| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Ile razy muszę przyjść na wezwanie? – o obowiązku stawiennictwa świadka i pokrzywdzonego

Ile razy muszę przyjść na wezwanie? – o obowiązku stawiennictwa świadka i pokrzywdzonego

Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.

Obowiązek ten dotyczy także Ciebie jako pokrzywdzonego, gdyż w toku postępowania pełnisz również rolę świadka (por. art. 177 Kodeks postępowania karnego, por. art. 41 § 1 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia)

Nieobecność bez powodu, czyli lekceważenie obowiązku złożenia zeznań w sprawie, obarczona jest sankcją kary pieniężnej w wysokości do 10000 zł (w przypadku wykroczeń – karą porządkową do 250 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania do 500 zł). Co więcej, możesz spodziewać się tego, że zostaniesz zatrzymany, a następnie będziesz przymusowo doprowadzony na przesłuchanie.

Poza postępowaniem w sprawach o wykroczenia, za nieusprawiedliwione niestawiennictwo grożą Ci także sankcja w postaci obciążenia kosztami, jakie powstały dodatkowo ze względu na Twoją nieobecność lub nawet areszt na czas do 30 dni, jeśli celowo i długotrwale unikasz złożenia zeznań.

Zobacz: Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu

Jeżeli jako pokrzywdzony wniosłeś do sądu prywatny akt oskarżenia lub wniosek o ukaranie, a następnie bez usprawiedliwienia nie stawisz się na rozprawie, sąd Twoje niestawiennictwo potraktuje jako odstąpienie od oskarżenia i umorzy postępowanie.

Podobnie sąd potraktuje Twoje nieusprawiedliwione niestawiennictwo na posiedzenie pojednawcze, które sąd wyznacza obowiązkowo po wniesieniu prywatnego aktu oskarżenia.

Jeżeli w sprawie o przestępstwo wytoczyłeś powództwo cywilne, przyjmując rolę powoda cywilnego, a nie stawisz się do chwili rozpoczęcia przewodu sądowego, sąd nie zajmie się Twoim powództwem, pozostawiając je bez rozpoznania, chyba że złożyłeś wcześniej wniosek o rozpoznanie powództwa mimo Twojej nieobecności.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK