| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Kto ma interes w stwierdzeniu nabycia spadku?

Kto ma interes w stwierdzeniu nabycia spadku?

W dniu 28 stycznia 2009 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) wydał postanowienie, w którym stwierdził, że strona dochodząca wydania nieruchomości, zobowiązana przez sąd do przedłożenia - pod rygorem zawieszenia postępowania - postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym współmałżonku pozwanego, ma interes we wszczęciu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (sygn. akt IV CSK 361/08, dalej „Postanowienie”).

Ostatecznie zatem, SN skargę kasacyjną oddalił wskazując, że spółka X miała interes w stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłej. Interes ten wynikał bezpośrednio z obowiązku przedstawienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, który nałożył na spółkę X sąd w innej sprawie.

Zobacz serwis: Spadki

Podsumowanie

Podsumowując, katalog osób, które mają interes w złożeniu do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest otwarty. Oceny, czy dana osoba posiada taki interes, dokonuje się każdorazowo w konkretnym stanie faktycznym. Pamiętać jednak trzeba, iż interes danej osoby musi stanowić odzwierciedlenie obiektywnej potrzeby wszczęcia takiego postępowania i nie może stanowić nieuzasadnionej ingerencji w rodzinno-osobiste i majątkowe układy innych osób. Jednocześnie należy zaznaczyć, że tak jak w przedmiotowej sprawie, interes danej osoby nie musi wynikać z tego, iż należy ona bezpośrednio do kręgu spadkobierców. Może on wynikać również z innych okoliczności, jak np. zobowiązanie kogoś przez sąd do przestawienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, pod rygorem zawieszenia postępowania.

Zobacz: Spadek u notariusza

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK