| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Ile razy muszę przyjść na wezwanie? – o obowiązku stawiennictwa świadka i pokrzywdzonego

Ile razy muszę przyjść na wezwanie? – o obowiązku stawiennictwa świadka i pokrzywdzonego

Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.

Obowiązek ten dotyczy także Ciebie jako pokrzywdzonego, gdyż w toku postępowania pełnisz również rolę świadka (por. art. 177 Kodeks postępowania karnego, por. art. 41 § 1 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia)

Nieobecność bez powodu, czyli lekceważenie obowiązku złożenia zeznań w sprawie, obarczona jest sankcją kary pieniężnej w wysokości do 10000 zł (w przypadku wykroczeń – karą porządkową do 250 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania do 500 zł). Co więcej, możesz spodziewać się tego, że zostaniesz zatrzymany, a następnie będziesz przymusowo doprowadzony na przesłuchanie.

Poza postępowaniem w sprawach o wykroczenia, za nieusprawiedliwione niestawiennictwo grożą Ci także sankcja w postaci obciążenia kosztami, jakie powstały dodatkowo ze względu na Twoją nieobecność lub nawet areszt na czas do 30 dni, jeśli celowo i długotrwale unikasz złożenia zeznań.

Zobacz: Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu

Jeżeli jako pokrzywdzony wniosłeś do sądu prywatny akt oskarżenia lub wniosek o ukaranie, a następnie bez usprawiedliwienia nie stawisz się na rozprawie, sąd Twoje niestawiennictwo potraktuje jako odstąpienie od oskarżenia i umorzy postępowanie.

Podobnie sąd potraktuje Twoje nieusprawiedliwione niestawiennictwo na posiedzenie pojednawcze, które sąd wyznacza obowiązkowo po wniesieniu prywatnego aktu oskarżenia.

Jeżeli w sprawie o przestępstwo wytoczyłeś powództwo cywilne, przyjmując rolę powoda cywilnego, a nie stawisz się do chwili rozpoczęcia przewodu sądowego, sąd nie zajmie się Twoim powództwem, pozostawiając je bez rozpoznania, chyba że złożyłeś wcześniej wniosek o rozpoznanie powództwa mimo Twojej nieobecności.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »