| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą

Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą jest instytucją przewidzianą wprost w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207). Ulga mieszkaniowa z tytułu sprawowania opieki nad spadkodawcą pozwala na skorzystanie z preferencji podatkowej.

Rozliczając podatek od spadków i darowizn należy więc wziąć pod uwagę te przepisy, które obowiązywały w chwili nabycia lokalu.

Tzw. prawo do ponownego rozliczenia

Wprowadzona 27 grudnia 2013 roku zmiana przewiduje możliwość wznowienia postępowania podatkowego wobec niektórych osób. Jest to tzw. prawo do ponownego rozliczenia. Dotyczy to podatników, w stosunku do których wysokość zobowiązania podatkowego została już ustalona. Postępowanie wznawiane jest na wniosek. Pismo z takim żądaniem można wnieść do 31 grudnia 2014 roku. Termin, o którym mowa, wynosi co do zasady 3 lata od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. W wyniku wznowienia postępowania dotychczasowa decyzja ustalająca wartość zobowiązania podatkowego zostanie uchylona, a w jej miejsce organ podatkowy wyda nową decyzję. Stanowi to drogę do odzyskania zapłaconego wcześniej podatku od spadków i darowizn.

Polecamy serwis: Spadki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 lipca 2011 r. o sygn. akt P 36/10.

Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 1989 r. (sygn. SA/Gd 631/89).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK