| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Czy pracownik może skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem, jeżeli drugi rodzic nie pracuje

Czy pracownik może skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem, jeżeli drugi rodzic nie pracuje

Chciałem skorzystać z dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Pracodawca poinformował mnie jednak, że jeżeli moja żona nie pracuje tylko przebywa z dzieckiem w domu nie przysługują mi 2 dni wolne. Czy szef ma rację?

Prawo do 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 przysługuje pracownicy wychowującej dziecko, oraz pracownikowi wychowującemu dziecko. Zwolnienie udzielane jest pracownikowi na jego wniosek. Pracownik nie musi uzasadniać pracodawcy przyczyn swojej decyzji, nie ma również potrzeby udowodnienia, że dziecko potrzebuje aktualnie opieki. Należy zaznaczyć, że w przepisach kodeksu pracy ustawodawca nie wprowadził zakazu, iż pracownik nie może skorzystać ze zwolnienia, jeśli drugi rodzic nie pracuje i taką opiekę może sprawować.

W związku z powyższym pracodawca nie ma racji, przysługuje Panu dwa dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem na podstawie art. 188 Kp.

Podstawa prawna:

Art. 188 Kodeksu pracy

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »