| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Ekwiwalent pieniężny za urlop zmarłego pracownika

Ekwiwalent pieniężny za urlop zmarłego pracownika

Po zmarłym pracowniku, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, najbliższej rodzinie należy się ekwiwalent pieniężny. Kto jest uprawniony do tego ekwiwalentu?

Wdowa niespełniająca warunków do renty rodzinnej określonych w ust. 1 lub 2 i niemająca niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej:
1) przez okres jednego roku od chwili śmierci męża;
2) w okresie uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci męża.

  •  małżonek (wdowiec); zastosowanie mają tutaj odpowiednio przepisy dotyczące wdowy;
  •  rodzice; za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające, jeżeli:

1) ubezpieczony (emeryt lub rencista) bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania;
2) spełniają odpowiednio warunki określone dla wdowy i wdowca w art. 70 ust. 1 i 2 oraz, co do wieku, również w art. 70 ust. 5.w/w Ustawy.
Ważne w przypadku braku osób wskazanych w myśl art. 1027 Kodeksu cywilnego świadczenie wypłaca się spadkobiercom wskazanym w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym pracowniku.

Pracownik zmarł na skutek wypadku, był kawalerem, jego spadkobiercami ustawowymi są rodzice. Po przedstawieniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku pracodawca będzie mógł wypłacić rodzicom zmarłego pracownika ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.

Zobacz również serwis: Renty

Podstawa prawna:

Kodeks pracy,

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »