REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Bliscy tymczasowo aresztowanego nie mogą uczestniczyć w jego przesłuchaniu.
Bliscy tymczasowo aresztowanego nie mogą uczestniczyć w jego przesłuchaniu.

REKLAMA

REKLAMA

Twój bliski został aresztowany. Nie jesteś bezsilny możesz mu pomóc. Zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami.

Czy mogę ustanowić obrońcę w imieniu bliskiego?

Oczywiście, dzieje się tak zazwyczaj gdy podejrzany przed ustanowieniem obrońcy został tymczasowo aresztowany. Wówczas obrońca w jego imieniu zostaje ustanowiony przez inną osobę- zazwyczaj mu bliską.

REKLAMA

Obrońca ustanowiony w ten sposób przedkłada następnie prokuratorowi druk pełnomocnictwa do obrony podejrzanego, uzyskuje widzenie z podejrzanym, który podpisuje pełnomocnictwo, bądź też je wypowiada ustanawiając sobie innego obrońcę.

Czy mam prawo do informacji o sytuacji prawnej mojego bliskiego?

Niestety, poza poinformowaniem przez sąd o zastosowaniu wobec naszego bliskiego tymczasowego aresztowania (o ile sam aresztowany wyrazi takie żądanie) organy prowadzące postępowanie nie są zobowiązane do udzielania nam informacji odnośnie biegu postępowania przygotowawczego.

Zobacz: Zasady wykonywania kary

REKLAMA

Nie mamy więc prawa, ani do znajomości zarzutów, które zostały przedstawione, ani podstaw faktycznych stawianych naszemu bliskiemu. Nie mamy również prawa żądania wglądu w akta sprawy w toku postępowania, ani do żądania zapoznania się z materiałem dowodowym na zakończenie postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwie w toku postępowania przygotowawczego, które ma charakter niejawny do czasu udostępnienia akt sprawy obrońcy naszego bliskiego również i on nie ma wiedzy o całokształcie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Sam więc w konsekwencji również nie ma również możliwości przekazania nam informacji.

Czy mogę uczestniczyć w przesłuchaniu bliskiego?

Niestety takie prawo nam nie przysługuje. Podkreślić należy, że bliscy podejrzanego jeśli nie są jednocześnie osobami pokrzywdzonymi wskutek popełnionego przez niego przestępstwa są dla prowadzącego postępowanie osobami postronnymi.

Nie mają żadnych praw w toku postępowania. Prawa takie pojawiają się dopiero w sytuacji, gdy dokonane zostanie przez prowadzących śledztwo zatrzymanie rzeczy nie należącej do podejrzanego bądź też przeszukanie nie należącego do niego mieszkania (należącego np. do jego rodziców).

W takiej sytuacji osoba bliska podejrzanemu jeśli zostały naruszone jej prawa wskutek przeprowadzenia wymienionych wyżej czynności może złożyć na nie zażalenie.

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA