REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebieg przesłuchania świadka

Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów.
Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów.

REKLAMA

REKLAMA

Przesłuchanie świadka prowadzi organ procesowy, który go wezwał do złożenia zeznań w danej sprawie. Istnieje kilka ważnych zasad prowadzenia takiego przesłuchania, takich jak przykładowo konieczność zapewnienia świadkowi swobody wypowiedzi. Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów: sprawdzenia jego danych osobowych, udzielenia świadkowi niezbędnych pouczeń, fazy swobodnej wypowiedzi oraz fazy pytań stron.

Odpowiedzialność karna za zeznania świadka

REKLAMA

W odniesieniu do roli i znaczenia świadka w procesie karnym, należy podkreślić iż jednym z jego naczelnych obowiązków jest stawiennictwo na wezwanie organu procesowego i złożenie zeznań oraz pozostawania do dyspozycji organu procesowego tak długo, aż zostanie przez ten organ zwolniony z tego obowiązku. Zeznania świadka podlegają rygorowi odpowiedzialności karnej, co oznacza iż świadek odpowiada karnie za złożenie fałszywych zeznań. Grozi mu za to kara do 3 lat pozbawienia wolności (art. 233 Kodeksu karnego)

Elementy przesłuchania świadka

REKLAMA

Procedura przesłuchania świadka składa się z kilku elementów. Prowadzi je organ prowadzący postępowanie na danym etapie tj. odpowiednio prokurator (policja lub inny uprawniony organ) w postępowaniu przygotowawczym oraz sąd (w postępowaniu sądowym)

W pierwszej kolejności sprawdzana jest tożsamość świadka, ustala się niezbędne dane dotyczące jego osoby (wiek, zawód, uprzednia karalność za fałszywe zeznania, stosunek do strony). Następnie świadek pouczany jest o tym, iż grozi mu odpowiedzialność karna za fałszywe zeznania. Jeżeli istnieją jakieś jego rodzinne powiązania z oskarżonym (podejrzanym) świadek jest pouczany o prawie odmowy zeznań, prawie odmowy odpowiedzi na pytania oraz prawie przesłuchania go z wyłączeniem jawności (to w toku procesu sądowego, bo postępowanie przygotowawcze ze swej istoty jest tajne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po sprawdzeniu tożsamości świadka oraz udzieleniu niezbędnych pouczeń organ procesowy przystępuje do przesłuchania świadka, które może być poprzedzone uroczystym przyrzeczeniem dotyczącym obowiązku zeznawania prawdy.

W następnej kolejności następuje tzw. swobodna faza wypowiedzi, czyli świadek jest pytany o to co jest mu wiadomo w sprawie i może się w sposób swobodny wypowiedzieć się w tej materii. Jego zeznania są protokołowane. Gdy świadek zakończy tę część wypowiedzi wówczas organ oraz strony uczestniczące w przesłuchaniu mogą zadawać świadkowi pytania. W przypadku postępowania przygotowawczego, gdy nie ma już do świadka więcej pytań jest on zwalniany przez organ.

Odczytanie zeznań świadka

W przypadku postępowania sądowego po zakończeniu fazy swobodnej wypowiedzi i fazy pytań stron oraz sądu świadkowi odczytywane są jego zeznania złożone w toku postępowania przygotowawczego (naturalnie tylko wówczas gdy takie zeznania składał). Po zakończeniu odczytywania tych zeznań świadek zobowiązany jest ustosunkować się do odczytanych mu zeznań tj. wskazać czy potwierdza je w całości lub części. Świadek może się również ustosunkować do ewentualnie ujawnionych różnić pomiędzy zeznaniami złożonymi przed sądem, a tymi złożonymi przed prokuraturą. Następnym etapem postępowania są pytania stron oraz ewentualne uzupełniające pytania sądu. Po zakończeniu fazy pytań świadek jest zwalniany i może opuścić salę sądowa.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Swoboda wypowiedzi

Należy podkreślić, iż organ procesowy prowadzący przesłuchanie świadka zobowiązany jest zapewnić mu swobodę wypowiedzi. Zakazana jest wszelka forma wywoływania presji na świadka oraz oddziaływania w jakikolwiek sposób na treść jego wypowiedzi. Zabronione jest również prowadzenie przesłuchania w stosunku do osoby, która nie posiada należytego rozeznania (świadomości) co do znaczenia przeprowadzanej czynności np. osoby pod silnym wpływem alkoholu lub osoby odurzonej narkotykami, podobnie jak zakazane jest również stosowanie hipnozy, środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej. W toku przesłuchania obowiązuje również zakaz stosowania stosowania środków mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu bez dobrowolnej i świadomej zgody danej osoby.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

REKLAMA

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

REKLAMA

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA