| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czym są usługi edukacyjne

Czym są usługi edukacyjne

Nie ma jednoznacznej definicji usług edukacyjnych. Pojęcie to odnosi się do usług, które mają związek z kształceniem, czyli nauka języka, kursy przygotowawcze do matury, płatne studia. Ich wspólną cechą jest to, że szkoła zobowiązuje się do przeprowadzenia zajęć zgodnie z programem nauki.

Umowa o świadczenie usług edukacyjnych jest podobna do umowy zlecenia. Zgodnie z istotą tej umowy szkoła ma obowiązek przeprowadzić zajęcia edukacyjne z należytą starannością oraz zgodnie z programem nauki. Natomiast obowiązkiem kursanta jest zapłata stosownego wynagrodzenia.

Dydaktyka

Szkoła, która prowadzi zajęcia dydaktyczne powinna zadbać o to by uczestnicy kursy, studenci mieli możliwość nabycia wiedzy zgodnie z profilem kursy, tematyką przedmiotu.

Do zobowiązań szkoły należy zapewnienie:

  • profesjonalnej kadry nauczycielskiej,
  • odpowiednich sal wykładowych,
  • materiałów szkoleniowych,
  • przekazanie wiedzy zgodnie z ustalonym programem nauczania.

Na piśmie

Z uwagi na powszechność umów zawieranych w zakresie usług edukacyjnych większość szkół zawiera umowy w formie pisemnej. Jest to typowa umowa adhezyjna, której warunków konsument (uczeń, student, uczestnik kursu) nie negocjuje, w więc nie ma na nie wpływu. Może on albo zgodzić się na zawarcie umowy w przedstawionej mu treści albo poszukać innej szkoły czy organizatora kursu.

Przed podpisaniem konsument powinien bardzo dokładnie przeczytać zarówno umowę, jak i dołączony do niej regulamin, bowiem od zapisanych tam warunków zależą prawa i obowiązki stron umowy.

Zmiana umowy

Podstawową zasadą prawa cywilnego jest to, że zarówno zawarcie umowy, jak i jej późniejsza zmiana wymagają dla swej skuteczności zgody obu stron. Podmioty, które zajmują się świadczeniem usług edukacyjnych, chcąc się zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, zapisują czasem w umowie lub regulaminie, że szkoła może dokonać zmiany w umowie w trakcie jej trwania.

Zmiana treści umowy musi być zawsze doręczona konsumentowi. Nie wystarczy wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń.

Konsument zawierający umowę z przedsiębiorcą musi być bezpośrednio poinformowany o proponowanych zmianach i musi je zaakceptować.

Jeżeli uczestnik kursu bądź student nie zgadza się na proponowane zmiany – ma prawo wypowiedzieć umowę. Termin wypowiedzenia powinien być wskazany w umowie a w przypadku, gdy nie jest – należy przyjąć, że wypowiedzenie może być dokonane niezwłocznie.

Przykłady postanowień wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych:

  • „Student będzie akceptował zmiany grup i nauczycieli, nawet jeżeli nie będą one odpowiadać jego indywidualnym preferencjom”;
  • „W przypadku niedyspozycji lektora Anglika, Szkoła może go zastąpić przez wykwalifikowanego lektora Polaka. Za każdą godzinę lekcyjną po 10 sesjach z lektorem Polakiem, Szkoła obniży o 10% cenę”;
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK