| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Co to jest umowa zlecenie

Co to jest umowa zlecenie

W codziennym życiu zawieramy bardzo dużo umów różnego rodzaju. Kupujemy sprzęty, żywność, naprawiamy samochód, ale także zawieramy umowy ze szkołą językową czy też ze szkołą nauki jazdy. Umowy tego fachowo nazywają się umowami zlecenia. Spójrz czym one się charakteryzują.

Umowa zlecenia zazwyczaj kojarzona jest z inną formą zatrudnienia. Jednak bardzo często zawieramy tego typu umowy w życiu codziennym. Istotą umowy zlecenia jest to, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.

Umowa zlecenia jest również nazywana umową starannego działania. Dlatego, że istotą tego zobowiązania nie jest osiągnięcie konkretnego wyniku, lecz same starania usługodawcy. Ważne jest, aby osoba, której zleciliśmy wykonanie usługi wykazała się należytym i odpowiednim działaniem w wykonywaniu swoich prac. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że zawieramy umowę ze szkołą językową i mamy zagwarantowane, że po kursie na pewno staniemy się lektorem. Nie oznacza to oczywiście, że szkoła nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wykonanie umowy. Jej zadaniem jest bardzo rzetelne przekazanie wiedzy uczniowi wykorzystując przy tym kwalifikacje i doświadczenie lektora oraz zasoby dydaktyczne szkoły, przeprowadzanie zajęć zgodnie z programem i w ilości przewidzianej w umowie. Na tym właśnie ma polegać staranne działanie. W przypadku wykonania umowy w sposób nieodpowiedni albo w ogóle jej nie wykonania, można dochodzić stosownego odszkodowania.

Umowa zlecenia nie wymaga żadnej szczególnej formy. Często dochodzi do jej zawarcia w sposób dorozumiany. Jednakże lepiej jest pamiętać o zachowaniu formy pisemnej. Może się to okazać bardzo przydatne w kwestii dowodowej.

Umowa zlecenia może być wykonana przez usługobiorcę bezpłatnie. Jednak musi być to jednoznacznie wskazane w umowie lub wynikać z okoliczności. W innej należy się podmiotowi wykonującemu usługę wynagrodzenie wysokości, na jakaś trony się umówiły.

Wykonujący usługę ma obowiązek przede wszystkim wykonać ją osobiście, w sposób rzetelny i staranny. Poza tym powinien udzielać osobie zamawiającej usługę wszelkich niezbędnych informacji na temat prac, jaki wykonuje. Zamawiający natomiast ma obowiązek uiścić ustalone wcześniej wynagrodzenie. Ponadto musi zwrócić zleceniobiorcy wydatki, jeśli takowe poczynił.

Jeżeli usługa zostanie wykonana, w świetle prawa mamy do czynienia z wygaśnięciem umowy. Do jej rozwiązania może dojść w przypadku wypowiedzenia umowy, do czego obie strony mają prawo. Należy pamiętać przy tym o rozliczeniu, czyli zwrocie ewentualnych zaliczek i poniesionych kosztów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK