reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Środki przymusu > Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu?

Jak mogę pomóc tymczasowo aresztowanemu?

Twój bliski został aresztowany. Nie jesteś bezsilny możesz mu pomóc. Zapoznaj się z kilkoma przydatnymi informacjami.

Czy mogę ustanowić obrońcę w imieniu bliskiego?

Oczywiście, dzieje się tak zazwyczaj gdy podejrzany przed ustanowieniem obrońcy został tymczasowo aresztowany. Wówczas obrońca w jego imieniu zostaje ustanowiony przez inną osobę- zazwyczaj mu bliską.

Obrońca ustanowiony w ten sposób przedkłada następnie prokuratorowi druk pełnomocnictwa do obrony podejrzanego, uzyskuje widzenie z podejrzanym, który podpisuje pełnomocnictwo, bądź też je wypowiada ustanawiając sobie innego obrońcę.

Czy mam prawo do informacji o sytuacji prawnej mojego bliskiego?

Niestety, poza poinformowaniem przez sąd o zastosowaniu wobec naszego bliskiego tymczasowego aresztowania (o ile sam aresztowany wyrazi takie żądanie) organy prowadzące postępowanie nie są zobowiązane do udzielania nam informacji odnośnie biegu postępowania przygotowawczego.

Zobacz: Zasady wykonywania kary

Nie mamy więc prawa, ani do znajomości zarzutów, które zostały przedstawione, ani podstaw faktycznych stawianych naszemu bliskiemu. Nie mamy również prawa żądania wglądu w akta sprawy w toku postępowania, ani do żądania zapoznania się z materiałem dowodowym na zakończenie postępowania.

Właściwie w toku postępowania przygotowawczego, które ma charakter niejawny do czasu udostępnienia akt sprawy obrońcy naszego bliskiego również i on nie ma wiedzy o całokształcie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Sam więc w konsekwencji również nie ma również możliwości przekazania nam informacji.

Czy mogę uczestniczyć w przesłuchaniu bliskiego?

Niestety takie prawo nam nie przysługuje. Podkreślić należy, że bliscy podejrzanego jeśli nie są jednocześnie osobami pokrzywdzonymi wskutek popełnionego przez niego przestępstwa są dla prowadzącego postępowanie osobami postronnymi.

Nie mają żadnych praw w toku postępowania. Prawa takie pojawiają się dopiero w sytuacji, gdy dokonane zostanie przez prowadzących śledztwo zatrzymanie rzeczy nie należącej do podejrzanego bądź też przeszukanie nie należącego do niego mieszkania (należącego np. do jego rodziców).

W takiej sytuacji osoba bliska podejrzanemu jeśli zostały naruszone jej prawa wskutek przeprowadzenia wymienionych wyżej czynności może złożyć na nie zażalenie.

Zobacz serwis: Prawo karne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bliscy tymczasowo aresztowanego nie mogą uczestniczyć w jego przesłuchaniu.
Bliscy tymczasowo aresztowanego nie mogą uczestniczyć w jego przesłuchaniu.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama