroba, może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.

Kto korzysta z ochrony?

Z ochrony korzysta pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Należy jednak zaznaczyć, że ochrona przewidziana w Kodeksie pracy związana jest nie z samą niezdolnością do pracy ile z nieobecnością pracownika w pracy z tego powodu.

Z ochrony nie korzysta, więc pracownik, który mimo choroby jest w pracy i wykonuje swoje obowiązki.

Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie nieobecności pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane w czasie nieobecności pracownika jest nieskuteczne.

Należy podkreślić – na co zwrócił uwagę SN – iż obecność pracownika w zakładzie pracy bez wykonywania pracy, czyli np. przyjście pracownika w celu złożenia zwolnienia lekarskiego, nie jest „obecnością w pracy”.

Przez obecność w pracy należy bowiem rozumieć sytuację, gdy pracownik przychodzi do pracy i wykonuje swoje obowiązki lub jest gotowy do ich wykonywania.

Czy częsta nieobecność w pracy z powodu choroby może stać się przyczyną zwolnienia?

Zgodnie z przepisami długotrwała nieobecność w pracy z powodu choroby może stać się przyczyną zwolnienia.

 Art. 53 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

Zobacz także: Kiedy można rozwiązać stosunek pracy z długo chorującym pracownikiem?

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »