| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

Natomiast wraz z chwilą dokonania działu spadku, którą jest zawarcie umowy o dział spadku lub uprawomocnienie się postanowienia działowego, odpowiedzialność wcześniej solidarna między współspadkobiercami wtedy ustaje. Każdy z nich odpowiada po dziale majątku spadkowego samodzielnie w stosunku do wielkości swojego udziału. Tak więc obciąża ich część długu proporcjonalna do wielkości przypadającego im udziału w spadku. Przy czym wyjątkowo, gdy spadkobiercy zobowiązani są do spełnienia świadczenia tzw. niepodzielnego, wówczas ich odpowiedzialność pozostanie solidarna. Świadczeniem niepodzielnym będzie świadczenie, które nie może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości.  Spadkobierca, który zaś przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada do wysokości wartości otrzymanej schedy spadkowej, a więc mówiąc prościej, do wysokości odziedziczonego majątku lub jego części.

Zobacz również: Umowny dział spadku

W praktyce spadkobierca częstokroć postawiony jest w trudnej sytuacji jeżeli chodzi o podjęcie decyzji o sposobie przyjęcia spadku lub wręcz przeciwnie o odrzuceniu go. Wynika  to stąd, że nie posiada zupełnej wiedzy o uprawnieniach i zobowiązaniach spadkodawcy istniejących w chwili jego śmierci. Naprzeciw temu ustawodawca wprowadził do przepisów Ordynacji podatkowej instytucję prawną nazywaną zaświadczeniem o wysokości zobowiązań spadkodawcy. Artykuł 306f  § 1 o.p. stanowi, że organ podatkowy na wniosek osoby, która uprawdopodobni, że może być spadkobiercą, wydaje zaświadczenie o wysokości znanych temu organowi zobowiązań spadkodawcy wymienionych w art. 98 § 1 i 2 o.p. Przy czym z urzędu, bez względu na treść i zakres żądania, informuje o przybliżonej wysokości zobowiązań wynikających z niezakończonych postępowań określających lub ustalających te zobowiązania, tak § 2 art. 306f o.p.

Zobacz również serwis: Spadki

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK