| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czym grozi zatrzymanie przez urzędnika imigracyjnego w USA?

Czym grozi zatrzymanie przez urzędnika imigracyjnego w USA?

ICE (Urząd Celno-Imigracyjny) jest głównym ramieniem śledczym Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Jego kluczową rolą jest promowanie bezpieczeństwa narodowego oraz porządku publicznego poprzez cywilno-karne wzmacnianie praw federalnych regulujących sprawy kontroli granicznej, ceł, handlu oraz imigracji. Mówiąc prościej ICE tropi nielegalnych imigrantów na terytorium USA, pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów oraz tych, którzy próbują przemycać dobra lub trudnią się kontrabandą.

Kiedy ICE jest w toku przygotowań do deportacji zatrzymanego, podczas czynności przygotowawczych do usunięcia z kraju konieczne jest wystosowanie formularza I-862, czyli wezwania do stawienia się na przesłuchanie (Notice to Appear, NTA). Wezwanie powinno zawierać: zarzuty na podstawie których została podjęta decyzja o deportacji, datę przesłuchania sądowego oraz informację o prawie zatrzymanego do kompetentnego tłumaczenia, reprezentacji prawnej oraz sprawiedliwego postępowania sądowego.

Pańska znajoma powinna się poważnie zastanowić nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego do reprezentowania jej osoby. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw. Pańska przyjaciółka może być inteligentną osobą, ale prawdopodobnie nie zna prawa imigracyjnego i nie ma potrzebnego doświadczenia. Jeśli pojawi się w sądzie „pro se” (reprezentując samą siebie), będzie to działać na jej ogromną niekorzyść!

Niektórzy ludzie, próbując zaoszczędzić pieniądze, decydują się na reprezentowanie samych siebie, myśląc, że w przypadku przegrania sprawy mogą zatrudnić prawnika i złożyć apelację. Większość z tych ludzi w istocie przegrywa i w konsekwencji wydaje o wiele więcej pieniędzy, gdyż prawnik ma dużo więcej pracy. Osoby, które stawiły się już na rozprawę sądową mają założoną kartotekę sądową. Na kartotekę składają się transkrypt z przesłuchań oraz dowody rzeczowe, w tym kopie aplikacji złożonych w imieniu zatrzymanego. Imigracyjna Rada Apelacyjna (BIA) widzi tylko wydrukowany protokół, decyzje imigracyjnego sędziego oraz streszczenie pozwu sądowego prawnika. BIA nie wezwie żadnych nowych świadków, tak więc Pańska znajoma nie będzie miała drugiej szansy na przedstawienie swojego stanowiska! Nawet jeśli sprawa trafi do Sądu Federalnego, sąd ponownie oprze swą decyzje na podstawie akt z poprzednich przesłuchań.

Pani znajoma nie jest uprawniona do obrońcy z urzędu, ale dostanie listę lokalnych prawników lub przedstawicieli sądowych podczas pierwszego przesłuchania. Prawnik może udzielić Pani znajomej porady prawnej i tym samym zdeterminować najkorzystniejszy przebieg rozprawy. W zależności od przeszłości kryminalnej i imigracyjnej, nienagannej postawy moralnej oraz tego, czy zatrzymana ma krewnych posiadających obywatelstwo amerykańskie, mogą być wobec niej zastosowane okoliczności łagodzące. Są one jednak w pełni zależne od decyzji i woli sądu.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.
Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK