| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Ile mogą dorobić osoby otrzymujące renty rodzinne

Ile mogą dorobić osoby otrzymujące renty rodzinne

Osoby uprawnione do renty rodzinnej mogą dorobić do swoich świadczeń tyle samo, co pozostali emeryci i renciści. Z tym, że jeśli świadczenie przysługuje kilku osobom, wówczas przychód jednej z nich wpływa jedynie na przysługującą jej część renty. W takiej sytuacji może ona również wnioskować o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych.

Natomiast do końca lutego następnego roku kalendarzowego osoba uprawniona do renty rodzinnej zobowiązana jest poinformować ZUS o wysokości przychodu w całym minionym roku, dostarczając zaświadczenie wydane przez płatnika składek.

Renta rodzinna dla kilku osób

Dosyć często zdarza się, że do jednej renty rodzinnej uprawnionych jest kilku członków rodziny. Pobierają oni wtedy rentę w równych częściach. W takiej sytuacji przychód osiągany przez jedną z osób uprawnionych wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie tylko tej części renty, która jej przysługuje. Natomiast kwoty świadczenia wypłacane innym członkom rodziny nie ulegają zmianie, chyba że również oni osiągają przychód w wysokości przekraczającej jeden z granicznych progów zarobkowych.

W przypadku renty rodzinnej przysługującej kilku członkom rodziny kwota maksymalnego zmniejszenia świadczenia ustalana jest proporcjonalnie do liczby tych osób. Natomiast takiemu proporcjonalnemu ustaleniu nie podlegają obowiązujące progi zarobkowe. W stosunku do każdego z uprawnionych obowiązuje więc niższa i wyższa kwota graniczna w pełnej wysokości.

Krąg osób uprawnionych

Jeśli renta rodzinna przysługuje kilku uprawnionym, osoba osiągająca przychód powodujący zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia może zrezygnować z przysługującej jej części renty rodzinnej. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne, wówczas gdy do renty rodzinnej uprawniona jest większa liczba osób (np. cztery lub pięć osób), kiedy wyłączenie z kręgu uprawnionych do renty nie powoduje procentowego zmniejszenia wysokości renty w stosunku do świadczenia, które przysługiwało (przysługiwałoby) zmarłemu.

Wyłączenie z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej następuje na podstawie wniosku osoby zainteresowanej, złożonego do właściwej jednostki ZUS, która ponownie oblicza wysokość świadczenia dla pozostałych uprawnionych do renty z pominięciem wnioskodawcy, od miesiąca, od którego wstrzymano wypłatę części renty przysługującej osobie wyłączanej. Osoba ta traci więc prawo do pobieranej dotychczas części świadczenia, ale przypada ono niejako pozostałym uprawnionym członkom rodziny.

Redakcja poleca: Pakiet 3 wideoszkoleń: Zmiany w prawie pracy

Dorabianie bez ograniczeń

Zawieszeniu ani zmniejszeniu, bez względu na wysokość osiąganego przychodu, nie podlegają świadczenia osób mających ustalone prawo do emerytury, które ukończyły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby uprawnione do emerytury, które osiągnęły wspomniany wiek, mogą mieć ustalone prawo do innego świadczenia (np. do renty rodzinnej) i pobierać je jako korzystniejsze lub wybrane przez siebie. W takiej sytuacji mogą również dorabiać bez ograniczeń, gdyż spełniają warunki przewidziane w przepisach, tj. mają przyznane uprawnienia emerytalne oraz ukończony powszechny wiek emerytalny.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 03.06.2014

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »