Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym

Krzysztof Bogusz
Aplikant radcowski
Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialności spadkobiercy rozciąga się w szczególności na zobowiązania podatkowe spadkodawcy, którymi są wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatków w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

W niniejszym artykule postaram się opisać, jaki jest przede wszystkim zakres odpowiedzialności spadkobiercy za zobowiązania podatkowe spadkodawcy. Podstawą prawną tej materii jest art. 98 Ordynacji podatkowej (dalej o.p.).

REKLAMA

REKLAMA

Znamienne w ww. artykule jest to, że ustawodawca w nim wprost odsyła do przepisów Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku (art. 1012-1024 k.c.) oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe (art. 1030-1034 k.c.). Wynika to stąd, że dziedziczeniu podlegają prawa i obowiązki mające charakter cywilnoprawny, wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, a nie wynikające ze stosunków prawnopodatkowych. Do tych ostatnich mają więc zastosowanie zasady odpowiedzialności jak za długi spadkowe, co wszak nie oznacza, że zobowiązania podatkowe wchodzą w skład spadku.

Tym niemniej miara odpowiedzialności spadkobiercy wedle art. 98 § 1 o.p. rozciąga się w szczególności na zobowiązania podatkowe spadkodawcy, którymi zgodnie z art. 5 o.p. są wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatków w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Zobacz również serwis: Podatki

O zależności obowiązku podatkowego z zobowiązaniem podatkowym wyczerpująco wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 08.05.2009r (sygn. akt II FSK 5/2008), którego pozwolę sobie tutaj zacytować: „Obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w Ordynacji podatkowej. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek podatkowy powstaje w momencie uzyskania dochodu. Dochodem jest zaś nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w danym roku podatkowym. Zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym, obliczone od podstawy w postaci dochodu powstaje więc na koniec roku podatkowego.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej

Ponadto zakres odpowiedzialności w myśl § 2 art. 98 o.p. obejmuje również:
1) zaległości podatkowe, w tym również zaległości o których mowa w art. 52 § 1 o.p., tj.:

 • nadpłatę, gdy np. w zeznaniu podatkowym została wykazana nienależnie, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu,
 • zwrot podatku, jeśli przykładowo podatnik otrzymał go w wysokości wyższej od należnej,
 • wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane, ale np. nienależnie,
 • oprocentowanie nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku zwrócone lub zaliczone na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

2) odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy,
3) pobrane, a niewpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta,
4) niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie,
5) opłatę prolongacyjną,
6) koszty postępowania podatkowego,
7) koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałych do dnia otwarcia spadku.

W następnym artykule przybliżę, jakie obowiązują spadkobierców zasady odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe zgodnie z uregulowaniem cywilistycznym.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • fela
  2022-09-26 12:48:10
  Mi pomogła notariusz Cejrowska z Tczewa profesjonalna i rzetelna pomoc.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

REKLAMA

Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

REKLAMA

Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

REKLAMA