| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - dom > Jak wykupić mieszkanie od PKP?

Jak wykupić mieszkanie od PKP?

Obecni, lub byli pracownicy PKP, który wynajmują od spółki lokale mieszkalne, mogą je wykupić z dużą bonifikatą. Rośnie ona wraz ze stażem pracy na kolei i może sięgnąć 95% wartości lokalu- a to nie koniec udogodnień.

Prawo do wykupienia lokalu z bonifikatą przysługuje najemcom lokali należących do PKP (a później spółek należących do grupy PKP), oraz po śmierci najemcy: małżonkowi, zstępnym, wstępnym, rodzeństwu, przysposabiającym albo przysposobionym, a także osobie, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą (konkubinat).

Prawo do wykupienia przysługuje o ile pierwotni, lub obecni najemcy:

  • są lub byli pracownikami podmiotów utworzonych z zakładów lub jednostek organizacyjnych wydzielonych z PKP w okresie od dnia 1 lipca 1991 r.,
  • jeżeli są lub byli pracownikami przedsiębiorstw państwowych lub jednostek organizacyjnych, które wykonywały lub nadal wykonują zadania na rzecz PKP ( i innych spółek grupy),
  • jeżeli rozwiązanie z nimi stosunku pracy nastąpiło w związku ze zmianami organizacyjnymi lub zmniejszeniem stanu zatrudnienia w PKP lub PKP SA,
  • jeżeli zostały przejęte przez innych pracodawców w trybie przepisu art. 231 Kodeksu pracy.

Uprawniony do wykupienia może pisemnie wskazać osobę najbliższą, stale z nim zamieszkującą- która może wykupić mieszkanie na preferencyjnych warunkach. Zgłoszenie musi nastąpić na piśmie.Osoby zajmujące dany lokal, a nie spełniające warunków wskazanych powyżej, również mogą wykupić mieszkanie, nie skorzystają jednak z bonifikaty.

Bonifikata przy zakupie jest uzależniona od kilku czynników – w zależności od tego w jakim charakterze i jak długo dany najemca pracował dla (szeroko rozumianej PKP), oraz od jego sytuacji majątkowo – rodzinnej. W szczególności cena za lokal jest pomniejszana o:

  • 6% za każdy rok pracy najemcy w PKP, PKP S.A., w podmiotach utworzonych z zakładów lub jednostek organizacyjnych wydzielonych z przedsiębiorstw państwowych lub jednostek organizacyjnych, które wykonywały lub nadal wykonują zadania na rzecz zbywcy lub jego poprzednika prawnego,
  • oraz 3% - za każdy rok najmu mieszkania od PKP albo PKP i PKP SA łącznie,
    • WAŻNE: Do okresy najmu i stażu pracy doliczany jest ten dla spółek wydzielonych z PKP po 1991 r.

nie więcej jednak niż o 95%.

Jeżeli uprawniony jest emerytem, rencistą lub wdowa (wdowcem) po osobie uprawnionej , to bonifikata wynosi 95 % (niezależnie od stażu pracy i długości najmu)

Na wniosek osoby bliskiej, która wstąpiła w prawo najmu po śmierci pierwotnego najemcy – terminu stażu pracy i długości najmu mogą dotyczyć pierwotnego najemcy (jest to istotne jeśli tamten miałby lepsze warunki).Pozostała część kwoty (np. 5%) może być również rozłożone na raty (na maksymalenie 10 lat, przy czym należność może być zabezpieczona hipoteką). Jednakże wpłacenie jednorazowo całej kwoty upoważnia do kolejnej zniżki w wysokości 25 %.

O przeznaczeniu do sprzedaży lokali mieszkalnych PKP SA zawiadamia na piśmie najemców, wyznaczając sześciomiesięczny termin na złożenie pisemnego oświadczenia o zamiarze nabycia lokalu mieszkalnego, liczony od dnia doręczenia zawiadomienia osobie zainteresowanej.

W zawiadomieniu, zamieszcza się informacje dotyczące:

  • ceny lokalu mieszkalnego,
  • wartości prawa do gruntu przynależnego do tego lokalu mieszkalnego,
  • przewidywanego terminu zawarcia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego,
  • skutków niezłożenia oświadczenia o chęci zakupienia lokalu

Jeśli osoba uprawniona nie złoży właściwego oświadczenia w terminie wskazanym w zawiadomieniu, PKP SA może nieodpłatnie przekazać lokal lub budynek jednostce samorządu terytorialnego albo spółdzielni mieszkaniowej

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »