REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebieg przesłuchania świadka

Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów.
Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów.

REKLAMA

REKLAMA

Przesłuchanie świadka prowadzi organ procesowy, który go wezwał do złożenia zeznań w danej sprawie. Istnieje kilka ważnych zasad prowadzenia takiego przesłuchania, takich jak przykładowo konieczność zapewnienia świadkowi swobody wypowiedzi. Przesłuchanie świadka składa się z kilku etapów: sprawdzenia jego danych osobowych, udzielenia świadkowi niezbędnych pouczeń, fazy swobodnej wypowiedzi oraz fazy pytań stron.

Odpowiedzialność karna za zeznania świadka

REKLAMA

W odniesieniu do roli i znaczenia świadka w procesie karnym, należy podkreślić iż jednym z jego naczelnych obowiązków jest stawiennictwo na wezwanie organu procesowego i złożenie zeznań oraz pozostawania do dyspozycji organu procesowego tak długo, aż zostanie przez ten organ zwolniony z tego obowiązku. Zeznania świadka podlegają rygorowi odpowiedzialności karnej, co oznacza iż świadek odpowiada karnie za złożenie fałszywych zeznań. Grozi mu za to kara do 3 lat pozbawienia wolności (art. 233 Kodeksu karnego)

Elementy przesłuchania świadka

REKLAMA

Procedura przesłuchania świadka składa się z kilku elementów. Prowadzi je organ prowadzący postępowanie na danym etapie tj. odpowiednio prokurator (policja lub inny uprawniony organ) w postępowaniu przygotowawczym oraz sąd (w postępowaniu sądowym)

W pierwszej kolejności sprawdzana jest tożsamość świadka, ustala się niezbędne dane dotyczące jego osoby (wiek, zawód, uprzednia karalność za fałszywe zeznania, stosunek do strony). Następnie świadek pouczany jest o tym, iż grozi mu odpowiedzialność karna za fałszywe zeznania. Jeżeli istnieją jakieś jego rodzinne powiązania z oskarżonym (podejrzanym) świadek jest pouczany o prawie odmowy zeznań, prawie odmowy odpowiedzi na pytania oraz prawie przesłuchania go z wyłączeniem jawności (to w toku procesu sądowego, bo postępowanie przygotowawcze ze swej istoty jest tajne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po sprawdzeniu tożsamości świadka oraz udzieleniu niezbędnych pouczeń organ procesowy przystępuje do przesłuchania świadka, które może być poprzedzone uroczystym przyrzeczeniem dotyczącym obowiązku zeznawania prawdy.

W następnej kolejności następuje tzw. swobodna faza wypowiedzi, czyli świadek jest pytany o to co jest mu wiadomo w sprawie i może się w sposób swobodny wypowiedzieć się w tej materii. Jego zeznania są protokołowane. Gdy świadek zakończy tę część wypowiedzi wówczas organ oraz strony uczestniczące w przesłuchaniu mogą zadawać świadkowi pytania. W przypadku postępowania przygotowawczego, gdy nie ma już do świadka więcej pytań jest on zwalniany przez organ.

Odczytanie zeznań świadka

W przypadku postępowania sądowego po zakończeniu fazy swobodnej wypowiedzi i fazy pytań stron oraz sądu świadkowi odczytywane są jego zeznania złożone w toku postępowania przygotowawczego (naturalnie tylko wówczas gdy takie zeznania składał). Po zakończeniu odczytywania tych zeznań świadek zobowiązany jest ustosunkować się do odczytanych mu zeznań tj. wskazać czy potwierdza je w całości lub części. Świadek może się również ustosunkować do ewentualnie ujawnionych różnić pomiędzy zeznaniami złożonymi przed sądem, a tymi złożonymi przed prokuraturą. Następnym etapem postępowania są pytania stron oraz ewentualne uzupełniające pytania sądu. Po zakończeniu fazy pytań świadek jest zwalniany i może opuścić salę sądowa.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Swoboda wypowiedzi

Należy podkreślić, iż organ procesowy prowadzący przesłuchanie świadka zobowiązany jest zapewnić mu swobodę wypowiedzi. Zakazana jest wszelka forma wywoływania presji na świadka oraz oddziaływania w jakikolwiek sposób na treść jego wypowiedzi. Zabronione jest również prowadzenie przesłuchania w stosunku do osoby, która nie posiada należytego rozeznania (świadomości) co do znaczenia przeprowadzanej czynności np. osoby pod silnym wpływem alkoholu lub osoby odurzonej narkotykami, podobnie jak zakazane jest również stosowanie hipnozy, środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej. W toku przesłuchania obowiązuje również zakaz stosowania stosowania środków mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji organizmu bez dobrowolnej i świadomej zgody danej osoby.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
735 tys. bezpłatnych laptopów lub tabletów dla uczniów w roku 2025. Na jakich zasadach zostaną rozdysponowane?

Nowe laptopy lub tablety dla uczniów, to jeden z punktów „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji” – strategicznego dokumentu, który wyznacza ramy polityki państwa i działań dla dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach laptopy mają trafić do uczniów?  

Cyfrowa rewolucja w edukacji: To już koniec papierowych podręczników i zbyt ciężkich tornistrów. Wszystkie podręczniki szkolne w wersji cyfrowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która ma uzależnić dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego, od tego czy będzie on posiadał swój odpowiednik cyfrowy i to niezależnie od daty, w której to dopuszczenie do użytku nastąpiło. Cyfryzacja ma zatem objąć wszystkie podręczniki szkolne, tym samym – istotnie odciążając tornistry uczniów. Pozostaje jednak pytanie – czy podręczniki te będą dostosowane również do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami? 

Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

REKLAMA

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA