| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Wysokość renty zależy od kwoty bazowej

Wysokość renty zależy od kwoty bazowej

Wysokość renty jest uzależniona od kwoty bazowej. Jest ona corocznie zmieniana i ogłaszana przez Prezesa GUS. Obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. W 2011 r. wyniosła 2974,69 zł.

Renta

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje w przypadku utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej.

Przepisy rozróżniają dwa rodzaje rent:

  1. renta stała – otrzyma ją osoba, której niezdolność do pracy jest trwała oraz
  2. renta okresowa – przysługuje osobie, której niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Przyznawana jest na okres wskazany przez organ rentowy.

Warunki

Uzyskanie renty uzależnione jest od spełnienia trzech warunków:  

  1. istnienia niezdolności do pracy,
  2. posiadania wymaganego, stosownie do wieku ubezpieczonego, okresu składkowego i nieskładkowego,
  3. powstania niezdolności do pracy w okresie ściśle określonym w przepisach.

Zobacz: Czy osoby pobierające renty muszą się rozliczać w Urzędzie Skarbowym?

Wysokość renty

Wysokość renty określają przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W zależności od tego czy mamy do czynienia z całkowitą bądź częściową niezdolnością do pracy, kwota renty będzie różna.

W przypadku osoby, wobec której orzeczono całkowitą niezdolność do pracy, renta wyniesie:

1. 24 % kwoty bazowej oraz 

2. po 1,3 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych; 

3. po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych; 

4. po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat. 

Z kolei dla osoby częściowo niezdolnej do pracy renta wyniesie 75 % renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy

Kwota bazowa

Ze wskazanych powyżej regulacji wynika, że wysokość renty jest uzależniona od kwoty bazowej. Kwota bazowa stanowi 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, w poprzednim roku kalendarzowym. Jest ona ustalana corocznie o obowiązuje w okresie od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Ogłoszenia kwoty bazowej dokonuje Prezes GUS w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” w terminie do 7 roboczego dnia lutego każdego roku.

Kwota bazowa a wysokość renty

Należy wyjaśnić, że kwota bazowa obowiązująca w danym roku kalendarzowym służy do wyliczenia świadczeń nowo nabywanych. Oznacza to, że jeśli renta podlegałaby przeliczeniu, np. w wyniku odnalezienia dokumentów dotyczących stażu pracy, to wówczas kwoty bazowej nie zmienia się. Wyjątek stanowi sytuacja wskazana w art. 110 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (zmiana wysokości podstawy wymiaru składki).

Wniosek o rentę najlepiej jest zgłosić najwcześniej 1 marca, aby można było do wyliczeń przyjąć obowiązującą od tego dnia kwotę bazową. Najczęściej bowiem kwota bazowa zwiększa się corocznie.

Zobacz serwis: Wysokość renty

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2009.153.1227).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »